Ako v Košiciach. Švédi oživili nočné mory Slovákov

Spomínate si? Bol to deň, keď celé hokejové Slovensko plakalo. Jeho hokejisti siahali na domácich majstrovstvách sveta na mimoriadne cenný bod s Kanadou. Napokon jej podľahli 5:6, pričom rozhodujúci gól inkasovali dve sekundy pred koncom.

14.05.2020 06:00
slovenskí hokejisti Foto:
Sklamaní slovenskí hokejisti.

Od nešťastného duelu, v ktorom domáci viedli 2:0 i 4:2, uplynul rok. Takmer na deň presne. Kanadský úder prišiel 13. mája 2019…

A teraz sa slovenský hokej spamätáva z ďalšieho okamihu, po ktorom si fanúšikovia spod Tatier bezmocne skrývajú tváre v dlaniach. Na svetovom šampionáte vo Švajčiarsku siahala družina Craiga Ramsayho na bod v súboji s veľkým favoritom na zlato – Švédskom.

Severanom napokon Slováci podľahli 3:4. Po góle, ktorý inkasovali 3,6 sekundy pred koncom.

„Čo mám na to povedať? Vynárajú sa mi spomienky na Košice. Aj vtedy sme boli blízko k tomu, aby sme bodovali proti gigantovi. Nevyšlo to vtedy, smútime aj tentoraz. Verím, že rovnako to nedopadne aj s našimi štvrťfinálovými ambíciami,“ vravel po zápase tréner slovenského výberu.

Hokejová republika ožíva. Fiktívne

Vyťahujte zo skríň vlajky, obaľujte do národnej trikolóry spätné zrkadlá na autách, objednávajte si miesta v baroch. Alebo nie. Radšej si len počas nasledujúcich dní kliknite na portál Pravdy a sledujte, ako sa darí Slovákom na hokejových MS. Na tých fiktívnych.

O nich bude seriál, ktorý môžete počas najbližších dvoch týždňov sledovať na našich webových stránkach. Pokúsime sa vás držať v napätí a možno i trochu zabaviť. Slovenskoooo!

Všetky diely nájdete TU

Jeho zverenci predviedli výborný výkon. Do zápasu vstúpili aktívne a Švédov zaskočili. Tí boli spočiatku nedisciplinovaní a už po desiatich minútach mali troch vylúčených hráčov. Slováci dve z početných výhod využili a šli do vedenia 2:0. Zakaždým sa strelecky presadil Tomáš Tatar.

Lenže na prvú prestávku odchádzali oba tímy za nerozhodného stavu. Švédi sa spamätali a obrovský tlak pretavili do dvoch gólových striel.

„Keby sme náskok udržali aspoň do konca prvej tretiny, mohol zápas napokon vyzerať inak a teraz by sme sa tu zhovárali minimálne o bode,“ smútil po záverečnom klaksóne kapitán Zdeno Chára.

Bol to práve on, kto sa stal nešťastným hrdinom zápasu. Dve minúty pred koncom podrazil jedného zo Švédov a za stavu 3:3 šiel na trestnú lavicu. A na ľade spoluhráčom nesmierne chýbal.

Slovenskí hokejisti. Foto: TASR/AP, Oliver Ondráš
Slovensko, hokej Slovenskí hokejisti.

Tí síce držali Švédov v kľúčových okamihoch na dištanc, no napokon sa od nich šťastie odvrátilo. Tečovaná strela od modrej čiary prepadla brankárovi Jaroslavovi Janusovi cez lapačku a bolo rozhodnuté.

Slováci klesli po štyroch zo siedmich zápasov v tabuľke A-skupiny na štvrtú priečku. O bod ich predstihli Česi.

V ďalšom priebehu si zmerajú sily práve s nimi, Kanadou a Nemeckom.

Hlasy po zápase:

Tomáš Tatar, strelec dvoch gólov SR: Dva góly? Hneď by som ich vymenil za bod či dva. Neboli sme slabší, doplatili sme však na školácke chyby. Nič to, ideme ďalej, postup máme stále vo vlastných rukách.
Jaroslav Janus, brankár SR: Chýbali centimetre a puk z poslednej strely v zápase by skončil v mojej lapačke. Takýto okamih som v kariére hádam ešte nezažil.
Zdeno Chára, kapitán SR: Viem, že som urobil chybu. Také veci sa však stávajú. Treba tento zápas hodiť za hlavu a sústrediť sa na ďalšie. Pred nami je kľúčová fáza turnaja.

A-skupina, streda: Česko – Veľká Británia 7:0, Kanada – Bielorusko 5:0, štvrtok: Dánsko – Nemecko 2:3 pp, Švédsko – Slovensko 4:3

8. V. Británia 4 0 0 0 4 5:21 0

B-skupina, streda: USA – Kazachstan 5:1, Rusko – Taliansko 9:0, štvrtok: Nórsko – Švajčiarsko 1:3, Fínsko – Lotyšsko 4:1.