Slovákom vyhovuje prehra Švajčiarov, Nemci zaskočili favorita

Hokejisti Nemecka zvíťazili v nedeľnom zápase B-skupiny na MS v Dánsku nad Fínskom 3:2 po predĺžení.

13.05.2018 22:40 , aktualizované: 23:29
hokej ms Foto: ,
Gólová radosť hokejistov Švédska v zápase proti Švajčiarsku.

Severania boli v zápase strelecky aktívnejší, v závere tretej časti im v presilovke aspoň bod zachránil Sebastian Aho, ktorý vyrovnal na 2:2. V predĺžení rozhodol po úniku Markus Eisenschmid. Fíni zostali na druehj priečke, Nemci sú na šiestom mieste.

Nemci odohrajú posledný zápas v B-skupine v utorok od 16.15 h proti Kanade, na Fínov čaká v rovnaký deň od 12.15 h boj o prvé miesto proti USA.

B-skupina (Herning)

Nemecko – Fínsko 3:2 pp (0:1, 2:0, 0:1 – 1:0)

• Góly: 26. Tiffels (Y. Seidenberg, Michaelis), 39. Krupp (Hager, Eisenschmid), 62. Eisenschmid (Kahun) – 3. Tolvanen (Riikola), 58. Aho (Granlund, Teräväinen).

Rozhodcovia: Gouin (Kan.), Hribik (ČR) – Fluri (Švaj.), Lazarev (Rus.), vylúčení: 3:2 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 5077 divákov

• Nemecko: Niederberger – Y. Seidenberg, M. Muller, Holzer, D. Seidenberg, Krupp, J. Muller, Mebus – Eisenschmid, Hager, Plachta – Draisaitl, Kahun, Ehliz – Michaelis, Tiffels, Noebels – Hofflin, Pietta, Krammer
  • Fínsko: Husso – Pokka, Heiskanen, Nutivaara, Koivisto, Honka, Kivisto, Riikola – Rantanen, Granlund, Kapanen – Savinainen, Aho, Teräväinen – Tolvanen, Manninen, Jormakka – Anttila, Pesonen, Maenalanen

Favorizovaní Fíni išli do vedenia už v 3. minúte, keď Tolvanen úspešne zakončil individuálnu akciu – 0:1. Tento gól dodal Fínom sebaistotu a tí boli v prvej časti lepší. Granlund však po efektnej akcii druhý gól nepridal, v ojedinelej šanci Nemcov Pietta netrafil bránku.

Fínom sa nedarilo pridať druhý gól a Nemci v 26. minúte vyrovnali, keď sa pred bránkoviskom presadil dôrazný Tiffels – 1:1. Aj v druhej tretine boli strelecky aktívnejší Fíni, Nemci hrozili najmä v presilovkách, no druhý gól dosiahli pri vyrovnanom počte hráčov. V 39. minúte vyťažil obranca Krupp zo zakrytého výhľadu brankára Hussa a od modrej čiary namieril presne – 2:1. Nemci dlho bránili tesný náskok a v tretej tretine hrozili najmä z brejkov.

Fíni sa viackrát usadili v útočnom pásme, no dlho sa im nedarilo prekvapiť defenzívu súpera. Ich šanca na vyrovnanie sa zvýšila v presilovke pri vylúčení Tiffelsa v 57. minúte. Fínov v nej zachránil od prehry Aho, ktorý vyrovnal na 2:2.

V predĺžení mohol o víťazstve Fínska rozhodnúť Kapanen, ale svoju šancu nepremenil a z následného protiútoku sa po spolupráci s Kahunom presadil Eisenschmid.

Švédi využili presilovky

Hokejisti Švédska triumfovali v šiestom zápase kodanskej A-skupiny MS nad Švajčiarskom 5:3. V priebežnej tabuľke im patrí vedúca priečka, na konte majú 17 bodov a istotu štvrťfiníále, Švajčiari na štvrtom mieste nazbierali deväť bodov.

Švajčiari zohrajú najbližší zápas v utorok 15. mája o 12.15 h proti Francúzsku, Švédi nastúpia v rovnaký deň o 20.15 h proti Rusku.

A-skupina (Kodaň)

Švajčiarsko – Švédsko 3:5 (0:2, 1:1, 2:2)

• Góly: 39. Untersander (Corvi), 45. Diaz (Fiala, Andrighetto), 60. Kukan – 6. Klingberg (Zibanejad, Ekman-Larsson), 10. Hörnqvist (Janmark, Backlund), 22. Backlund (Lindholm), 53. A. Larsson (Backlund), 57. Pääjärvi (Backlund).

Rozhodcovia: Jeřábek (ČR), Rantala – Sormunen (obaja Fín.), Otmachov (Rus.), vylúčení 3:4 na 2 min, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0, 12.255 divákov

• Švajčiarsko: Genoni – Diaz, Müller, Fora, Kukan, Untersander, Frick, Josi – Niederreiter, Meier, Corvi – Vermin, Andrighetto, Hofmann – Moser, Haas, Baltisberger – Schäppi, Rod, Scherwey – Fiala.
  • Švédsko: Nilsson – A. Larsson, Ekman-Larsson, Klingberg, Lindholm, Wikstrand, Gustafsson – Janmark, Rakell, Zibanejad – Backlund, Pettersson, Kempe – de La Rose, J. Larsson, Everberg – Pääjärvi, Hörnqvist, Arvidsson.

Úvod duelu bol opatrný, Švajčiari mali už v tretej minúte k dispozícii presilovú hru. Nezahrali ju však dobre a navyše faulovali. Po návrate Everberga na ľad mali početnú prevahu Švédi a tí trestali. Strelou zápästím sa presadil obranca Klinberg.

O štyri minúty neskôr hrali „Tre Kronor“ ďalšiu presilovku, Hörnqvist v nej zvýšil na 2:0. Do konca tretiny mali šance oba tímy, strelecky však výrazne dominovali Švédi. Tým vyšiel aj úvod prostrednej časti, po akcii na jeden dotyk zvýšil Backlund na 3:0. Ďalšiu veľkú šancu mali Arvidsson a Petterssen, gólovo však udreli Helvéti.

Od modrej čiary znížil na 1:3 Untersander. Tento gól ich nakopol k väčšej aktivite, tretiu tretinu začali veľmi dobre. Po piatich minútach bolo zásluhou Diaza už len 2:3. Neskôr mohol Hofmann dokonca vyrovnať, ale v 53. minúte poslal Švédov do dvojgólového vedenia Adam Larsson.

Päť a pol minúty pred koncom išiel na trestnú lavicu Backlund a Švajčiari to skúsili v šestici bez brankára. Po návrate na ľad však práve Backlund založil akciu, po ktorej Pääjärvi definitívne rozhodol. V závere ešte skorigoval výsledok Kukan.

Viac na túto tému: #Nemecko #MS 2018 v hokeji #švédski hokejisti