Proti Švédom bez gólu. Slováci boli na úvod prípravy strelecky impotentní

Slovenskí hokejoví reprezentanti vo štvrtok podľahli Švédom 0:4 v úvodnom zápase záverečnej prípravy pred majstrovstvami sveta, ktoré sa uskutočnia od 10. do 26. mája v Bratislave a Košiciach.

04.04.2019 19:16
Július Hudáček Foto: ,
Závar pred slovenským brankárom Júliusom Hudáčkom.
debata (13)

V jubilejnom štyridsiatom súboji s „troma korunkami“ si pripísali už 27. prehru, okrem toho majú na konte desať víťazstiev a tri remízy.

Národný tím SR na ľade v Topoľčanoch od začiatku ťahal za kratší koniec. Aktívnejší úradujúci svetoví šampióni sa ujali vedenia už po štyroch minútach zásluhou Daniela Zaara a v druhej tretine zvýšili svoj náskok vďaka Viktorovi Svedbergovi a Dennisovi Rasmussenovi.

Severania v záverečnom dejstve kontrolovali hru a brankárovi Jhonasovi Enrothovi pomohli k čistému kontu. Navyše, tesne pred koncom duelu ešte využil presilovku Leon Bristedt.

Jesper Boqvist zo Švédska a Slovák Michal Sersen. Foto: TASR, Henrich Mišovič
Michal Sersen Jesper Boqvist zo Švédska a Slovák Michal Sersen.

Slovenskí hokejisti odohrajú pred štartom domáceho svetového šampionátu ešte osem prípravných duelov. Počas nasledujúcich aprílových týždňov ich čakajú dvojzápasy proti Nemecku (11. 4. v Kaufbeurene a 13. 4. v Garmisch-Partenkirchene), Rakúsku (19. 4. v Salzburgu a 20. 4. v Innsbrucku) a Česku (26. 4. v Trenčíne, 27. 4. v Nitre).

V máji si zmerajú sily v Poprade s tímom Veľkej Británie (4. 5.) a prípravu uzavrú súbojom s Nórskom v Michalovciach (7. 5.).

Švéd Daniel Zaar prekonáva brankára Slovenska... Foto: TASR, Henrich Mišovič
Daniel Zaar Švéd Daniel Zaar prekonáva brankára Slovenska Júliusa Hudáčka.

Slovensko – Švédsko 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)
Góly: 4. Zaar (Brithén, Arnesson), 30. Svedberg (Kellman), 37. D. Rasmussen (Holm), 58. Bristedt (Brithén)
Vylúčení: 4:2 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Stano, Müllner – Gegáň, Rojík (všetci SR)
Slovensko: J. Hudáček – Grman, Sersen, Martin Chovan, Trška, Štajnoch, M. Rosandič, Jánošík – Tybor, M. Sukeľ, Puliš – M. Bakoš, Gríger, L. Nagy – Kudrna, Cingel, Liška – Paulovič, Buc, T. Mikúš
Švédsko: Enroth – Bengtsson, Holm, Bertilsson, Svedberg, Arnesson, J. Andersson – Strömwall, Lander, Boqvist – Zaar, Brithén, Bristedt – Sandin, D. Rasmussen, Elvenes – Brodecki, Kellman, Mastomäki

Hlasy po zápase:

Craig Ramsay (tréner SR): "Nezachytili sme úvod zápasu, nemali sme puk na svojich hokejkách. Po úvodnej desaťminútovke sme však hrali dobre, mali sme viaceré príležitosti, ktoré sme nepremenili. Odohrali sme aj jednu kvalitnú presilovku napriek tomu, že sme početné výhody zatiaľ príliš netrénovali. Rozhodujúcim faktorom švédskeho víťazstva bolo to, že sa súper dostával k častej streľbe a my sme mali viac pokusov zblokovať. Rovnako sme mali byť lepší v hre bez puku, ale Švédi hrali veľmi dobre a kvalitne korčuľovali. O zmenách v kádri sa ešte budeme rozprávať. Je možné, že sa do tímu pripoja hráči Popradu.

Július Hudáček, brankár SR: „Prvých 7–8 minút sme sa Švédov zbytočne báli, boli vo všetkom rýchlejší, dali rýchly gól. Po power breaku sme sa na striedačke prebrali, začali sme sa hrať lepšie a boli tam fázy, keď sme hrali veľmi dobre. Švédi ukázali svoju silu, praktizovali to, čo hrajú vo švédskej lige, teda strela, teč a samá dorážka. V tom bol hlavný rozdiel. Mne sa chytalo ťažko, po mesiaci, v novom výstroji. Každú tretinu to však bolo lepšie. Enroth chytal vynikajúco, ale 99 percent striel videl. Takého brankára je ťažko prekonať, keď všetko vidí. Zápas sa lámal za stavu 0:2, keď sme mali šancu, ale zbytočne sme si tam prihrávali, mali sme to napáliť z prvej, zápas by bol iný.“

Matej Paulovič, útočník SR: „Prvých desať minút sme nemali ani poriadne strelu na bránku. Po nich sme si povedali, že musíme hrať viac v súperovom pásme, potom prišli aj naše šance. Tie musíme proti takému mužstvu využiť. Mali sme pár dobrých striel od modrej čiary, ale chýbal nám hráč pred bránkou, to v dnešnom hokeji brankár chytí. Nečakal som, že pôjdem na doplnkový nájazd, mám niečo nacvičené, vyšlo mi to.“

Radovan Puliš, útočník SR: „Bol to ťažký súper, Švédi veľmi dobre korčuľovali. Z tých šancí, čo sme si vypracovali, sme nedali góly, čo je škoda, lebo by sa nám úplne inak hralo. Švédi hrali veľmi dobre, boli silní na puku. Nám to dnes nepadalo, aj mne chýbalo v koncovke trochu šťastia. Je nám to ľúto, lebo prišlo veľa divákov, neustále nás povzbudzovali. Nič sa nedeje, stále máme čas to vyladiť.“