Senzačný obrat. Kanada vyrovnala v poslednej sekunde a udrela v predĺžení

Ruskí hokejisti postúpili do semifinále 83. MS. Vo štvrtkovom štvrťfinálovom súboji v Bratislave zdolali reprezentáciu USA 4:3 a po ročnej pauze sa opäť prebojovali medzi najlepšie kvarteto.

23.05.2019 18:27 , aktualizované: 19:07
SR Bratislava MS2019 Hokej 1/4 Rusko USA BAX Foto: ,
Nikita Gusev (Rusko) strieľa gól do siete USA.
debata (81)

Triumf zbornej režíroval útočník Nikita Gusev, ktorý jeden gól dal a na ďalšie dva prihral. Rovnakú bilanciu mal aj obranca Michail Sergačov.

Zverenci trénera Iľju Vorobjova po suverénnej jazde v B-skupine zvíťazili aj vo svojom ôsmom zápase na šampionáte, v semifinále narazia na najnižšie nasadený postupujúci tím.

Štvrťfinále MS 2019 Fotogaléria - 19 fotiek Všetky fotky
Momentka zo zápasu Rusko - USA.

Štvrťfinále MS 2019

BRATISLAVA
Rusko – USA 4:3 (2:0, 0:1, 2:2)
Góly: 2. Gusev (Sergačov, Kučerov), 16. Sergačov (Gusev), 42. Kaprizov (Gusev, Sergačov), 48. Grigorenko (Malkin, Dadonov) – 23. Skjei (Kane, Gaudreau), 46. Hanifin (J. Hughes), 58. DeBrincat (Kane, J. Hughes). Rozhodovali: Björk (Švéd.), Gouin (Kan.) – Mälmqvist (Švéd.), Ondráček (ČR), vylúčení: 1:1 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 9085 divákov.
Rusko: Vasilevskij – Sergačov, Nesterov, Zajcev, Orlov, Gavrikov, Chafizullin, Zadorov – Dadonov, Malkin, Grigorenko – Kaprizov, Kuznecov, Ovečkin – Kučerov, Anisimov, Gusev – Telegin, Andronov, Kovaľčuk – Barabanov
USA: Schneider – Werenski, Suter, Martinez, Skjei, Hanifin, Q. Hughes, Wolanin, Fox – Kane, White, DeBrincat – van Riemsdyk, Eichel, Gaudreau – Vatrano, J. Hughes, Kreider – Kunin, Glendening, Keller, Larkin

Američania, ktorí nastúpili bez zraneného centra Larkina, absolútne nezachytili úvod stretnutia. Rusov dostal už po 67 sekundách do vedenia z dorážky Gusev a aj v ďalších minútach „tvrdili muziku“.

Obrovské šance na zvýšenie náskoku mali Anisimov a Grigorenko, veľký prievan v americkej obrane robilo duo Gusev – Kučerov. Do dvojgólového náskoku poslal zbornú tečovanou delovkou Sergačov, ktorému v presilovke „namazal“ aktívny Gusev.

Až v druhej tretine sa hráči USA prebudili. Vedeli si už dlhšie podržať puk na hokejkách a chvíľami dokonca zovrieť súpera v jeho obrannom pásme. V 23. min. po obliehaní Vasilevského bránky šťastnou strelou znížil obranca Skjei.

Zápas dostal úplne nový náboj. Orlov, Gusev, Ovečkin, Anisimov aj Malkin mohli zvýšiť náskok Ruska, na opačnej strane sa vyznamenal Vasilevskij pri strelách Kellera a Gaudreaua.

Na začiatku tretieho dejstva Američania prepadli v obrane a po rýchlom prečíslení prihrávku Guseva zužitkoval Kaprizov – 3:1. Zámorský tím dokázal odpovedať presnou strelou Hanifina, no Rusom už o 69 sekúnd neskôr vrátil dvojgólový náskok Grigorenko, ktorého nechala defenzíva USA voľného medzi kruhmi.

Američania vo zvyšnom priebehu zatlačili súpera. V závere odvolali brankára a gólom DeBrincata dokázali duel zdramatizovať. Ďalší zásah sa im už však nepodarilo pridať a Rusi mohli oslavovať postup medzi štvoricu najlepších.

Gólová radosť Kanady. Foto: TASR, František Iván
SR Košice MS2019 Hokej 1/4 Kanada Švajčiarsko KEX Gólová radosť Kanady.

Ďalší senzačný obrat Kanady

Hokejisti Kanady postúpili do štvrťfinále MS. Vo štvrťfinálovom zápase zdolali Švajčiarsko 3:2 po predĺžení a medzi najlepšou štvorkou šampionátu sa predstavia piatykrát za sebou.

Kanaďania prehrávali v zápase 0:1 aj 1:2, pri hre bez brankára však dokázali vyrovnať, keď strela Damona Seversona prešla za bránkovú čiaru 0,4 sekundy pred koncom riadneho hracieho času. V predĺžení rozhodol o kanadskom víťazstve Mark Stone.

KOŠICE
Kanada – Švajčiarsko 3:2 pp (0:1, 1:1, 1:0 – 1:0)
Góly: 26. Stone (Fabbro, Dubois), 60. Severson (Stone), 66. Stone (Dubois, Theodore) – 19. Andrighetto (Diaz, Fiala), 40. Hischier (Martschini, Niederreiter). Rozhodovali: Rantala (Fín.), Fraňo – Lhotský (obaja ČR), Sormunen (Fín.), vylúčení: 3:1 na 2 min., presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, 6157 divákov
Kanada: Murray – Severson, Nurse, Stecher, Chabot, Fabbro, Theodore, Myers – Stone, Dubois, Marchessault – Reinhart, Couturier, Cirelli – Jost, Turris, McCann – Joseph, Strome, Henrique
Švajčiarsko: Genoni – Josi, Diaz, Genazzi, Loeffel, Frick, Fora – Niederreiter, Hischier, Fiala – Hofmann, Haas, Andrighetto – Scherwey, Kurashev, Martschini – Moser, Bertschy, Ambühl

Už v 49. sekunde bol v akcii videorozhodca, ktorý švajčiarsku akciu po strele Niederreitera neposúdil ako gólovú, keďže puk zostal pred bránkovou čiarou.

V 4. minúte Kanaďania roztočili kolotoč, švajčiarsky brankár Genoni sa však stihol presunúť proti strele Fabbra. Kanaďania síce boli v prvej tretine strelecky aktívnejší, ale na vylúčenie McCanna doplatili presilovkovým gólom Andrighetta.

Aj druhá tretina priniesla rýchly hokej, najmä však obojstranne pozornú defenzívu. V 22. minúte zachránila švajčiarskeho brankára Genoniho horná žŕdka po strele Marchessaulta. „Javorové listy“ sa predsa dočkali vyrovnania. V 26. min rozohrali rýchlu akciu po zisku puku v útočnom pásme a strelu Fabbra ideálne tečoval Stone – 1:1.

Švajčiarom mohol vrátiť náskok Bertschy, v úniku dvoch na jedného však neprekonal Murrayho. Aj v závere druhej tretiny gólovo udreli Švajčiari, keď im v presilovke vrátil vedenie Hischier.

Kanaďania sa v tretej časti vrhli do útoku, hralo sa najmä v obrannej tretine Švajčiarov. Tí však dôslednou defenzívou vytláčali súperových hráčov z výhodných pozícií a prekážkou pre Kanaďanov bol aj brankár Genoni.

Zámorský tím skúsil v závere hru bez brankára, v ktorej vystupňoval tlak. Vytúženého vyrovnania sa dočkal 0,4 sekundy pred koncom riadneho hracieho času, keď za Genoniho chrbát prekĺzla strela Seversona. V predĺžení napokon rozhodol o kanadskom víťazstve Stone.

TV Pravda: Ktoré štyri tímy pocestujú so zvesenými hlavami domov? Kto zabojuje v Bratislave o titul majstrov sveta? Opýtame sa hosťa ďalšej časti relácie Príklep Radoslava Hecla.