Po hitparáde proti Rusku prišlo veľké fiasko. Nepríjemné a tvrdé. Jedno z najhorších v histórii reprezentácie.

27.05.2021 17:28 , aktualizované: 18:15
Michal Krištof, Tristan Scherwey Foto: ,
Michal Krištof padá po súboji so Švajčiarom Tristanom Scherweyom.
debata (131)

Slovenskí hokejisti vo štvrtok na majstrovstvách sveta v Rige pohoreli. Vo svojom štvrtom zápase prehrali so Švajčiarskom 1:8. Na šampionáte stratili prvé body.

V tabuľke A-skupiny sú tretí. Ich šanca na postup do štvrťfinále je naďalej pomerne veľká. Ak v sobotu zdolajú Dánsko, nemala by im ujsť. Musia však predviesť podstatne lepší výkon.

Švajčiarsko – Slovensko 8:1 (1:0, 3:0, 4:1)
Góly: 10. Díaz (Hofmann, Andrighetto), 21. Andrighetto (Díaz, Hofmann), 26. Loeffel (Scherwey, Bertschy), 37. Hofmann (Corvi, Loeffel), 41. Meier (Alatalo, Kurashev), 45. Kurashev (Untersander, Ambühl), 53. Hofmann (Ambühl, Andrighetto), 55. Loeffel (Moser, Bertschy) – 46. Krištof (Cehlárik)
Vylúčení: 4:5 na 2 min, navyše: Pospíšil 5+DKZ za napadnutie, Rosandič (obaja SR) 5+DKZ za odpľutie, presilovky: 5:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Fraňo (ČR), Gouin (Kan.) – Constantineau (Fr.), Oliver (USA), bez divákov
Švajčiarsko: Berra – Geisser, Díaz, Moser, Untersander, Siegenthaler, Loeffel, Alatalo – Corvi, Simion, Hofmann – Kurashev, Hischier, Ambühl – Andrighetto, Vermin, Meier – Bertschy, Herzog, Scherwey – Mottet
Slovensko: J. Hudáček – Gernát, Rosandič, Nemec, Ďaloga, Kňažko, Jánošík, Gachulinec, Ivan – Cehlárik, Hrivík, Lantoši – Holešinský, Krištof, Pospíšil – Studenič, Roman, Kelemen – Skalický, M. Sukeľ, Liška

Začali dobre

Hneď od úvodu bolo zrejmé, že to pre Slovákov bude iný duel ako proti Rusku. Súper vyrukoval s tradične pozorným a fyzickým hokejom.

Napriek tomu mali zverenci Craiga Ramsayho rýchlo prvú veľkú šancu – po peknej akcii Marka Hrivíka ju nevyužil Martin Gernát. Následne sa k slovu dostal premotivovaný Kristián Pospíšil – surovo narazil protihráča na mantinel a zápas sa pre neho skončil.

Kristián Pospíšil Čítajte viac Pospíšilov akčný úvod. Najskôr sa zvíjal od bolesti, potom zvalcoval veterána

Švajčiari mali k dispozícii päť minút v početnej prevahe a prišiel prvý gólový trest – 0:1. Slováci prehrávali na šampionáte vôbec prvýkrát.

Presilové hry boli rozhodujúcim faktorom v zápase. Súper využil až päť z nich. Na trestnej lavici strávil celkovo osem minút, Slováci 60! „Bol to katastrofálny výkon rozhodcu,“ glosoval v štúdiu RTVS Boris Valábik.

Napriek tomu hrali spočiatku Slováci veľmi dobre. Na ľade boli dominantnejší a o niečo nebezpečnejší. V prvom dejstve prestrieľali súpera 12:4.

Ramsay Dávame do pozornosti Program, výsledky, zaujímavosti. Všetko o MS v hokeji 2021

„Mali sme šance, mohlo to tam padnúť. Musíme aj naďalej hrať svoju hru a otvorenú partiu,“ burcoval cez prestávku obranca Mislav Rosandič.

Napokon z toho nič nebolo. Úvod druhej časti už Slovákom vôbec nevyšiel. Neuplynula ani pol minúta a prehrávali 0:2. Švajčiarom stačilo na dva presné zásahy päť streleckých pokusov. Od tej chvíle boli definitívne lepším tímom a nič na tom nezmenila ani Hrivíkova nastrelená žŕdka.

Šance Helvétov pribúdali. Zápas sa zmenil na ich exhibíciu. Mimochodom, až trinásť hráčov súpera v ňom zaznamenalo minimálne jeden kanadský bod.

Zápas Slovákov so Švajčiarmi na MS Fotogaléria - 10 fotiek Všetky fotky
Tristan Scherwey v súboji s Michalom Krištofom.

Na strely 28:24

So Slovákmi bolo zle-nedobre. Tak, ako ukončili druhú tretinu, začali aj tretiu. Deravou obranou a inkasovanými gólmi číslo päť a šesť. Ani presný zásah Michala Krištofa zlý dojem nezlepšil, lebo hneď nasledovali ďalšie dve švajčiarske odpovede.

„Rozhodol slabý dôraz pred vlastným brankárom. Julo Hudáček si tento zápas pretrpel,“ vravel Valábik a pripomenul pomer striel na bránku. Švajčiari túto štatistiku ovládli iba tesne 28:24. Prehra 1:8 je však jednou z najhorších v histórii slovenskej samostatnosti. V roku 2009 podľahli hokejisti spod Tatier Čechom 0:8.

Švajčiarsko, Slovensko Čítajte viac Debakel Slovákov so Švajčiarmi sme sledovali ONLINE

„Máme za sebou ťažký zápas, nebude ľahké ho stráviť. Na začiatku sme hrali solídne, no potom sme už neboli tímom ako doteraz. Vo veľa veciach sa potrebujeme zlepšíť. Prehrali sme s veľmi kvalitným mužstvom,“ zhodnotil asistent trénera Ján Pardavý.

Slováci majú v piatok deň voľna na to, aby dostali štvrtkový debakel z hlavy. Cez víkend ich čakajú dve stretnutia so severskými súpermi. Z pohľadu postupových ambícií bude kľúčovým už ten prvý – v sobotu s Dánskom. V nedeľu nastúpia Slováci proti Švédsku a v utorok dohrajú skupinu v derby s Českom.

Lotyšsko MS2021 Hokej A Švajčiarsko Slovensko Čítajte viac Facka, na ktorú treba zabudnúť. Ohodnoťte výkony Slovákov