Ako z filmového trháku. Chára vystúpil z lietadla a zostrelil Dánov

Bola to dráma ako hrom. Pred zápasom i počas neho. Jej hlavným hrdinom bol jediný muž. Ten najvyšší, najťažší a najmä so statusom najväčšej hviezdy.

09.05.2020 06:00
Tatar, Chára Foto: ,
Radosť Tomáša Tatara a Zdena Cháru.
debata (6)

Slovenskí hokejisti vstúpili úspešne do svetového šampionátu vo Švajčiarsku. V úvodnom zápase si poradili s Dánmi 2:1 a do tabuľky A-skupiny si pripísali tri body.

Súboj v Laussane Arene, do ktorej dorazili približne tri tisícky slovenských fanúšikov, bol mimoriadne vyrovnaný a zdalo sa, že dospeje do predĺženia. Po tom, ako v úvodnej tretine otvoril skóre po prečíslení dvoch na jedného Libor Hudáček, odpovedali Dáni v druhej dvadsaťminútovke.

Záverečné dejstvo sa nieslo v znamení opatrnosti, heslom oboch tímov bolo – len neurobiť chybu, počkáme si na súperovu. Tej sa napokon dopustili Dáni, ktorí šli dve minúty pred koncom po hlúpom faule v útočnej tretine do oslabenia. Tréner Craig Ramsay si zobral oddychový čas a na ľad poslal päticu Tomáš Tatar, Libor Hudáček, Richard Pánik, Andrej Sekera, Zdeno Chára.

Hokejová republika ožíva. Fiktívne

Vyťahujte zo skríň vlajky, obaľujte do národnej trikolóry spätné zrkadlá na autách, objednávajte si miesta v baroch. Alebo nie. Radšej si len počas nasledujúcich dní kliknite na portál Pravdy a sledujte, ako sa darí Slovákom na hokejových MS. Na tých fiktívnych.

O nich bude seriál, ktorý môžete počas najbližších dvoch týždňov sledovať na našich webových stránkach. Pokúsime sa vás držať v napätí a možno i trochu zabaviť. Slovenskoooo!

Všetky diely nájdete TU

A bol to práve obrovitý obranca Bostonu, ktorý sedem sekúnd pred koncom vypálil z prvej od modrej a prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste – vrátane dánskeho brankára. Ten po zápase priznal, že v momente, keď Chára napriahol, zatvoril oči a len dúfal, že puk ho trafí.

Nestalo sa. Na radosť Slovákov.

„Dáni nás poriadne potrápili. Zároveň však preverili naše odhodlanie, túžbu po víťazstve. To sme si jednoznačne zaslúžili,“ vravel po zápase hrdina Chára.

Mimochodom, jeho štart bol ešte dve hodiny pred úvodným vhadzovaním otázny. Po tom, ako na poslednú chvíľu nasadol do lietadla na trase Boston – Zürich, sa začala dráma ako z filmu.

Vo Švajčiarsku pristál 43-ročný bek presne o 13.07 (zápas sa začínal o 16.20). Nasadol do auta a po diaľnici neohrozene trielil do 229 kilometrov vzdialeného Lausanne.

Radosť slovenských hokejistov v zápase s Dánskom. Foto: SITA, Marek Lukáč
hokejisti, Slovensko Radosť slovenských hokejistov v zápase s Dánskom.

„Po ceste som telefonoval trénerovi Ramsaymu, nech ma dopíše na zápasovú súpisku. Chalanom som chcel pomôcť za každú cenu,“ hovoril Chára, na ktorého dres rýchlo došívali kapitánske céčko. Odšili ho z dresu Andreja Sekeru.

Do haly dorazil víťaz Stanleyho pohára a dvojnásobný vicemajster sveta o 15.30. Zvítal sa so spoluhráčmi, niektorým z nich rozdal podpisy, prezliekol sa, obul si korčule, narýchlo sa rozcvičil a… rozhodol.

„Zdeno sa ukázal ako ozajstný líder. Odmietol našu ponuku, aby si doprial ešte deň, dva voľna, ktoré by mu iste padli vhod. To, že sme na našom rozhodnutí netrvali, sa napokon ukázalo ako kľúčové. Vďaka nemu máme mimoriadne dôležité tri body,“ odfúkol si po zápase Ramsay.

Na jeho zverencov čaká už v nedeľu ďalšia bitka. Tentoraz sa Slovákom do cesty postavia Briti.

Hlasy po zápase:
Andrej Sekera, obranca: V dnešnom zápase sa ukázala veľkosť – nielen telesná – Zdena Cháru. Keď som mu sklepol puk pred rozhodujúcou strelou, tušil som, že o pár sekúnd mu od radosti skočím okolo krku.
Libor Hudáček, strelec gólu: Máme povinné tri body. Nerodili sa ľahko, no bez Zdena by sme ich možno nemali.
Miroslav Šatan, šéf zväzu: Uf, odľahlo mi. Mali sme aj šťastie, no v prvom rade sme si víťazstvo zaslúžili. Od neho sa môžeme odraziť k úspechom.

A-skupina, piatok: Kanada – Nemecko 6:1, Česko – Švédsko 2:3 sn, sobota: Nemecko – Veľká Británia 5:2, Slovensko – Dánsko 2:1 , Bielorusko – Česko 1:4.

8. Bielorusko 1 0 0 0 1 1:4 0

B-skupina, piatok: Fínsko – USA 3:1, Rusko – Švajčiarsko 2:0, sobota: Taliansko – USA 0:6, Lotyšsko – Nórsko 2:1 pp, Švajčiarsko – Kazachstan 3:1.