Česi zvalcovali obhajcov titulu, strelili im päť gólov

Suomi sem, Suomi tam. Keď ste sa v piatok v skorých popoludňajších hodinách rozhliadli po okolí Steel arény, v tej chvíli boli Košice viac fínske ako slovenské.

10.05.2019 18:32 , aktualizované: 23:02
SR Košice MS2019 Hokej A Fínsko Kanada Kakko Foto: ,
Gólová radosť hráčov Fínska, vpravo autor gólu Kaapo Kakko, vľavo brankár Matt Murray (Kanada) v zápase základnej A-skupiny Fínsko – Kanada.
debata (5)

Stovky Severanov robili atmosféru, aká sa len tak nevidí. Na zápas proti Kanade ich nakoniec dorazilo niekoľko tisíc.

„Ako doma. Sme tu ako doma. A vaše pivo je jedna báseň,“ prízvukovala skupinka postávajúca pri blízkom výčape. Skvelá nálada patrí k Suomi rovnako ako dobrý hokej. V Helsinkách či na východe Slovenska.

Fínsko – Kanada. Lepší predkrm pred večerným duelom Slovákov už ani nemohol byť. Takmer vypredaný štadión i solídny hokej. Svetový šampionát odštartoval vo veľkom štýle.

Rovnako tak Fíni proti Kanade. Skúšali to už od prvých minút. Ale ani šance nespravili publiku takú veľkú radosť, ako keď kapitán Antilla zbúral Stechera pri mantineli. Väčšinou to býva predsa naopak – Kanaďan na nohách a súper na zemi.

Ak mali Fíni z Antillu radosť, o pár minút explodovali. Mladík Kakko si prebral puk na modrej čiare a hoci nešportovo bránený, blafákom prekonal kanadského brankára. Parádna šou pre divákov a chrobák v hlave mnohým skautom v aréne. Ktože bude júnovou draftovou jednotkou?

Ale späť k zápasu, lebo tam sa diali veci.

Viete, koľko trvalo Kanaďanom, kým vyrovnali na 1:1? Iba 76 sekúnd! Mohlo sa začať odznova. Hore a dole, šance na oboch stranách – tak, ako sa na hokejových majstrov sluší.

Kanaďanov môžete dusiť, nie však dlho. Ďalšie minúty už mali v réžii hráči s javorovým listom. Turris však nemal pri zakončení svoj deň a brankár Lankinen zasa áno.

Myslíte si, že „nedáš-dostaneš“ je iba otrepaným klišé? Možno. Ale ono to tak naozaj funguje. Rýchly Ilomakiho gól na začiatku 3. tretiny je toho dôkazom. Nedôrazní Kanaďania to tentoraz pred vlastným brankárom nezvládli. Neskôr ani pred súperovým.

A Fíni majú Kakka, ktorý stihol pridať ešte jeden gól – do prázdnej bránky.

Tím, ktorý dorazil na Slovensko bez hviezd z NHL, prekvapili hneď na úvod podujatia. Zápas sa skončil. Suomi postupne vyprázdnili hľadisko a začali sa doň tlačiť Slováci.

Po chutnom predkrme sa mohol začať podávať hlavný chod.

Úspešne vstúpili do šampionátu aj českí hokejisti, ktorí zdolali obhajcov titulu zo Švédska 5:2.

Zverenci trénera Miloša Říhu strhli víťazstvo na svoju stranu v tretej tretine, ktorú vyhrali 3:0. V mimoriadne vyhrotenom šlágri sa ukázal byť kľúčovým gól Michaela Frolíka zo 41. minúty za stavu 2:2, ktorí uznali arbitri až po porade s videorozhodcom.

Vydarený debut v reprezentačnom A-tíme zažil krídelník Washingtonu Jakub Vrána, ktorý strelil dva góly.

Video

A-skupina (Košice)

Fínsko – Kanada 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)
Góly: 7. Kakko (Manninen, Ilomäki), 43. Ilomäki (Lehtonen, Rajala), 60. Kakko – 9. Marchessault (Stone, Theodore). Rozhodovali: Björk (Švéd.), Hribik – Ondráček (obaja ČR), Oliver (USA), vylúčení: 1:2 na 2 min., presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 6764 divákov.
Fínsko: Lankinen – Ohtamaa, Lehtonen, Jokiharju, Lindbohm, Kaski, Mikkola, Hakanpää, Koivisto – Savinainen, Ilomäki, Rajala – Kakko, Manninen, Pesonen – Ojamäki, Luostarinen, Kiviranta – Sallinen, Lammikko, Anttila
Kanada: Murray – Montour, Chabot, Severson, Nurse, Stecher, Theodore, Fabbro – Stone, Strome, Marchessault – Reinhart, Couturier, Henrique – Mantha, Turris, McCann – Joseph, Cirelli, Bertuzzi

B-skupina (Bratislava)

Rusko – Nórsko 5:2 (2:0, 2:0, 1:2)
Góly: 9. Dadonov (Malkin, Kučerov), 15. Anisimov (Grigorenko, Orlov), 29. Kučerov (Sergačov), 30. Dadonov (Malkin, Gusev), 45. Gusev (Kučerov, Chafizullin) – 57. Valkvä Olsen (Reichenberg), 58. Holös (Martinsen). Rozhodovali: Fraňo (ČR), Reneau (USA) – Kaderli (Švaj.), Lhotský (ČR), vylúčení: 3:4 na 2 min., presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0, 7698 divákov.
Rusko: Vasilevskij – Zajcev, Orlov, Sergačov, Nesterov, Gavrikov, Chafizullin – Dadonov, Malkin, Grigorenko – Kaprizov, Kuznecov, Ovečkin – Kučerov, Anisimov, Gusev – Plotnikov, Andronov, Kovaľčuk – Barabanov
Nórsko: Haukeland – Holös, Lesund, Espeland, Bonsaksen, Nörstebö, Johannesen, Bull – Thoresen, Olimb, Olden – Valkvä Olsen, Haga, Rosseli Olsen – Martinsen, Lindström, Trettenes – Kristiansen, Forsberg, Röymark – Reichenberg

Video

Česko – Švédsko 5:2 (1:0, 1:2, 3:0)
Góly: 2. Vrána (Kubalík), 37. Kubalík (Kovář), 41. Frolík (Simon, Voráček), 56. Vrána (Hronek), 60. Kovář (Voráček) – 21. Hörnqvist (Nylander, E. Pettersson), 24. Lindblom (Gustafsson, Bratt). Rozhodovali: Gofman (Rus.), Iverson (Kan.) – Hancock (USA), Sormunen (Fín.), vylúčení: 7:7 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 8723 divákov.
ČR: Bartošák – Hronek, Kolář, Rutta, Moravčík, Gudas, Sklenička, Musil – Voráček, Simon, Frolík – Jaškin, Chytil, Palát – Vrána, Kovář, Kubalík – Řepík, T. Zohorna
Švédsko: Lundqvist – Larsson, Ekman-Larsson, Gustafsson, Ekholm, M. Pettersson, Hägg – Hörnqvist, E. Pettersson, Nylander – Lindholm, A. Kempe, Lindblom – Bratt, Lander, Eriksson – Rasmussen, Krüger, M. Kempe

TV Pravda: Koľko bodov získajú Slováci z prvých dvoch zápasov? Ako zastaviť americké hviezdy či rýchlych Fínov? Pozrite si ďalšie pokračovanie hokejovej relácie Príklep s Radoslav Heclom