Sobotný súper Slovákov padol. Zámorskí favoriti boli stopercentní

Hokejisti Kanady vyhrali v piatok v A-skupine MS v Helsinkách nad Nemeckom 5:3.

Lotyš Kristaps Zile pred Američanom Benom Meyersom.

Kanaďania hrajú svoj ďalší duel v nedeľu o 11.20 SELČ proti Taliansku, Nemci sa už v sobotu o 19.20 stretnú so Slovákmi.

A-skupina (Helsinki):

Nemecko – Kanada 3:5 (0:2, 1:3, 2:0)
Góly: 28. Michaelis (Seider, Pföderl), 42. Plachta (Stützle, Seider), 53. Seider (Stützle, Pföderl) – 9. Sillinger (Anderson, Lowry), 18. Dubois, 32. Dubois (Roy, Batherson), 34. Johnson (Mercer, Chabot), 38. Gregor (Comtois, Sahneim). Rozhodcovia: Ansons (Lot.), Šír (ČR) – Davis (USA), Špůr (ČR), vylúčení: 3:4 na 2 min., presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, 4632 divákov.
Nemecko: Grubauer – M. Müller, Seider, J. Müller, Holzer, Wagner, Wissmann, Bittner – Ehliz, Stützle, Plachta – Noebels, Michaelis, Pföderl – Schmölz, Loibl, Fischbuch – Soramies, Kastner, Ehl
Kanada: Thompson – Chabot, Whitecloud, Sanheim, Severson, Holden, Mayo, Graves – Cozens, Dubois, Roy – Sillinger, Lowry, Anderson – Johnson, Mercer, Batherson – Gregor, Geekie, Comtois

Prvá tretina dopadla pre Nemecko relatívne lichotivo, lebo dominujúci Kanaďania mali v zakončení sprvoti smolu. Potom však dvakrát skórovali a svojou rýchlosťou a aktivitou súpera prevalcovali.

Z kabín akoby vyšlo iné nemecké mužstvo, nielenže do gólu držalo s favoritom krok, ale dokázalo „kolísku hokeja“ v niektorých šichtách riadne rozkývať.

Zmena stavu na 2:1 v 28. minúte znamenala pre Kanadu signál na ešte väčšie tornádo, ktoré na chvíľu pribrzdili zmätky ohľadom videozáznamu tretieho gólu a pokazeného časomeru. Pomerne dlhá pauza však zámorských hokejistov akcelerovala do hokejovej šou, v ktorej Nemcov umorili fantastickým kombinačným hokejom v totálnej rýchlosti.

Aj obe kanadské presilovky boli pastva pre oči. Lenže „javorový list“ akoby sa neustálym lietaním vyčerpal, odišla aj koncentrácia a v tretej časti dostali Nemci príležitosť hrať dve dlhé dvojnásobné presilovky.

Obe využili a viac ako tri minúty pred klaksónom sa dokonca odhodlali hrať bez brankára, ale k vyrovnaniu mali ďaleko.

Američania si poradili s Lotyšmi

Hokejisti USA vyhrali v piatok na úvod bojov v B-skupine MS vo fínskom Tampere nad Lotyšskom 4:1.

Američania hrajú svoj ďalší duel v nedeľu o 15.20 SELČ proti Rakúsku, Lotyši sa už v sobotu o 19.20 stretnú s Fínmi.

B-skupina (Tampere):

USA – Lotyšsko 4:1 (3:0, 1:0, 0:1)
Góly: 8. Barber (Bellows, Peeke), 11. S. Jones (Schmidt, Galchenyuk), 12. Bordeleau (S. Jones), 21. Lafferty (Megna) – 42. Džerzinš (Rih. Bukarts, Čukste). Rozhodcovia: Rohatsch (Nem.), Vikman (Fín.) – Merten (Nem.), SYNEK (SR), vylúčení: 4:4 na 2 min., presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 7938 divákov.
USA: Mann – S. Jones, Megna, Peeke, Schmidt, Blankenburg, Hughes – Watson, Lafferty, Kuhlman – Hayden, Bordeleau, Galchenyuk – Barber, Meyers, Bellows – Lettieri, Gaudette, Farrell
Lotyšsko: Merzlikins – Jaks, Zile, Kulda, Mamčics, Čukste, Sotnieks, Bergmanis, Smons – Balcers, Abols, Keninš- Krastenberg, Džerinš, Rih. Bukarts – Marenis, Batna, Rob. Bukarts – Dzierkals, Smirnovs, Jelisejevs

Lotyšskí hokejisti držali v úvode zápasu s rýchlym súperom krok, hrali koncentrovane a dokonca v kontrách hrozili. Mann zlikvidoval ich dve veľké šance a keď Barber po sérii tečov otvoril skóre, jeho spoluhráči prvú tretinu ovládli.

Skórovali aj v dvoch ďalších situáciách, najprv v presilovke, potom v oslabení a v 12. minúte bolo 3:0. Američania po dosiahnutí štvrtého gólu postupne vypúšťali tempo i dôraz a v tretej časti dokonca za úvodných osem minút ani nevystrelili na bránku.

V tejto fáze sa Lotyšom podarilo v početnej výhode skorigovať, ale potom sa už zápas dohral v menej záživnom formáte.

Vincent Lukáč Čítajte aj Lukáč: Nominácia je alibizmus. Čím okrem nepomerne vysokých príjmov zaujal Tatar?

Hokejisti domáceho Fínska vstúpili do B-skupiny MS v Tampere piatkovým víťazstvom nad Nórskom 5:0.

Favorizovaní „Suomi“ mali pomalší rozbeh, ale gól v závere prvej tretiny ich nakopol a potom mali hernú aj gólovú prevahu. Tú demonštrovali najmä v druhej tretine, v ktorej výrazne prestrieľali súpera a vypracovali si trojgólový náskok.

Fíni nastúpia na ďalší zápas v sobotu o 19.20 SELČ proti Lotyšsku, Nóri budú hrať v nedeľu od 11.20 s Veľkou Britániou.

Fínsko – Nórsko 5:0 (1:0, 2:0, 2:0) **
Góly: 19. Pesonen (Armia, Filppula), 32. Rajala, 37. Björninen (Anttila, Pokka), 42. Armia (Vatanen, Rajala), 58. Sallinen (Friman, Rajala). Rozhodovali: Nord (Švéd.), Lawrence – Chaput (obaja Kan.), Constantineau (Fr.), vylúčení: 1:3 na 2 min, navyše: Lammikko (Fín.) a Kasastul (Nór.) obaja 5 min za bitku, Mäenalänen (Fín.) a Henriksen (Nór.) obaja 5+10 min OT za bitku, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 11.413 divákov.
Fínsko: Olkinuora – Lehtonen, Hietanen, Seppalä, Ohtamaa, Friman, Vatanen, Pokka – Innala, Manninen, Hartikainen – Pesonen, Filppula, Armia – Rajala, Lammikko, Sallinen – Mäenlänen, Björninen, Anttila
**Nórsko:
Haukeland – Johannesen, Lilleberg, Krogdahl, Kasastul, Klavestad, Norstebo, Rokseth – Fladeby, M. Olimb, Rosseli Olsen – Ostrem Salsten, Haga, Roymark – Jakobsson, Trettenes, Hoff – Geheb, Brekke Henriksen, Ronnild

Zaplnená Tampere Deck Aréna hnala vpred domácich, ale boli to Nóri, kto mal lepší vstup do zápasu. Fínov spočiatku prevýšili lepším pohybom, vďaka ktorému sa dostali do viacerých nebezpečných situácií. Fíni sa postupne dostali do tempa, zvýšili obrátky a aktivitu premenili na gól Pesonena, ktorý v 19. minúte zakončil kombináciu s Armiom a Filppulom – 1:0.

Fínsko MS2022 Hokej A Slovensko Francúzsko Čítajte aj Náročný vstup. Slováci sa na víťazstvo poriadne nadreli

Druhá tretina už bola v jasnej réžii Fínov. Tí sa dostali do hernej pohody, často sa hralo pred nórskym brankárom Haukelandom, ktorý po sérii viacerých dôležitých zákrokov druhýkrát inkasoval v 32. minúte. Rajala strelou spoza obrancu prekvapil brankára – 2:0.

O päť minút Anttila ušiel po pravom krídle a pred bránkou posunul puk Björninenovi – 3:0. Fínov tretí gól definitívne upokojil a bez väčších problémov kontrolovali vývoj.

HOKEJ: Najlepšie platené hviezdy z NHL na MS Fotogaléria - 20 fotiek Všetky fotky
20. Ryan Graves, Kanada - New Jersey Devils
3...

Fíni v 42. minúte využili presilovku, v ktorej Haukelanda prestrelil Armia. Duel v tretej tretine spestrila pästná výmena medzi Mäenalanenom a Henriksenom.

Definitívnu podobu výsledku dal Sallinen, ktorý strelou zo strednej vzdialenosti prestrelil Haukelanda – 5:0. Vicemajstri sveta si pripísali plný počet bodov a ideálne vstúpili do domáceho turnaja.

Viac na túto tému: #americkí hokejisti #lotyšskí hokejisti #MS 2022 v hokeji