Favoriti bez zaváhaní. Česi i Američania dominovali

Hokejisti USA zvíťazili v šiestom zápase na MS v Dánsku nad Nórskom 9:3, čím si upevnili prvú priečku v herninskej B-skupine.

13.05.2018 18:54 , aktualizované: 19:29
hokej ms Foto: ,
Gólová radosť českých hokejistov.

Američania rozhodli o svojom víťazstve už v prvej tretine, po ktorej viedli 3:0, a aj v ďalšom priebehu boli dominantnejší tím.

Nóri sú s tromi bodmi na predposlednej 7. priečke a v pondelok od 16.15 h na nich čaká dôležitý zápas o zotrvanie v A-kategórii s Kórejskou republikou. Američania nastúpia v utorok o 12.15 h proti Fínsku.

B-skupina (Herning)

Nórsko – USA 3:9 (0:3, 1:4, 2:2)

• Góly: 27. Forsberg, 47. K. A. Olimb (Bonsaksen, Holös), 48. M. Olimb (Lindström, Bull) – 9. Kane (McAvoy, Atkinson), 13. Kane (DeBrincat, Atkinson), 16. McAvoy (DeBrincat), 22. Larkin, 31. Martinez (Larkin), 37. Lee (Larkin, Gaudreau), 40. Atkinson (Jensen, Kane), 43. White (Bonino, Murphy), 58. Pionk (Bonino, Kreider).

Rozhodcovia: Gofman (Rus.), Wehrli (Švaj.) – Lhotský (ČR), Suominen (Fín.), vylúčení: 5:6 na 2 min, navyše: Thompson (USA) 10 min OT za útok na hlavu, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0

• Nórsko: Haugen (31. Haukeland) – Holös, Bonsaksen, Johannesen, Bull, Espeland, Sörvik, Sveum – K. A. Olimb, M. Olimb, Salsten – Olsen, Bastiansen, Haga – Lindström, Forsberg, Thoresen – Kristiansen, Roest, Röymark
  • USA: Kinkaid (40. Darling) – Murphy, Martinez, McAvoy, Butcher, Jensen, Pionk, Hughes – Kane, Bonino, Atkinson – Gaudreau, Larkin, Lee – DeBrincat, White, Kreider – Gibbons, Ryan, Coleman

Američania od prvých minút potvrdzovali, prečo sú bez prehry lídri svojej skupiny. Nóri mali problémy s ich pohybom, Američania nápadito kombinovali a severania ich v prvej tretine trikrát zastavili iba faulom.

Prvé dve presilovky využil Kane, na 3:0 zvýšil McAvoy a pokračujúcu presilovku zužitkoval v úvode druhej časti Larkin – 0:4. Forsberg síce v 27. minúte znížil na 1:4, no ofenzívne hrajúci Američania strelili ešte v druhej časti ďalšie tri góly zásluhou Martineza, Leeho a Atkinsona – 1:7.

Nóri v tretej tretine zdvihli hlavy a zlepšenou hrou potešili svojich fanúšikov. V 43. minúte síce inkasovali kuriózny gól od Whitea, ale bratia Ken Andre a Mathis Olimbovci v 47. a 48. minúte upravili na 3:8. Nóri boli v tretej časti dôstojnejší súper pre Američanov, ale na presvedčivom víťazstve zámorského tímu to nič nezmenilo.

Rittich vychytal čisté konto

Hokejisti Česka zvíťazili v nedeľu v Kodani v šiestom zápase A-skupiny MS nad Francúzskom jednoznačne 6:0. Favorit rozhodol o svojom triumfe už v prvej tretine, v ktorej strelil tri góly.

Česi sú v priebežnej tabuľke so ziskom 12 bodov na treťom mieste, Francúzsko má na konte šesť bodov a je šieste. Duel rozhodoval Slovák Jozef Kubuš.

Česi zohrajú najbližší zápas v pondelok 14. mája o 20.15 h proti Rakúsku, Francúzi nastúpia o deň neskôr o 12.15 h proti Švajčiarsku.

A-skupina (Kodaň)

Francúzsko – Česko 0:6 (0:3, 0:2, 0:1)

• Góly: 4. Pastrňák (Krejčí), 8. Pastrňák (Jaškin), 15. Jaškin (Krejčík), 22. Horák (Kubalík, Šulák), 28. Horák (Chytil, Sklenička), 51. Nečas (Krejčík, Polášek).

Rozhodcovia: KUBUŠ (SR), Öhlund (Švéd.) – Kilian (Nór.), Vanoosten (Kan.), vylúčení 6:2 na 2 min, navyše: 25. Janil (Francúzsko) 10 min za úder do hlavy a krku, presilovky 0:1, oslabenia: 0:0, 6252 divákov

• Francúzsko: Quemener (28. Ylonen) – Auvitu, Manavian, Hecquefeuille, Gallet, Raux, Janil, Thiry – Fleury, Guttig, Rech – T. Da Costa, Texier, Treille – Claireaux, Bouvet, Douay – Perret, Ritz, Leclerc – Lamperier
  • Česko: Rittich – Gudas, Šulák, Hronek, Moravčík, Sklenička, Polášek, Krejčík – Pastrňák, Krejčí, Jaškin – Řepík, Faksa, Červenka – Hyka, Nečas, Kubalík – Horák, Plekanec, Chytil – Kousal

Favorit mal od začiatku hru pevne v rukách, hralo sa prevažne v obrannom pásme Francúzska a úvodný gól padol už v 4. minúte. Krejčí vyhral buly, Pastrňák vypálil a trafil do horného rohu bránky. O 4. minúty bolo už 2:0, po rýchlom prechode do útoku sa presadil strelou spoza obrancu opäť Pastrňák.

Aj tretí gól dal elitný útok Česka. Krejčík v 15. minúte vysunul Jaškina a ten z ľavého kruhu vymietol šibenicu Quemenerovej bránky. Česi nepoľavili ani v druhej časti. Už v 22. minúte využil presilovku šikovným tečom Horák a ten istý hráč pridal v 28. minúte piaty gól, keď dorazil Chytilovu strelu, ktorá skončila na hornej žrdi.

Quemenera vzápätí vystriedal v bránke Ylonen. Prevaha favorita bola drvivá, po prvých dvoch tretinách prestrieľal súpera 41:9. Na ďalší gól však čakali českí fanúšikovia až do 51. minúty, keď sa krátko po hre 4 na 4 presadil Nečas – 6:0.

Česi si vypracovali aj ďalšie šance, ale do konca zápasu už gól nepadol. Francúzov, ktorí v tretej tretine vystrelili na Ritticha len jediný raz, nakoniec prestrieľali hrozivo 55:10.

Viac na túto tému: #USA #MS 2018 v hokeji #Českí hokejisti