Macejko bojuje s teplom. Potí sa a ťažko sa mu dýcha

14.05.2019 11:38
Macejko, maskot
Predstavenie maskota MS medveďa Macejka. Autor: ,

Neodmysliteľnou súčasťou každých majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji je maskot. Na svetovom šampionáte v Bratislave a Košiciach baví fanúšikov medveď Macejko

Stará sa o dobrú atmosféru pred zápasmi aj počas nich. V kostýme sa však neskrýva statný Slovák, ako by si mohli domáci návštevníci myslieť, ale skúsený animátor z Kanady. Spoločnosť z Québecu sa stará o maskotov na MS už od roku 2008.

„Naša firma sa špecializuje na navrhovanie a výrobu kostýmov pre maskotov. Vyrábame ich z takých materiálov, v ktorých sa dobre pohybuje. Zároveň máme dobrých animátorov, ktorí dokážu ľudí zabaviť. Začali sme na domácom šampionáte v Kanade a odvtedy chodíme po celom svete,“ vysvetlil na úvod manažér maskotov v Košiciach Pierre-Luc Demers a pokračoval: „Na šampionáte máme spolu štyroch Macejkov, teda dvoch animátorov v každej hale a k ním prislúcha jeden manažér.“

Úlohou Demersa je dohliadať na to, aby bol maskot v poriadku. Stará sa o jeho fyzický stav, pitný režim aj jedálniček.

„Všetko to je súčasťou mojej práce. Maskot nepije žiadne energetické nápoje, ako by sa mohlo zdať. Pred pár rokmi bol aj na dopingovej prehliadke a prešiel ňou úspešne,“ hovoril s úsmevom Kanaďan, ktorý tiež prezradil, čo je na práci maskota najťažšie. „Vo vnútri kostýmu nemôže dobre dýchať. Zároveň sa veľmi potí, takže musíme dbať na to, aby sme mu dopĺňali živiny a energiu,“ uviedol.

Práca maskota nie je jednoduchá a vyžaduje si aj špeciálnu prípravu. „Pred každým zápasom musí animátor vykonať nejaké cvičenia. V rámci prípravy na majstrovstvá sveta však absolvoval aj hodiny tanca či gymnastické tréningy,“ prezradil Demers, ktorý poukázal aj na zaujímavý fakt, že Macejko vôbec nerozpráva.

„Maskot nič nehovorí a napriek tomu dokážeme komunikovať so všetkými fanúšikmi. Podstatné je, aby svojimi pohybmi a gestami nadviazal kontakt s ľuďmi bez ohľadu na ich materinský jazyk. Darí sa nám to, hoci sme každý rok v inej krajine,“ hovoril.

Maskot s tradičnými slovenskými ľudovými motívmi, ako sú bačovský opasok a pastiersky klobúk, má na šampionáte úspech, s čím je spokojný aj jeho manažér.

„Ľudia na Macejka reagujú dobre a najmä slovenským fanúšikom sa páči. Pozitívne berú aj to, keď im rozstrapatí vlasy alebo spôsobí iné nepríjemnosti. V reálnom živote by sa za to hnevali, ale keďže je to maskot, berú to s úsmevom,“ dodal Demers.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
1 debata chyba
Viac na túto tému: #Macejko