Zvrat. Hokejový šampionát možno ešte v roku 2020

, , 23.03.2020 16:37, aktualizované: 18:07
slovenskí hokejisti, radosť
Slovenskí hokejisti. Autor: ,

Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji vo Švajčiarsku by sa mohli uskutočniť ešte tento rok, či v budúcej sezóne. Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) to oznámila v pondelňajšom komuniké, ktoré zaslala Slovenskému zväzu ľadového hokeja (SZĽH).

IIHF v sobotu definitívne zrušila šampionát v pôvodnom májovom termíne (8. – 24. mája) z dôvodu padnémie nového koronavírusu. O tejto možnosti uvažovala dlhší čas.

V posledných dňoch podľa indícií zo švajčiarskej centrály federácie už len čakala na verdikt federálnych orgánov, vďaka ktorému by bolo možné aktivovať plnenie poistky za vzniknuté škody v súvislosti s organizáciou podujatia. Po zrušených turnajoch medzi ženami a hráčmi do 18 rokov tak prišlo aj na elitné MS mužskej kategórie.

Zrušenie podujatia takéhoto formátu nemá negatívny dopad iba na športovú stránku, ale takisto aj na organizačnú či finančnú.

"Je to pre nás tvrdá realita. Epidémia koronavírusu vážne narušila medzinárodnú hokejovú sezónu, čo spôsobilo stratu výnosov pre organizátorov turnajov a eliminovalo možnosť hráčov súťažiť a reprezentovať svoju krajinu v medzinárodnom meradle.

Pandémia tiež prinútila ligy okamžite pozastaviť alebo zrušiť svoje sezóny," napísal vo svojom vyhlásení prezident IIHF René Fasel.

Medzinárodná federácia teraz rieši možnosti usporiadať šampionát v inom termíne tento rok, či jeho presunutie na ďalšiu sezónu. No keďže MS sú rozdelené ďalším organizátorom až do roku 2025, bude druhá možnosť veľmi komplikovaná.

O trinásť mesiacov by mali na základe rozhodnutí predchádzajúcich kongresov IIHF pripraviť MS Minsk a Riga, v roku 2022 fínske mestá Helsinki a Tampere, nasleduje Rusko, Česko a v roku 2025 Švédsko spoločne s Dánskom.

"V tejto chvíli nedokážeme určiť, či bude možné posunúť plánovaný šampionát vo Švajčiarsku na neskorší dátum v roku 2020, respektíve či by Lausanne a Zürich mohli usporiadať turnaj v máji 2021. Čo sa týka dejísk ďalších šampionátov, bieloruský Minsk a lotyšská Riga, ako aj fínske mestá Helsinki a Tampere už boli potvrdené.

Rozhodnutie o posunutí by malo veľký dopad na ich prebiehajúce prípravy. Z tohto dôvodu budeme diskutovať o možnosť prerozdelenia na nasledujúcom kongrese IIHF," uvádza sa v komuniké IIHF.

Ak by IIHF odložila MS vo Švajčiarsku na iný termín v roku 2020, vopred zakúpené vstupenky zostanú v platnosti a nebude možné ich vrátiť. Záujemcovia o vrátenie peňazí tak budú musieť počkať na rozhodnutie Kongresu IIHF.

Ten sa mal konať v závere májových majstrovstiev, no federácia ho taktiež presunula a nový termín zatiaľ nie je známy. IIHF upozorňuje, že prípadné vrátenie prostriedkov za zakúpené vstupenky sa nebude týkať lístkov zakúpených inak ako prostredníctvom oficiálnych kanálov.

Šéf IIHF Fasel pritom ešte minulý týždeň vyhlásil: „S istotou môžem povedať, že šampionát sa nebude presúvať, ako to bolo v prípade futbalových ME 2020. Nemá zmysel podujatie ani presunúť do inej krajiny, pretože koronavírus je všade.“

#slovenskí hokejisti #MS 2020 v hokeji #koronavírus #IIHF
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku