Šláger pre domácich. Lotyši pretlačili Nórov, Nemci zasa Francúzov

Lotyšskí hokejisti zdolali vo svojom treťom vystúpení v B-skupine na majstrovstvách sveta Nórov 3:2. O zisku troch bodov rozhodli v druhej tretine, ktorú vyhrali 2:0.

16.05.2022 18:02 , aktualizované: 22:13
Lotyšsko Nórsko Foto: ,
Nór Daniel Rokseth a v súboji s Lotyšom Andrisom Džerinšom.

Lotyši odohrajú svoj štvrtý duel na MS vo štvrtok 19. mája od 19.20 SELČ proti Čechom. Nóri budú mať za súpera Rakúšanov 18. mája o 15.20.

B-skupina (Tampere):
Lotyšsko – Nórsko 3:2 (1:1, 2:0, 0:1)
Góly: 15. Abols (Keniňš, Balcers), 29. Jelisejevs (Balcers, Jaks), 34. Rob. Bukarts (Sotnieks, Smons) – 19. Rosseli Olsen (Rokseth, Hoff), 48. Krogdahl (Nörstebö, K. A. Olimb). Rozhodovali: Frandsen (Dán.), Vikman (Fín.) – Constantineau (Fr.), Kroyer (Dán.), vylúčení: 2:5 na 2 min, navyše Hoff (Nórsko) 5+DKZ, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 8510 divákov.
Lotyšsko: Merzlikins – Jaks, Zile, Mamčics, Bergmanis, Čukste, Sotnieks, Smons – Balcers, Abols, Keniňš – Krastenbergs, Džerinš, Rih. Bukarts – Marenis, Batna, Rob. Bukarts – Dzierkals, Smirnovs, Jelisejevs
Nórsko: Haukeland – Lilleberg, Johannesen, Nörstebö, Krogdahl, Rokseth, Klavestad, Kasastul – Rosseli Olsen, M. Olimb, K. A. Olimb – Röymark, Haga, Martinsen – Jakobsson, Trettenes, Hoff – Rönnild, Henriksen, Salsten

Lotyši po dvoch prehrách so silnejšími súpermi z Fínska nastúpili prvýkrát proti papierovo vyrovnanému protivníkovi a od úvodu ovládli ľadovú plochu.

Prvého gólu sa dočkali v 15. min, keď Keniňš dokázal nájsť pasom cez troch brániacich hráčov na zadnej žrdi Abolsa a ten zblízka doklepol puk do siete.

Pavol Regenda Čítajte viac Tuhý boj, zahodené šance. Slováci padli s Kanadou

Nóri sa v prvej tretine takmer výlučne bránili, navyše umožnili súperovi hrať tri presilovky a sami žiadnu nemali.

Ihneď po skončení tretej presilovky však udreli. Lotyši sa vybrali striedať, Hoff po vyskočení z trestnej lavice naopak založil útočnú akciu, na ktorej konci bol Rosseli Olsen – 1.1.

Po zmene strán sa hralo svižne z oboch strán. Nóri si evidentne v šatni predsavzali hrať aktívnejšie. Ich rozlet však zastavila nedisciplinovanosť.

V 27. min sa dopustili faulu hneď dvaja škandinávski hráči zároveň, Hoffov zákrok nohou na Rihardsa Bukartsa dokonca arbitri po konzultácii s videorozhodcom ohodnotili trestom 5 min + do konca zápasu.

Adam Húska Čítajte viac Slovenské šance, kanadské góly. Top momenty zo zápasu s favoritom

Lotyši dlhú presilovku o dvoch hráčov zužitkovali zásluhou Jelisejevsa. Nedlho po jej skončení ich navyše zarmútil Roberts Bukarts, ktorý v 34. min namieril presne do vinkla.

V tretej tretine ukázali severania svoju nezlomnosť. Znížiť na rozdiel jediného gólu sa im podarilo v 48. min zásluhou Krogdahla pri avizovanej presilovke a so šiestimi hráčmi z poľa na ľade.

Nóri si následne vytvorili výrazný tlak a šesť a pol minúty pred koncom si tréner Lotyšov Harijs Vitoliňš musel vziať oddychový čas. Pobaltské mužstvo sa však v závere ubránilo a vybojovalo prvý výhru na turnaji.

Zápas Slovenska s Kanadou Fotogaléria - 16 fotiek Všetky fotky
Juraj Slafkovský takto ohrozoval kanadského...

Rozhodol Pföderl

Hokejisti Nemecka zvíťazili vo svojom treťom zápase na MS vo Fínsku nad Francúzskom 3:2. Rozhodujúci gól strelil v 46. minúte útočník Leo Pföderl. Nemci majú v základnej A-skupine 6 bodov a priebežne sú na 3. mieste, Francúzom patrí s 3 bodmi 5. priečka.

Francúzi nastúpia na ďalší zápas v stredu 18. mája od 15.20 SELČ proti Taliansku, Nemci budú hrať vo štvrtok o 15.20 s Dánskom.

Francúzsko – Nemecko 2:3 (1:2, 1:0, 0:1)
Góly: 15. Texier (T. Bozon, Chakiachvili), 32. Gallet (Bertrand, Claireaux) – 3. Fischbuch (Pföderl, Michaelis), 18. Ehl (Bittner, Kastner), 46. Pföderl (Noebels). Rozhodovali: Hansen (Nór.), Heikkinen (Fín.) – Špůr (ČR), Zunde (Lot.), vylúčení: 3:3 na 2 min., presilovky: 1:1, 2652 divákov.
Francúzsko: Ylönen – Gallet, Auvitu, Llorca, Chakiachvili, Crinon, Thiry, Guebey – T. Bozon, Fleury, Treille – Bertrand, Claireaux, Perret – Texier, Boudon, Leclerc – Fabre, Ritz, K. Bozon – Colotti
Nemecko: Niederberger – Seider, M. Müller, Holzer, J. Müller, Wissmann, Wagner, Bittner – Plachta, Stützle, Ehliz – Pföderl, Michaelis, Noebels – Fischbuch, Loibl, Schmölz – Ehl, Kastner, Soramies

Nemci začali potvrdzovať pozíciu favorita od úvodných minút. K rýchlemu gólu im pomohla presilovka v 3. minúte, v ktorej Fischbuch dostal ideálnu prihrávku od Pföderl a osamotený pred Ylönenom nezaváhal – 0:1.

Adam Húska Čítajte viac Máme tím bojovníkov. Tí talentovanejší zatiaľ spia a vetrajú dresy

Krátko na to sa k presilovke dostali Francúzi, nič z nej však nevyťažili a po úniku Loibla takmer inkasovali druhý gól.

Druhá presilovka však už Francúzom vyšla a v 15. minúte ju pohotovou strelou bez prípravy využil Texier – 1:1. Nemcom vrátil náskok Ehl, ktorý v 18. minúte tečoval pokus Bittnera – 1:2.

Veľkou hrozbou pre Nemcov bol najmä Texier, cez ktorého išlo aj v druhej tretine viacero ofenzívnych akcií.

Po jeho prihrávke ešte Fleury nevyrovnal, ale v 32. minúte už Gallet v protiútoku usmernil Bertrandovu prihrávku za brankára Niederbergera – 2:2.

Fínsko MS2022 Hokej A Slovensko Nemecko Čítajte viac Keď nestrelíme gól súperovi, dáme si vlastný, lamentovali Slováci

Nemcom sa dlho nedarilo prekvapiť defenzívu Francúzov, ktorí často hrozili brejkami.

Rozhodujúci moment zápasu priniesla 46. minúta, v ktorej Pföderl zužitkoval prihrávku Noebelsa v ofenzívnej akcii – 2:3. Francúzi sa snažili vyrovnať, ale nepodarilo sa im to ani počas hry bez brankára.

Fíni sa naladili na derby

Fínski hokejisti zostávajú aj po treťom zápase na domácich MS stopercentní. V pondelok si v zápase B-skupiny poradili v Tampere s USA 4:1.

Fínov vo štvrtom vystúpení na MS čaká v stredu 18. mája derby so Švédskom o 19.20. Američania sa predstavia až o deň neskôr proti Veľkej Británii o 15.20.

Fínsko – USA 4:1 (1:0, 3:0, 0:1)
Góly: 18. Granlund (Manninen, Lehtonen), 25. Filppula (Innaia, Vatanen), 26. Manninen (Sallinen, Granlund), 31. Lehtonen (Hartikainen, Manninen) – 59. Galchenyuk (Hughes, Jones). Rozhodovali: Nord (Švéd.), Rohatsch – Merten (obaja Nem.), Van Oosten (Kan.), vylúčení: 7:8 na 2 min., navyše Watson (USA) 5+DKZ za útok na hlavu), presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0, 11.555 divákov.
Fínsko: Olkinuora – Hietanen, Lehtonen, Ohtamaa, Seppalä, Vatanen, Friman, Pokka – Hartikainen, Manninen, Mik. Granlund – Armia, Filppula, Pesonen – Sallinen, Lammikko, Innaia – Anttila, Björninen, Mäenalänen – Lammikko
USA: Mann – S. Jones, Megna, Peeke, Schmidt, Blankenburg, L. Hughes – Watson, Lafferty, Kuhlman – Hayden, Bordeleau, Galchenyuk – Barber, Meyers, Bellows – Lettieri, Gaudette, Farrell

Olympijskí šampióni z Pekingu pred domácimi fanúšikmi od úvodu ukazovali svoje sebavedomie a kvalitu. Američania sa však nenechali zatlačiť do defenzívy a prispôsobili sa rýchlej hre. Väčšie šance si však vypracovali domáci.

Craig Ramsay, slovenskí hokejisti Čítajte viac Ramsay po vysokej prehre: Všetci plnili pokyny

Björninen trafil v 8. min hornú žŕdku, v 13. min sa proti Manninenovi zaskvel brankár Mann. „Suomi“ otvorili skóre v 18. min v presilovej hre. Američanom sa podarilo dostať puk z obranného pásma, no Fíni rýchlo vykorčuľovali, získali puk a Granlund mohol zakončovať osamotený zoči-voči Mannovi.

V druhej tretine zmaril akékoľvek plány na americký obrat útočník Ottawy Austin Watson. Už v prvej minúte po zmene strán zasiahol lakťom do tváre Hartikainena a dostal trest 5 min a do konca duelu. Fíni dlhú početnú výhodu dokonale využili.

Strávili ju takmer celú v tretine súpera a vyťažili z nej góly Filppulu a Manninena. Zámorskí hráči nevedeli nájsť odpoveď na hru súpera ani v rovnovážnom stave, na 4:0 zvýšil Lehtonen pri hre štyroch na štyroch.

Američania pôsobili na ľade frustrovane. Už po 40 min mali na konte okrem Watsonovho vylúčenia aj ďalších sedem dvojminútových trestov.

Fíni si v záverečnej tretine hladko postrážili náskok. Až v predposlednej minúte pokazil čisté konto Olkinuorovi Galchenyuk.