Slováci šokovali silné Rusko. K ničomu ho nepustili a priblížili sa k play off

Skvelý výkon, fantastický výsledok... Slovenskí hokejisti zdolali na majstrovstvách sveta Rusko - jedného z top favoritov turnaja - 3:1. Hrali pokojne a sústredene, súpera prakticky nepustili k drvivému tlaku a zaslúžene vyhrali. Úžasný zápas odohral brankár Július Hudáček, ktorý kryl 27 z 28 pokusov.

24.05.2021 17:27
SLovensko Rusko daloga Foto: ,
Gólová radosť Slovákov v zápase proti Rusom.
debata (176)

Reprezentačný výber má po troch dueloch deväť bodov a v tabuľke A-skupiny je prvý. Naposledy ovládol úvodné tri stretnutia na šampionáte v roku 2003. Najbližšie ho čaká vo štvrtok Švajčiarsko.

„Sme veľmi spokojní. Veľká gratulácia chlapcom za tento bojovný výkon. Zdolať Rusov je veľká vec, dodá nám to ďalšie sily. To, že vyhráme prvé tri zápasy, asi nečakal nikto. Tím si to však zaslúžil,“ zhodnotil dianie na ľade asistent trénera Andrej Podkonický.

Súboj Slovensko - Rusko objektívom fotografov Fotogaléria - 23 fotiek Všetky fotky
Slovenská radosť po finálovom hvizde.

A-skupina

SLOVENSKO – Rusko 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)
Góly: 31. Kelemen (Roman), 54. Gernát (Hrivík, Cehlárik), 59. Ďaloga (Cehlárik, Hrivík) – 32. Barabanov (Tolčinskij, Slepyšev). Rozhodovali: Ansons (Lot.), Vikman – Nikulainen, Sormunen (všetci Fín.), vylúčení: 2:3 na 2 min., presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, bez divákov.
Slovensko: Hudáček – Gernát, Rosandič, Bučko, Ďaloga, Gachulinec, Ivan, Kňažko, Jánošík – Lantoši, Hrivík, Cehlárik – Holešinský, Krištof, Pospíšil – Studenič, Roman, Kelemen – Skalický, Sukeľ, Liška
Rusko: Samonov – Zub, Zadorov, Gavrikov, Provorov, Ožiganov, Rafikov, Dronov – Voronkov, Šalunov, Barabanov – Tolčinskij, Karnauchov, Slepyšev – Morozov, Burdasov, Kuzmenko – Timkin, Kamenev, Švec-Rogovoj

Chválil aj Lukáč

Reprezentácia nastúpila na duel – s výnimkou elitného útoku – s menšími zmenami v zostave. Premiéru na MS absolvovali obrancovia Bučko a Ivan s útočníkmi Holešinským a Kelemenom.

Slováci hrali od úvodu proti veľkému favoritovi otvorenú partiu. Najmä prvá formácia s Hrivíkom ho dokázala dostať pod tlak. V polovici prvej tretiny sa pridal aj Studenič, no svoju príležitosť ani na dvakrát nepremenil. O minútu zasa mohol otvoriť skóre Krištof.

Celý tím hral naozaj dobre, v obrane zostával pozorný, v útoku nebezpečný. Ale spočiatku, tak ako v nedeľu proti Veľkej Británii, aj naďalej strelecky bezzubý. Legendárny Vincent Lukáč ho napriek tomu za prvú tretinu pochválil.

„Prežili sme úvodný nápor, následne sme boli nebezpečnejším tímom. Ak budeme takto pokračovať, Rusi znervóznejú,“ vravel v štúdiu RTVS bývalý skvelý útočník. „V kabíne sme si povedali, že sa s nimi dá hrať,“ priznal zasa obranca Gernát.

Slováci ustáli aj presilovku na začiatku 2. tretiny a pokračovali v dobrom výkone. Presne v polovici zápasu rozohrali veľkú akciu: Rusi najprv vyškriabali puk z bránkovej čiary spoza bezmocného gólmana Samonova, ale hneď vzápätí Kelemen švihom vymietol horný roh ruskej bránky. „Je to jeden zo splnených snov, navyše proti Rusku,“ tešil sa z prvého reprezentačného gólu v kariére.

Ramsay Dávame do pozornosti Program, výsledky, zaujímavosti. Všetko o MS v hokeji 2021

Rozhodlo vylúčenie

Radosť však netrvala dlho. Presne 66 sekúnd. Súper mal k dispozícii presilovku a o vyrovnanie sa postaral nechytateľnou bombou Barabanov. „Stále hráme vo veľkom štýle. Nevidieť rozdiel medzi Slovenskom a Ruskom,“ chválil Lukáč aj po 2. tretine.

V tej záverečnej však už rozdiel cítiť bol. Rusi začali byť jednoducho rýchlejší a aj šancí mali viac. Keď to pred bránkou začínalo horieť, pomohli obrancovia. Alebo Studenič, ktorý sa hodil do strely a po nej odkríval do šatne. Ruský tlak napokon zastavili sami Rusi zbytočným faulom a slovenskou presilovkou. Gernát ju rýchlo využil – 2:1.

Záver duelu už mali Slováci pod absolútnou kontrolou, skóre zveľadili Ďalogovým gólom do prázdnej bránky, ktorému predchádzalo akési hokejové bago. „Musíme si vážiť to, kde sme teraz. Ešte však nie je koniec. Čakajú nás štyri zápasy v skupine a všeličo sa môže zvrtnúť. Treba ísť naďalej od zápasu k zápasu,“ povedal po zápase Gernát.