Rusi pomohli Slovákom, vydreli triumf nad Švajčiarskom

Hokejisti Ruska triumfovali vo svojom piatom zápase kodanskej A-skupiny MS nad Švajčiarskom 4:3. V B-skupine Fínsko zdolalo Kanadu 5:1.

12.05.2018 22:45 , aktualizované: 23:14
hokej ms Foto: ,
Kirill Kaprizov a Joel Vermin v súboji pri mantineli.
debata (24)

V priebežnej tabuľke im patrí druhá priečka, na konte majú 13 bodov, Švajčiari na štvrtom mieste nazbierali deväť.

V zápase sa v úlohe jedného z dvoch hlavných rozhodcov predstavil Slovák Jozef Kubuš. Švajčiari zohrajú najbližší zápas v nedeľu 13. mája o 20.15 h proti Švédsku, Rusi nastúpia o deň neskôr o 16.15 h proti Slovensku.

A-skupina (Kodaň)

Rusko – Švajčiarsko 4:3 (0:0, 3:1, 1:2)

• Góly: 23. Kaprizov (Dacjuk, Gusev), 28. Dadonov (Anisimov), 40. Nesterov (Gusev, Dacjuk), 57. Grigorenko (Anisimov, Gavrikov) – 27. Untersander (Kukan, Corvi), 52. Andrighetto (Meier, Vermin), 59. Haas (Andrighetto, Niederreiter).

Rozhodcovia: KUBUŠ (SR), Schukies (Nem.) – Davis (USA), Kilian (Nór.), vylúčení 4:4 na 2 min., presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, 12 366 divákov.

• Rusko: Košečkin – Gavrikov, Kiselevič, Zajcev, Nesterov, Jakovlev, Bereglazov, Trjamkin – Kaprizov, Dacjuk, Gusev – Bučnevič, Anisimov, Grigorenko – Dadonov, Andronov, Mamin – Kablukov, Michejev, Šalunov – Barabanov.
  • Švajčiarsko: Berra – Diaz, Müller, Kukan, Untersander, Frick, Fora, Genazzi – Niederreiter, Corvi, Moser – Meier, Vermin, Andrighetto – Baltisberger, Hofmann, Schäppi – Rod, Scherwey, Riat – Haas.

Rusi začali ako z partesu. Po ich úvodnom tlaku zachránila Berru v bránke Švajčiarska dvakrát po sebe žŕdka. Najskôr ju trafil Gusev a po ňom aj Dadonov. Prevaha zbornej pokračovala aj naďalej, ale v 14. minúte mohol po chybe otvoriť skóre Hofmann. Košečkin ale jeho pokus kryl. Prvá tretine napokon gól nepriniesla, ale začiatok druhej vyšiel Rusom. V 22. minúte nepokryli Helvéti pred bránkou Kaprizova a ten otvoril skóre.

Ďalšiu šancu Rusov zlikvidovala švajčiarska obrana, ale v 27. minúte sa favorit musel brániť početnej výhode súpera a ten v nej zásluhou Untersandera vyrovnal. Už o minútu však poslal zbornú do vedenia Dadonov. Šance mali potom oba tímy, ale v závere druhého dejstva Švajčiari dvakrát po sebe faulovali a v oslabení o dvoch hráčov inkasovali po bombe Nesterova. V treťom dejstve mali Rusi zápas pod kontrolou, ale Švajčari im stíhali korčuliarsky a nevzdávali sa.

V 52. minúte sa dokonca dočkali, keď Andrighetto znížil na rozdiel gólu. Gól im pridal na psychike, nasledujúce minúty priniesli niekoľko ťažkých chvíľ pre ruskú obranu, ale v 57. minúte upokojil favorita Grigorenko. Chvíľu na to ešte zdramatizoval duel Haas, ale Rusi si už tri body nedali vziať ani pri súperovej hre bez brankára.

Historická prehra pre Kanadu

Hokejisti Fínska si v sobotnom šlágri B-skupiny poradili s Kanadou presvedčivo 5:1. Severania položili základ svojho víťazstva už v prvej tretine, ktorú vyhrali 3:1. Dvomi zlepenými gólmi v rozpätí desiatich sekúnd v tretej časti definitívne rozhodli o svojom víťazstve.

Pre Kanadu je to najvyššia prehra na MS od roku 2006, keď v zápase o bronz podľahli tiež Fínom 0:5. Fíni sú na 2. priečke v skupine, Kanada ostáva na 4. mieste. Jedným z čiarových rozhodcov zápasu bol Slovák Peter Šefčík.

Kanaďania nastúpia na ďalší zápas v pondelok od 20.15 proti Lotyšsku, Fíni budú hrať už v nedeľu od 20.15 proti Nemecku.

B-skupina (Herning)

Kanada – Fínsko 1:5 (1:3, 0:0, 0:2)

• Góly: 11. Pageau (Horvat) – 9. Rantanen, 14. Pesonen (Nutivaara, Tolvanen), 17. Rantanen (Granlund, Teräväinen), 46. Tolvanen, 47. Teräväinen (Aho, Kivisto).

Rozhodcovia: Lemelin (Rak.), Olenin (Rus.) – Šefčík (SR), Goljak (Biel.), vylúčení: 11:8 na 2 min., presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0.

• Kanada: McElhinney (17. Kuemper) – Vlasic, Ekblad, Edmundson, Parayko, Murray, Pulock, Nurse – Nugent-Hopkins, McDavid, Schwartz – O'Reilly, Schenn, Bailey – Dubois, Horvat, Pageau – Jost, Barzal, Eberle – Beauvillier.
  • Fínsko: Sateri – Heiskanen, Pokka, Koivisto, Nutivaara, Kivisto, Honka, Riikola – Kapanen, Granlund, Rantanen – Savinainen, Aho, Teräväinen – Jormakka, Manninen, Tolvanen – Maenalanen, Pesonen, Anttila

Dianie v prvej tretine jasne dokumentovalo, prečo sú oba tímy považované za favoritov MS. Od úvodných minút sa hralo vo vysokom nasadení, nechýbala hokejová krása a dlho sa nečakalo ani na góly.

Fíni išli do vedenia v presilovke v 9. minúte, keď si Rantanenovu prihrávku pred bránku zrazil obranca Vlasic do vlastnej bránky. Gólová odpoveď Kanady prišla už o 125 sekúnd, keď Pageau strelou z väčšej diaľky využil zakrytý výhľad brankára McElhinneyho.

Fíni však ešte v prvej tretine ukázali svoju šikovnosť v presilovkách. V 14. minúte ju využili zásluhou Pesonena a keď v 17. uspel aj Rantanen, došlo v kanadskej bránke k výmene, keď McElhinneyho nahradil Kuemper. V druhej časti sa hralo prevažne v pásme Fínov, ktorí hrozili najmä brejkami. V 26. minúte mohol znížiť McDavid, no pred odkrytou bránkou trafil iba obrancu Heiskanena.

Kanaďania vstúpili do tretej časti s jasným zámerom vrátiť sa do zápasu, defenzívna hra Fínov im však robila veľké problémy. Severania sa opäť prezentovali vysokou úspešnosťou streľby, keď sa v tretej tretine ujali ich prvé dve strely.

Najskôr mladík Tolvanen potrestal fatálnu chybu rozohrávajúceho brankára Kuempera a ten kapituloval aj o 10 sekúnd, keď ho prekvapil Teräväinen – 1:5. Kanaďania sa už k stíhacej jazde nedostali, Fíni si bez väčších problémov postrážili presvedčivé víťazstvo, hoci na strely prehrali 22:31.