Parádny obrat. Čechov dvojgólová strata neuzemnila, poslední sú už Švédi

Hokejisti Česka zvíťazili vo štvrtkovom zápase A-skupiny na MS v Rige nad Švédskom 4:2. Severania viedli po 1. tretine 2:0, Česi však štyrmi gólmi v tretej časti otočili skóre. Využili dve presilovky a ich obrat dokonal obranca Lukáš Klok.

27.05.2021 21:44 , aktualizované: 23:25
Matěj Stránský, Lawrence Pilut Foto: ,
Český hokejista Matěj Stránský a Švéd Lawrence Pilut počas zápasu A-skupiny.
debata (7)

Česi po víťazstve a zisku troch bodov zvýšili svoje šance na postup do štvrťfinále. Zásluhou lepšieho skóre poskočili v tabuľke „slovenskej“ A-skupiny na priebežné 4. miesto pred Dánsko.

Švédi majú po štyroch zápasoch iba tri body a sú na poslednej 8. priečke.

„Tri korunky“ nastúpia na ďalší zápas už v piatok 27. mája od 15.15 SELČ proti Veľkej Británii. Briti budú najbližší súper aj pre Čechov, sily si zmerajú v sobotu od 11.15 SELČ.

A-skupina:

Švédsko – Česko 2:4 (2:0, 0:0, 0:4)
Góly: 13. Wingerli (Friberg), 16. Rakell (A. Kempe, Nygren) – 42. Vrána (Stránský), 45. Kovář (Sekáč, Kubalík), 49. Klok (Kovář), 59. Flek (Kubalík). Rozhodovali: Gofman, Romasko – Lazarev, Šalagin (všetci Rus.), vylúčení: 5:5 na 2 min., presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, bez divákov.
Švédsko: Reideborn – Pudas, Tömmernes, Lööv, Pilut, Nygren, Dahlbeck, Sellgren – Rakell, Lindholm, Lindberg – Rasmussen, A. Kempe, M. Kempe – Olofsson, Lundeström, Sörensen – Friberg, Wingerli, Frödén
Česko: Hrubec – Hronek, Musil, Klok, Hájek, Šustr, Šulák, Sklenička – Zadina, Kovář, Kubalík – Blümel, Chytil, Sekáč – Lenc, Špaček, Stránský – Flek, Hanzl, Smejkal

Oba tímy cítili potrebu bodovať naplno a od úvodu sa hral zaujímavý hokej. Už v 1. minúte mohol Čechov poslať do vedenia Vrána, ale v rýchlosti netrafil odkrytú bránku.

Česi následne nič nevyťažili ani z presilovky. V 13. minúte išli do vedenia Švédi, rýchlu spoluprácu s Fribergom zakončil Wingerli – 1:0. O tri minúty Rakell využil presilovku a zvýšil na 2:0.

Ramsay Dávame do pozornosti Program, výsledky, zaujímavosti. Všetko o MS v hokeji 2021

Švédi mali v prvej časti hru pod kontrolou, no Česi sa postupne dostali do hry. Vrána ani Sekáč v druhej tretine neprekonali Reideborna, Špaček trafil do žŕdky, no Česi si obrat nechali na tretiu tretinu.

V 41. minúte Vrána využil presilovku a ďalšia početná výhoda Čechov priniesla gól Kovářa, ktorý v 45. minúte vyrovnal na 2:2. Česi boli na koni, Švédi stratili istotu a od 49. minúty prehrávali 2:3, keď Reideborna prekonal obranca Klok.

Tím trénera Filipa Pešána si už víťazstvo nenechal vziať a počas hry Švédov bez brankára uzavrel skóre Flek.

Filip Pešán, tréner Česka: Naša prvá formácia nám pomohla vyhrať aj predošlý zápas a aj dnes hrala veľmi dobre. Kontaktný gól Jakuba Vránu nepochybne otočil celý zápas. Dnes celé mužstvo pracovalo ako jeden tím a to bol hlavný dôvod víťazstva.

Úľava to je, samozrejme, obrovská. Aj prvé dve tretiny sme pracovali veľmi dobre, takže moje emócie neboli zlé, ale na druhej strane sme mali dvojgólovú stratu.

Hľadal som vieru, že dobre pracujúci tím nakoniec dokáže cestu nájsť. Podarilo sa, takže veľká úľava. Je to ďalší malý krôčik, ale ešte sme nič nevyhrali, len jeden ťažký a veľmi dôležitý zápas. Musíme sa dobre pripraviť na ďalšie dni.

Rikard Rakell, útočník Švédska: „Česi potvrdili, že sú dobrý tím. Ak chceme vyhrávať zápasy s takýmito súpermi, tak musíme viac vyťažiť z presiloviek a lepšie brániť dvojgólový náskok v tretej tretine. To sme dnes nezvládli.“

(Zdroje: Sport.cz, IIHF)

1. Rusko 4 3 0 0 1 15:7 9
2. Švajčiarsko 4 3 0 0 1 14:10 9
3. SLOVENSKO 4 3 0 0 1 11:12 9
4. Česko 4 1 1 0 2 12:13 5
5. Dánsko 4 1 1 0 2 7:9 5
6. Bielorusko 4 1 0 1 2 8:12 4
7. V. Británia 4 1 0 1 2 8:15 4