Rusko bolo bez šance. Slováci strelili päť gólov a vyhrali domáci turnaj

Slovenská hokejová reprezentácia ovládla domáci turnaj Kaufland Cup 2019.

09.02.2019 18:32
hokej kaufland cup 2019 Slovensko Rusko buček Foto: ,
Samuel Buček sa teší z gólu do ruskej siete.
debata (19)

Národný tím SR svoje prvenstvo na podujatí stanovil sobotňajším jasným triumfom nad olympijským tímom Ruska 5:1 v záverečnom stretnutí turnaja.

Domáci sa ujali vedenia v 11. min, keď sa pomedzi troch Rusov presadil krídelník HK Nitra Samuel Buček. V 25. min prekvapil brankára SR Branislava Konráda bekhendovou strelou Kirill Semionov.

Už o dve minúty neskôr poslal zverencov Craiga Ramsayho v presilovej hre opäť do vedenia Matej Paulovič. V 37. min opäť ukázal svoje šikovné ruky Buček a zvýšil náskok reprezentácie SR. O minútu neskôr sa pred bránku Ruska z pravej strany klziska natlačil Róbert Lantoši a skóroval takisto úspešným blafákom.

V samotnom závere prostredného dejstva sa po peknej kombinácii presadil aj Radovan Puliš. V tretej tretine sa strelecky nepresadil ani jeden tím.

Reprezentácia SR na turnaji okrem vysokého víťazstva nad Ruskom zdolala v piatok Bielorusko 2:1 po samostatných nájazdoch. Olympijský tím Ruska triumfoval nad rovnakým súperom 2:1 v riadnom hracom čase.

Branislav Konrád v bránke Slovenska. Foto: Pravda, Ľuboš Pilc
hokej kaufland cup 2019 Slovensko Rusko konrád Branislav Konrád v bránke Slovenska.

Kaufland Cup 2019

Slovensko – Rusko olympionici 5:1 (1:0, 4:1, 0:0)
Góly: 11. Buček, 27. Paulovič (Čerešňák, Kytnár), 37. Buček, 38. Lantoši (Sersen), 40. Puliš (L. Hudáček) – 25. Semionov (Romanov, Chochlačov). Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, D. Konc – Výleta, Šefčík (všetci SR), 8179 divákov
SR: Konrád – Martin Chovan, Sersen, Čerešňák, Fehérváry, Štajnoch, Čajkovský, Koch, M. Rosandič – Lantoši, M. Sukeľ, D. Bondra – Paulovič, Kytnár, Michal Chovan – Buček, L. Hudáček, Puliš – M. Hecl, Šimun, Liška
Rusko olympionici: Demčenko (41. Bočarov) – Rykov, Pajgin, Romanov, Dyblenko, Šaripzianov, Bryncev, V. Siomin, Kudako – Briukvin, Maľcev, Čibisov – A. Fiodorov, Semionov, Chochlačov – Jurtajkin, Šarov, Michejev – Tkačov, Švec-Rogovoj, N. Michajlov

Craig Ramsay, tréner SR: „Potešilo ma víťazstvo na turnaji. Opäť nám veľmi dobre zachytali brankári. Bielorusi na nás v prvom zápase vybehli veľmi rýchlo, prekvapili nás, ale postupne sme začali robiť veci, ktoré potrebujeme, aby sme uspeli. Ide o detaily. Dnes sme odštartovali veľmi dobrým forčekingom a dobrú robotu sme odviedli aj pri bekčekingu. Dostávali sme ich pod tlak, nútili ich strácať puky a prechádzali sme do protiútoku. Navyše sme premenili dosť našich šancí.“

Samuel Buček, strelec dvoch gólov a najlepší hráč SR v zápase: „Išli sme do toho s tým, že chceme vyhrať. Boli sme dobre 'nabrúsení ', pretože nad Bielorusmi sme vyhrali ledva – ledva a to nás trošku hnevalo. V úvode sme na nich vybehli, tlačili sme sa do bránky a aj nám tam niečo spadlo. Keď sme dostali gól na 1:1, tak sme to nevzdali, čo vyústilo v ďalšie góly a vlastne potom sa už zápas len dohrával.“

Libor Hudáček, útočník SR: „Je super, že sme vyhrali takýmto rozdielom, výborne sme hrali v druhej tretine, kde nám vyšlo veľa vecí. V tretej tretine sme si to už udržali. Dúfam, že nás tréner pochváli.“

Slováci po výbornom výkone zdolali Rusov Fotogaléria - 10 fotiek Všetky fotky
Mislav Rosandič.

V úvode sa obe mužstvá iba oťukávali a ani jedno si neutvorilo výraznejšiu príležitosť. V 7. min mala SR výhodu presilovej hry, ale podrazenie Andreja Čibisova domáci hráči nevyužili. Skóre otvoril v 11. min parádnou individuálnou akciou 20-ročný krídelník HK Nitra Samuel Buček.

V 17. min sa Rusi dostali do prečíslenia 3 na 1, brankára SR Branislava Konráda zachránila žŕdka a puk napokon ohrozil iba novinárov sediacich na tribúne. V závere prvej časti putoval na trestnú lavicu Milan Kytnár za nedovolené bránenie.

Druhú tretinu začali Rusi v presilovke, ktorú však nevyužili. Slováci pohrozili z následného protiútoku, ale takisto sa skóre nemenilo. Vyrovnanie priniesla 25. min, keď Kirill Semionov namieril bekhendom ponad Konrádovo rameno.

Nerozhodný stav nevydržal dlho, o necelé dve minúty poslal Slovensko do opätovného vedenia v presilovej hre Matej Paulovič. V 28. min sa rútil sám na Konráda Arťom Michejev, ale neuspel. V 31. min sa ocitol pred gólmanom olympijského tímu Ruska Vasilijom Demčenkom Róbert Lantoši, defenzíva hostí ho však nepustila k zakončeniu.

Slovenská striedačka počas zápasu s Ruskom. Foto: Ľuboš Pilc, Pravda
Slovensko hokej Ramsay Bondra Slovenská striedačka počas zápasu s Ruskom.

V záverečnej päťminútovke prostredného dejstva sa začal strelecký koncert zverencov Craiga Ramsayho. Úspešnými blafákmi sa prezentovali spoluhráči z HK Nitra Buček a Lantoši, 45 sekúnd pred koncom druhej časti sa presadil aj Radovan Puliš.

Do záverečnej tretiny duelu nastúpili Rusi s brankárom Ivanom Bočarovom. Hneď v úvode si zasadol na trestnú lavicu Arťom Fiodorov, domáci reprezentanti jeho vylúčenie nepotrestali. V 48. min v presilovej hre pálil zblízka nebezpečne Michejev, Konrád bol pozorný.

O pár sekúnd neskôr sa cez defenzívu SR predral Michail Maľcev, ale ani on z bezprostrednej blízkosti nepochodil. Vypýtal si aspoň faul, na trestnú lavicu zamieril Libor Hudáček. Početná výhoda hostí nemala dvojminutové trvanie, lebo v jej závere sa dopustil útočného priestupku Vladislav Siomin.

Skóre zostalo nezmenené aj po následnej presilovej hre Slovenska. Domáci tím si utvoril viacero šancí či pološancí, ale ani jedna z nich sa neskončila gólom. Skórovať sa nepodarilo ani Rusom v záverečnej presilovke pri vylúčení Milana Kytnára, peknými zákrokmi sa prezentoval Konrád.