GLOSA: U Editky

15.05.2019 14:34
SR Košice MS2019 Hokej A Slovensko Kanada KEX
Slovenský fanúšik pred zápasom základnej A-skupiny Slovensko - Kanada v Košiciach. Autor: ,

Ak by ste dnes v okolí hokejovej Steel arény hľadali pivo za košickú cenu, bolo by to nadlho. Všetko je od 2,50 vyššie.

Niekto by si azda mohol povedať, že rýchlo zbohatnúť je typicky slovenské. No nie je to úplne tak. Také sú pravidlá biznisu – keď môžeš, zarábaj, lebo príležitosť nemusí trvať večne. Na východe len necelé dva týždne.

Ruku na srdce. Kto z nás by si nechcel poriadne prilepšiť? A bez výčitiek, lebo Briti, Fíni či Nemci nemajú hlboko do vrecka. Tri, štyri či päť eur za politrový pohár – doma zaň zaplatia neraz výrazne viac.

Ale možno by sa tu predsa len niekto našiel. Neďaleko haly. Na rohu ulice. V Hostinci u Editky.

Nie je to žiadny moderný pub s barovými stoličkami a drahými medenými pivnými tankami. Skôr tu zastal čas – 70-te, možno 80-te roky. Keď slovo biznis bolo pre mnohých cudzie. A pre väčšinu zakázané.

U Editky je to dnes takto: pivo za dve eurá – pre Britov, Fínov i Nemcov. Ak si ho však vypýtate po slovensky či česky, dostanete polovičnú zľavu. Za euro – za cenu, ako keď býva v košickej aréne rozpustený ľad.

„Nebudem predsa zarábať na tých, ktorí sem chodia pravidelne,“ vraví.

Pravda, toto nie je politicky korektný prístup – napokon, len nedávno sme sa sťažovali na dvojakú kvalitu potravín. A odjakživa prízvukujeme, že malé národy to majú vo svete ťažšie. Aj v hokeji, nie?

U Editky to je také ľudské.

Jedno pivo, prosím!

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#MS 2019 v hokeji
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku