Hviezdami nabitá Kanada odíde z Dánska bez medaily. Bronz berú USA

Americká hokejová reprezentácia získala na 82. majstrovstvách sveta v Dánsku bronzové medaily, hokejisti Kanady opúšťajú šampionát bez cenného kovu. V nedeľňajšom popoludňajšom súboji o konečné 3. miesto v kodanskej Royal Arene prehrali reprezentanti "krajiny javorového listu" 1:4.

20.05.2018 15:44 , aktualizované: 18:12
Curtis McElhinney Foto: ,
Prekonaný kanadský brankár Curtis McElhinney.
debata (7)

Kanaďania nezískali štvrtú medailu z MS po sebe, predtým v Prahe 2015 a Moskve 2016 mali zlato, pred rokom v Kolíne nad Rýnom striebro. Američania prerušili sériu bez kovu, dosiaľ naposledy predtým v Prahe 2015 brali bronz, následne dvakrát zostali bez medaily. Duel o 3. miesto mal aj slovenskú stopu, viedol ho hlavný rozhodca Jozef Kubuš.

Sklamané zámorské tímy z prehry v sobotňajšom semifinále nevložili do duelu o bronz všetky sily, ich nasadenie bolo o dosť menšie. Po opatrnom úvode síce obaja súperi previedli niekoľko zaujímavých ofenzívnych akcií, ale ani jedna z nich v prvej tretine nepriniesla úvodný gól.

Asi najväčšiu šancu mal v 13. min americký útočník Johnny Gaudreau, nedokázal však prekonať Curtisa McElhinneyho v kanadskej bránke. Druhá tretina bola o niečo zaujímavejšia. Američania sa najprv ubránili presilovke súpera, no pri šanci Aarona Ekblada mali aj poriadnu dávku šťastia.

Na opačnej strane najprv Charlie McAvoy trafil iba žŕdku kanadskej bránky, v 27. min však využil americký národný tím presilovku, keď zaváhanie brániaceho Connora McDavida využil Chris Kreider a úspešným blafákom otvoril skóre. Ešte pred druhou sirénou sa Kanaďanom podarilo vyrovnať, keď Marc-Édouard Vlasic zužitkoval prihrávku od Boa Horvata – 1:1.

Do tretej časti hry vstúpili aktívnejšie kanadskí hokejisti, ale Keith Kinkaid si v 42. min poradil s delovkou Coltona Parayka. V polovici tretej časti prišla séria vylúčení na oboch stranách. V jednej z presiloviek sa Nick Bonino najlepšie zorientoval po odrazenej strele Patricka Kanea a blafákom poslal svoj tím do vedenia.

Ďalší gól mal potom na hokejke Kreider, nepochodil však rovnako ako na opačnej strane Ryan O'Reilly. Tri minúty pred koncom III. tretiny siahli Kanaďania k hre bez gólmana a Anders Lee a Kreider zásahmi do opustenej bránky spečatili triumf Američanov.

Majstrovstvá sveta 2018 v ľadovom hokeji – nedeľa:

O 3. miesto (Kodaň/Dán.):

USA – Kanada 4:1 (0:0, 1:1, 3:0)
Góly: 27. Kreider (Larkin, DeBrincat), 54. N. Bonino (P. Kane), 58. A. Lee (McAvoy), 59. Kreider – 39. Vlasic (Horvat, Turris)
Vylúčení: 2:7 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kaukokari (Fín.), KUBUŠ (SR) – Lhotský (ČR), Suominen (Fín.), 12 111 divákov
USA: Kinkaid – Martinez, McAvoy, Murphy, Butcher, Pionk, Jensen, Hughes – P. Kane, C. White, DeBrincat – J. Gaudreau, N. Bonino, Atkinson – A. Lee, Larkin, Kreider – Thompson, D. Ryan, Coleman – Milano
Kanada: McElhinney- Vlasic, Parayko, Edmundson, Ekblad, R. Murray, Nurse, Chabot – Nugent-Hopkins, McDavid, B. Schenn – Barzal, R. O'Reilly, Beauvillier – Horvat, Pageau, Turris, – Jost, Joshua Bailey, Dubois – Eberle

Známe poradie MS 2018: 3. USA, 4. Kanada, 5. Fínsko, 6. Rusko, 7. Česko, 8. Lotyšsko, 9. SLOVENSKO, 10. Dánsko, 11. Nemecko, 12. Francúzsko, 13. Nórsko, 14. Rakúsko, 15. Bielorusko, 16. Kórejská republika