Švédi opäť neboli presvedčiví, ale body konečne prišli. Suverénni Dáni

Hokejisti Švédska zvíťazili v piatkovom zápase A-skupiny na MS v Rige nad Veľkou Britániou 4:1. Severania si pripísali na šampionáte druhý triumf a v tabuľke poskočili so šiestimi bodmi na 4. miesto. Briti klesli po prehre na posledné 8. miesto so štyrmi bodmi.

28.05.2021 17:42
Latvia Ice Hockey Worlds Foto: ,
Momentka zo zápasu Švédsko - Veľká Británia.
Ramsay Dávame do pozornosti Program, výsledky, zaujímavosti. Všetko o MS v hokeji 2021

Briti nemajú ma oddych ani 24 hodín, v sobotu o 11.15 SELČ nastúpia na ďalší zápas proti Čechom. Švédi odohrajú svoj šiesty zápas na šampionáte v nedeľu o 19.15 SELČ proti Slovensku.

A-skupina:

Švédsko – Veľká Británia 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)
Góly: 16. Sörensen (Olofsson, Tömmernes), 27. Pudas (Pilut, Wingerli), 33. M. Kempe, 53. M. Kempe (Sörensen) – 8. Kirk (D. Phillips). Rozhodovali: Ansons (Lot.), Vikman – Nikulainen (obaja Fín.), Zunde (Lot.), vylúčení: 0:4 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, bez divákov.
Švédsko: Fasth – Tömmernes, Nygren, Dahlbeck, Sellgren, Pilut, Pudas, Lööv – Lindberg, Lindholm, Rakell – Sörensen, A. Kempe, M. Kempe – Hllander, Lundeström, Olofsson – Frödén, Wingerli, Friberg – Rasmussen
Veľká Británia: Bowns – D. Phillips, O'Connor, Richardson, Tetlow, Swindlehurst, Clements, Garside – Davies, Myers, J. Phillips – Kirk, Connolly, Dowd – Perlini, Hammond, Lake – Lachowicz, Duggan, Hook – Betteridge

Briti ustáli úvodný tlak súpera a Liam Kirk v 8. minúte aj s dávkou šťastia poslal svoj tím do vedenia. Bol to už jeho piaty gól na šampionáte. Tre Kronor potom pôsobili chvíľu opatrným dojmom, postupne sa však dostali do tempa a napokon sa dočkali aj vyrovnania zásluhou Sörensena v presilovke. Ďalšie švédske šance zneškodnil Bowns, proti Olofssonovi mu pomohla konštrukcia bránky.

Prostredná časť sa hrala jednoznačne podľa švédskych nôt, severania mali obrovskú prevahu. Vynikajúceho Bownsa však prekonali iba Pudas a Mario Kempe, brankár Britov inak predviedol niekoľko skvelých zákrokov.

V tretej tretine si už Švédi postrážili náskok, súpera držali na dištanc a od vyššej prehry zachránila Britov iba strelecká nemohúcnosť Švédov, alebo zákroky Bownsa. Prekonal ho iba Mario Kempe, ktorý strelil svoj druhý gól v zápase.

Dáni sa naladili na Slovákov

Hokejisti Dánska zvíťazili nad Bieloruskom 5:2. Severania si pripísali na šampionáte tretí triumf a v tabuľke poskočili s ôsmimi bodmi na 4. miesto. Bielorusi sú na 7. mieste, na konte majú štyri body.

Dáni v zápase prehrávali 0:1 aj 1:2, ale v tretej tretine zlomili súpera štyrmi gólmi.

Dáni vo svojom šiestom zápase na šampionáte nastúpia v sobotu o 19.15 SELČ proti Slovensku, Bielorusko čaká o deň neskôr o 15.15 SELČ tím Švajčiarska.

A-skupina:

Dánsko – Bielorusko 5:2 (1:1, 0:1, 4:0)
Góly: 6. Meyer (M. Lauridsen), 45. Asperup (From, Jensen Aabo), 48. From (True), 50. M. Lauridsen (Hardt, Lassen), 53. True (Lassen, Hardt) – 3. Demkov (Kodola, Korobov), 31. Stefanovič (Falkovskij, Protas), 31. Stefanovič (Falkovskij, Protas). Rozhodovali: Schrader (Nem.), Sternat – Seewald (obaja Rak.), Obwegeser (Švaj.), vylúčení: 3:2 na 2 min., navyše Drozd (Biel.) 5+DKZ za útok na hlavu, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, bez divákov.
Dánsko: Dahm – Lassen, M. Lauridsen, O. Lauridsen, Jensen Aabo, Kristensen, Nicholas Jensen, Larsen – Nicklas Jensen, Jakobsen, Meyer – Storm, Jesper Jensen, Hardt – True, Asperup, From – Andersen, Madsen, Poulsen – Olesen
Bielorusko: Kolosov – Falkovskij, Chenkel, Znacharenko, Antonov, Bailen, Korobov, Solovjov, Šinkevič – Protas, Šarangovič, Prince – Lopačuk, Komarov, Drozd – Platt, Kodola, Paré – Stefanovič, Demkov, Belevič

Prvý gól zápasu strelil už v 3. minúte Demkov strelou pod lapačku brankára Dahma. Na jeho zásah odpovedal v šiestej minúte zápasu Meyer. Dáni mali potom veľkú šancu ísť do vedenia, keď Drozd fauloval Jakobsena a dostal trest do konca zápasu. Využiť ju však nedokázali.

V druhej tretine boli Dáni o niečo lepší, ale v polovici zápasu prekonal Dahma Stefanovič a poslal Bielorusov do vedenia. Na začiatku tretej tretiny mohol vyrovnať Hardt, ale nepretlačil puk za Kolosova. O dve minúty neskôr sa to však podarilo Asperupovi a tento gól odštartoval dánsky gólostroj. V rozmedzí od 48. do 53. minúty dali ďalšie tri góly a rozhodli o víťazovi duelu.

Kanada premohla Kazachstan

Hokejisti Kanady zvíťazili nad Kazachstanom 4:2. Favorit herne nenadchol, za stavu 2:2 ho v 48. minúte vykúpil gól 19-ročného útočníka Colea Perfettiho, v závere poistil výhru do prázdnej bránky Connor Brown.

Kanaďania tak po úvodných troch prehrách dosiahli druhý triumf za sebou, so šiestimi bodmi sa posunuli v tabuľke na šieste miesto a stále živia šancu na postup do štvrťfinále.

Kazaši, ktorí zostali so siedmimi bodmi na piatej priečke, nemajú veľa času na oddych, už v sobotu o 11.15 SELČ ich čaká súboj s Talianmi. Kanaďania narazia na tohto istého súpera o deň neskôr o 15.15 h, svoje účinkovanie v základnej skupine potom zakončia v utorok zápasom s Fínmi (11.15).

B-skupina:

Kazachstan – Kanada 2:4 (0:1, 1:1, 1:2)
Góly: 25. Michailis, 42. Michailis (Valk, Savickij) – 7. Mangiapane (Henrique, Brown), 22. Henrique (Power, Mangiapane), 48. Perfetti (Anderson-Dolan), 60. Brown (Henrique). Rozhodovali: Romasko (Rus.), Sidorenko – Goľjak (obaja Biel.), Lazarev (Rus.), vylúčení: 5:1 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0.
Kazachstan: Šutov – Dietz, Makljuchov, Blacker, Svedberg, Šalapov, Samat Danijar, Orechov – Ševčenko, Sagadejev, Akolzin – Savickij, Valk, Michailis – Starčenko, Šestakov, Šin – Asetov, Sajan Danijar, Paňjukov – Lichotnikov
Kanada: Kuemper – Ferraro, Walker, Stecher, Power, Beaudin, Bernard-Docker, Schneider – Brown, Henrique, Mangiapane – Comtois, Vilardi, Paul – Hagel, Danforth, Bunting – Foudy, Anderson-Dolan, Perfetti – Pirri

Kanaďania sa s vervou pustili do súpera, od úvodu hýrili pohybom a neustále zamestnávali Šutova v kazašskej bránke. V 7. min si v prvej presilovke vytvorili tlak a v neprehľadnej situácii Mangiapane prekonal Šutova. Videorozhodca potvrdil, že puk bol v bránke.

Onedlho mohlo byť 2:0, no Bernarda-Dockera vychytal v obrovskej šanci kazašský brankár. Potom sa osmelili aj hráči v modrých dresoch, tutovky zahodili Starčenko a Samat Dinijar. Inak sa však hra v 1. tretine odvíjala zväčša v obrannom pásme Kazachstanu, kde chvíľami Kanaďania nedali súperovi ani vydýchnuť.

V 22. minúte zvýšil náskok kapitán Henrique, ktorý jemne tečoval strelu Powera. Následne ale favorit prepadol vzadu, nechal odkrytý priestor na pravej strane obrany, čo využil na zníženie Michailis. Kanadskí hráči hrali potom sériu presiloviek, boli v nich však príliš čitateľní, ich kombináciám chýbal moment prekvapenia. Ich hra mala s pribúdajúcim časom upadajúci charakter a súper vycítil šancu.

Na začiatku tretej tretiny podnikol rýchly výpad a autor prvého gólu Michailis aj za pomoci ľavej žŕdky vyrovnal. Ten istý hráč bol v 46. min blízko k hetriku, favorita zachránil brankár Kuemper. Trápiacich sa Kanaďanov spasil až v 48. min po zaváhaní Starčenka mladík Perfetti, ktorý tečovanou strelou prekonal Šutova.

V závere už tesný náskok ubránili, tri sekundy pred koncom spečatil víťazstvo gólom do prázdnej bránky Brown.

Lotyši opäť padli v nájazdoch

Nórski hokejisti zdolali Lotyšov 4:3 po samostatných nájazdoch. V šiestej sérii rozhodol o ich triumfe Michael Haga.

Severania figurujú v tabuľke s piatimi bodmi naďalej na 7. mieste, na štvrtých Lotyšov však strácajú už iba tri body.

Lotyši odohrajú ďalší súboj v nedeľu o 19.15 SELČ, keď nastúpia proti úradujúcim šampiónom Fínom. Nóri sa o deň skôr stretnú o 15.15 s USA.

B-skupina:

Lotyšsko – Nórsko 3:4 pp a sn (2:1, 0:1, 1:1 – 0:0, 0:1)
Góly: 12. Krastenbergs (Rubins, Keninš), 18. Keninš (Abols, Sotnieks), 50. Rubins (Balinskis) – 4. Olden (Kaasastul, Trettenes), 22. K. A. Olimb (Rosseli Olsen), 42. Pettersen (Rosseli Olsen, K. A. Olimb), rozh. nájazd Haga. Rozhodovali: Jeřábek (ČR), STANO – SYNEK (obaja SR), Hynek (ČR), vylúčení: 4:5 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1.
Lotyšsko: Kivlenieks – Rubins, Balinskis, Cibulskis, Sotnieks, Freibergs, Kulda, Jaks – Darzinš, Abols, Keninš – Rob. Bukarts, Džerinš, Rih. Bukarts – Indrašis, Daugavinš, Karsums – Krastenbergs, Marenis, Meija – Redlihs
Nórsko: Haukeland – Holös, Lilleberg, Espeland, Lesund, Krogdahl, Kaasastul, Holm – Pettersen, K.A. Olimb, Rosseli Olsen – Olden, Trettenes, Lindström – Salsten, M. Olimb, Haga – Röymark, Brekke Henriksen, Solem

Zápas nemal závratné tempo, skôr to bola pozičná hra z oboch strán. Nóri sa v 4. minúte ujali vedenia po šťastnej koncovke Oldena, no Lotyši ešte v prvej tretine otočili skóre zásluhou Krastenbergsa a individuálnej akcie Keninša. Domáci hráči pôsobili trochu živšie, okrem dvoch presných zásahov si vypracovali aj ďalšie sľubné šance, najmä nájazd Džerinša volal po góle.

Nóri mali puk menej na hokejkách a nestrieľali tak často, ale stále boli pripravení využiť laxnosť súpera. V úvode druhého dejstva potrestal zaváhanie Lotyšov na útočnej modrej K.A. Olimb, ktorý unikol vo vlastnom oslabení a parádnou strelou do ľavého horného rohu vyrovnal.

„Vikingovia“ mali aj ďalšie nádejné prečíslenia, no zbytočne v nich prihrávkou hľadali lepšie postaveného spoluhráča namiesto priamej strely. Ďalej však trpezlivo čakali na svoje príležitosti. V 42. min v medzikruží skvele sadla strela z prvej Pettersenovi, ktorému ideálne nabil Rosseli Olsen – 2:3.

Lotyši sa nevzdávali a dočkali sa vyrovnania po tom, ako Rubins prekvapil z uhla Haukelanda. V závere sa čakalo, ktorý tím urobí rozhodujúcu chybu. Domáci ustáli tri oslabenia za sebou, v predĺžení potom sami nevyužili presilovku 4 na 3 a tak prišli na rad nájazdy. V nich za Lotyšov skóroval Darzinš, kým za Nórov boli úspešní Olden aj Haga.

Viac na túto tému: #kanadskí hokejisti #švédski hokejisti #MS 2021 v hokeji