Slovenské nádeje zhasli, do štvrťfinále idú Američania. Rusi sú stopercentní

Hokejisti USA zvíťazili v zápase A-skupiny MS nad Nemeckom 3:1. Američania si víťazstvom zabezpečili postup do štvrťfinále a skompletizovali postupujúcu štvoricu z košickej vetvy MS. Tento výsledok zároveň znamená, že medzi osmičkou najlepších budú šiestykrát po sebe chýbať slovenskí hokejisti. Američania o svojom víťazstve rozhodli dvomi gólmi v tretej tretine.

19.05.2019 18:24 , aktualizované: 23:14
Lean Bergmann, Luke Glendening, Brady Skjei Foto: ,
Nemec Lean Bergmann medzi americkou dvojicou Lukeom Glendeningom a Bradym Skjeiom.
debata (38)

Jedným z hlavných rozhodcov duelu bol Slovák Peter Stano. Nemci sa s košickou A-skupinou rozlúčia utorňajším zápasom s Fínskom (od 12.15), Američanov čaká v rovnaký deň od 20.15 zámorské derby s Kanadou.

A-skupina (Košice):

Nemecko – USA 1:3 (1:1, 0:0, 0:2)
Góly: 12. Tiffels (Draisaitl) – 14. Van Riemsdyk (Keller, Martinez), 51. Larkin (Van Riemsdyk, Martinez), 57. Eichel (Kane, Suter). Rozhodovali: Stano (SR), Öhlund (Švéd.) – Sormunen (Fín.), Vanoosten (Kan.), vylúčení: 1:2 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 6293 divákov.
Nemecko: Niederberger – M. Müller, Holzer, Y. Seidenberg, Nowak, Schopper, Reul, J. Müller – Tiffels, Draisaitl, Kahun – Ehliz, Hager, Mauer – Plachta, Michaelis, Eisenschmid – Bergmann, Noebels, Loibl
USA: Schneider – Martinez, Suter, Hanifin, Skjei, Fox, Q. Hughes, Wolanin – Kreider, Eichel, J. Hughes – Kane, Larkin, DeBrincat – Keller, White, Van Riemsdyk – Ryan, Glendening, Vatrano

Zápas sa začal viacerými príležitosťami na oboch stranách. Do vedenia však išli na radosť početnej skupiny slovenských fanúšikov Nemci, keď Tiffels zblízka prestrelil Schneidera – 1:0. Už o necelé dve minúty však z typickej pozície presadil Van Riemsdyk, ktorý tečoval strelu Kellera – 1:1. V druhej časti gól nepadol, keďže Eichel, Kane či Michaelis svoje nádejné šance nepremenili.

Američanov nasmeroval do štvrťfinále Larkin, ktorý v 51. minúte využil prihrávku Van Riemsdyka. Víťazstvo zámorského tímu potvrdil v 57. minúte Eichel, ktorý strelou bez prípravy využil presilovku.

Patrik Kane, kapitán USA: „My sme hrali druhý zápas za dva dni, takže sme vedeli, že na nás v úvode vybehnú, no myslím si, že je pre nás dobré hrať v takýchto zápasoch, pretože sa naučíme vyhrávať. Prišli sme sem, aby sme vyhrávali zápasy. Dylan strelil pre nás veľmi dôležitý gól a Jack pridal v presilovke čerešničku na tortu.“

Dylan Larkin, útočník a strelec víťazného gólu USA: „Splnili sme prvý cieľ. Dnes to bol pre nás veľký zápas, zaujímavá konfrontácia. Nemci hrali veľmi dobre, zachytal im brankár a hnalo ich celé hľadisko. Už pred zápasom s Dánskom sme vedeli, že potrebujeme dve víťazstvá a sme radi, že sme ich dosiahli ešte pred záverečným zápasom s Kanadou.“

Dylan Larkin oslavuje so spoluhráčmi z USA gól... Foto: Reuters, DAVID W CERNY
Dylan Larkin Dylan Larkin oslavuje so spoluhráčmi z USA gól proti Nemecku.

Moritz Müller, kapitán Nemecka: „Z našej strany to bol dnes dobrý zápas. Daril sa nám prechod do útoku a mali sme aj dobrý pohyb smerom dozadu. Vedeli sme, že Američania sú veľmi nebezpeční v ofenzíve a pripravili sme sa na to. Brankár Niederberger predviedol výborný výkon a 50 minút nás držal v hre o víťazstvo.“

Dominik Kahun, útočník Nemecka: „Bolo to super, fanúšikovia boli skvelí, škoda, chceli sme to vyhrať pre Slovensko, chceli sme, aby taktiež postúpili, alebo aspoň ešte mali šancu. Bohužiaľ, nevyšlo to.“

Francúzi Fínov nezaskočili

Hokejisti Fínska potvrdili pozíciu favorita a v zápase košickej A-skupiny MS zdolali Francúzsko 3:0. Po trojbodovom víťazstve sú so 16 bodmi na čele skupiny. Francúzi majú naďalej iba jeden bod a patrí im 7. priečka.

Francúzi uzavrú svoje účinkovanie v A-skupine pondelňajším zápasom od 16.15 proti Veľkej Británii, ktorý bude zároveň priamym súbojom o zotrvanie v najvyššej kategórii. Fíni budú mať na potvrdenie prvej priečky utorňajší zápas proti Nemecku (od 12.15).

Francúzsko – Fínsko 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Góly: 10. Kiviranta (Lindbohm, Tyrväinen), 22. Mikkola (Pesonen, Kaski), 53. Sallinen (Savinainen). Rozhodovali: Fraňo (ČR), Schukies (Nem.) – Dalton (V. Brit.), Šišlo (Rus.), vylúčení: 7:4 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 4682 divákov.
Francúzsko: Hardy – Dame-Malka, Hecquefeuille, Chakiachvilli, Thiry, Janil, Manavian, Crinon – Texier, Guttig, Rech – Bozon, Claireaux, Fleury – Treille, Valier, Bertrand – Perret, Ritz, Berthon – Di Dio Balsamo. Fínsko: Lankinen – Ohtamaa, Lehtonen, Jokiharju, Lindbohm, Kaski, Mikkola, Hakanpää, Koivisto – Ojamäki, Ilomäki, Rajala – Kakko, Manninen, Pesonen – Kuusela, Sallinen, Savinainen – Anttila, Tyrväinen, Kiviranta

Od úvodu sa hralo pod taktovkou Fínov. Ich aktivitu podporila presilovka, Kivirantov teč Lindbohmovej strely však prišiel až po nej – 1:0. Severania napriek snahe nepridali v prvej tretine ďalší gól. Francúzi v druhej časti lepšie korčuľovali, snažili sa eliminovať súpera, no Mikkola v 22. minúte upravil na 2:0.

Favorit mal naďalej viac z hry, Di Dio Balsamo v ojedinelom protiútoku neprekvapil Lankinena. Aj v tretej časti pridali Fíni jeden gól, na konečných 3:0 uzavrel po chybe francúzskej rozohrávky Sallinen.

Strelecký koncert Česka

Českí hokejisti rozstrieľali v zápase MS Rakúsko 8:0. Najmä v úvode sa dopúšťali zbytočných faulov a často zohrievali trestnú lavicu, napriek tomu na ľade dominovali a už v polovici stretnutia si vybudovali päťgólový náskok. O ich hernej prevahe svedčí aj pomer striel 39:16.

Zverenci trénera Miloša Říhu, ktorí si už v sobotu zabezpečili postup do štvrťfinále, zakončia svoje účinkovanie v základnej skupine utorkovým duelom so Švajčiarskom (12.15). Rakúšanov čaká v pondelok o 20.15 h kľúčový priamy súboj o záchranu s Talianskom, na zotrvanie v elitnej kategórii potrebujú akýmkoľvek spôsobom zvíťaziť.

B-skupina (Bratislava):

Rakúsko – Česko 0:8 (0:2, 0:3, 0:3)
Góly: 7. Faksa (Kolář, Gudas), 15. Kubalík (Gudas), 21. Simon (Voráček, Hronek), 31. Řepík (Faksa, Kubalík), 31. Frolík (Gulaš, Hronek), 43. Řepík (Kubalík, Kolář), 45. Kolář (Voráček, Frolík), 46. Vrána (Jaškin, Faksa). Rozhodovali: Rantala (Fín.), Sidorenko (Biel.) Jensen (Dán.), McCrank (Kan.), vylúčení: 5:8 na 2 min., presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, 9072 divákov.
Rakúsko: Herzog – Pallestrang, Schlacher, Unterweger, Schumnig, Strong, Peter T. Raffl, Herburger, Haudum – Hofer, Rauchenwald, Zwerger – Ganahl, Hundertpfund, Baumgartner – Obrist, Cijan
Česko: Francouz – Hronek, Musil, Rutta, Sklenička, Gudas, Kolář, Zámorský Voráček, Simon, Frolík Jaškin, Faksa, Vrána – Gulaš, Kovář, Kubalík – Řepík, T, Zohorna, Palát H. Zohorna

Favorit od úvodu spustil na súperovu bránku ofenzívny uragán, ale jeho veľkým problémom bola nedisciplinovanosť. V prvej tretine nazbieral až štyri fauly, väčšinu z nich úplne zbytočných, všetky oslabenia však Česi ubránili, vrátane jedenapolminútového 3 na 5. Gólovo naštartoval svoj tím Faksa, ktorý v 7. min. nachytal Herzoga na bližšej žŕdke, na 2:0 zvýšil Kubalík po úniku z ľavej strany.

V druhom dejstve pokračovala dominancia Říhovho tímu. Tretí gól pridal v presilovke Simon, na ktorého nadviazali v rozmedzí 41 sekúnd Řepík a Frolík a v polovici zápasu tak bolo „vymaľované“. Francouz sa v českej bránke nudil, v prostrednej časti musel riešiť iba jednu zložitú situáciu.

Rakúšania neboli schopní vzdorovať protivníkovi, v tretej tretine náskok v rýchlom slede navýšili Řepík, Kolář a Vrána a tréner Bader si musel zobrať oddychový čas. V bránke naďalej ponechal Herzoga, ktorý do konca zápasu už viackrát neinkasoval.

Manuel Ganahl, útočník Rakúska: „Samozrejme, nie sme šťastní z hry, ktorú sme predvádzali v prvých dvoch tretinách. Po druhej prestávke si si povedali, že chceme odohrať aspoň jednu tretinu podľa našich predstáv, teda hrať jednoducho, nestrácať puky. No tieto slová sa nám nepodarilo naplniť. Bolo to skutočne zlé z našej strany.“

Jan Kolář, obranca ČR, ktorý odohral jubilejný 100. zápas v reprezentácii (v zápase 1+2): „Zápas som si užil vďaka víťazstvu, atmosféra bola parádna. Môj gól? Keď je možnosť, tak si rád zídem až ku bránke. Čo sa týka reprezentačnej stovky – musí sa naraz stretnúť zdravie, trochu šťastia, musí sa stále chcieť a makať.“

Pavel Francouz, brankár ČR: „Vždy to brankára poteší, ak nedostane ani jeden gól, na druhej strane to nepreceňujem, keďže sme hrali proti papierovo slabšiemu súperovi. Musím povedať, že sme hrali výborne, je to určite zaslúžená nula. Teraz nás čakajú trochu ťažšie zápasy, všetko smerujeme k štvrťfinále.“

Rusi si poradili aj s vicemajstrami

Ruskí hokejoví reprezentanti si aj po šiestom vystúpení na MS udržujú stopercentnú bilanciu. V nedeľnom súboji v Bratislave zdolali vicemajstrov sveta Švajčiarov 3:0 a s plným počtom bodov vedú B-skupinu.

Zborná mala zápas celý čas pod kontrolou, kompaktný tímový výkon podporil bezchybný brankár Alexander Georgiev, dvomi gólmi sa pod triumf podpísal Nikita Kučerov.

Oba tímy mali už pred stretnutím istotu postupu a bojujú už len o čo najlepšie nasadenie do štvrťfinále. Švajčiari, ktorým patrí s 12 bodmi štvrtá priečka, odohrajú svoj záverečný zápas v základnej skupine v utorok o 12.15 h proti Česku. Rusi v ten istý deň večer o 20.15 h zakončia skupinové boje duelom proti dvojnásobným obhajcom titulu Švédom.

Švajčiarsko – Rusko 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Góly: 4. Anisimov (Orlov, Gusev), 27. Kučerov (Gusev), 56. Kučerov (Anisimov, Zajcev).
Rozhodovali: Björk (Švéd.), Tufts – Oliver (obaja USA), Malmqvist (Švéd.), vylúčení: 4:7 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 9056 divákov.
Švajčiarsko: Genoni Josi, Weber, Genazzi, Loeffel, Diaz, Frick, Fora Fiala, Hischier, S. Moser – Andrighetto, Kurashev, Ambühl – Hofmann, Haas, Martschini – Scherwey, Bertschy, Praplan – Rod
Rusko: Georgiev – Sergačov, Nesterov, Zajcev, Orlov, Gavrikov, Chafizullin, Zadorov – Grigorenko, Malkin, Dadonov – Kaprizov, Kuznecov, Ovečkin – Kučerov, Anisimov, Gusev – Telegin, Andronov, Kovaľčuk – Barabanov

Švajčiari po sobotňajšom náročnom zápase so Švédmi (3:4) v prvej tretine iba ťažko vláčili nohy, čo korčuliarsky silní Rusi využívali a svojou rýchlosťou vedeli narobiť poriadny rozruch pred bránkou Genoniho. V 4. min. po drzom prieniku obrancu Orlova dorazil puk do siete Anisimov a poslal zbornú do vedenia. Rusi mohli z tlaku vyťažiť aj ďalší gól, proti bol však Genoni.

Švajčiari sa len veľmi pomaly rozbiehali, v 14. min pozornosť Georgieva preskúšal Martschini, ruský brankár v 24. min. takisto zastavil aj výpad Scherweyho. Líder skupiny išiel do dvojgólového vedenia v 27. min. po osvedčenej spolupráci Guseva s Kučerovom. Helvétom pomohli dostať sa do tempa presilovky, v nich dokázali zovrieť súpera, no bez želaného efektu, Georgiev si poradil so strelami Hischiera i Andrighetta.

Rusi sa v tretej tretine nikam nehnali, v strednom pásme čakali na chyby, ako to ukázal v 43. min. obranca Zadorov, po ktorého akcii puk len tesne minul švajčiarsku bránku. Zborná mohla umlčať súpera v presilovke, Gusev však trafil iba žŕdku. Výhru napokon poistil v 56. min. svojím druhým gólom v zápase Kučerov.

Nico Hischier, útočník Švajčiarska: „Georgiev chytal skvele, no my sme mu to mali viac sťažiť. Ak chceme byť v ďalšom zápase úspešní, musíme lepšie zachytiť úvod, hrať lepšie už od začiatku a vydržať celých 60 minút.“

Yannick Weber, obranca Švajčiarska: „Súper na nás vybehol, my sme si nerozumeli s pukom, nechali sme Rusom veľa priestoru. Postupne sme hru vyrovnali, mali sme šance v presilovkách. Ruský brankár však chytal vynikajúco, my sme ani jeden puk nedokázali dostať za jeho chrbát.“

Alexander Georgiev, brankár Ruska: „Podali sme ďalší kvalitný výkon, bodajby to takto pokračovalo ďalej. Všetky strely súpera som videl, chalani predo mnou odviedli dobrú robotu.“

VIDEO: Pozrite si ako odhadujú počty fanúšikov v košickom informačnom centre, kam chodia Fíni, Nemci či Briti. Ako sa Lotyšom páči na Devíne a čo hovoria Nóri a Švédi na kvalitu slovenského piva. Viac vo videu TV Pravda.