Dáni uspeli v ďalšom severskom derby, triumf Francúzov

Hokejisti Dánska zvíťazili v zápase B-skupiny MS nad Nórskom 3:0. Domáci reprezentanti ťažili z výborných presiloviek, v ktorých dosiahli všetky tri góly.

11.05.2018 18:40 , aktualizované: 18:57
hokej ms Foto: ,
Sacha Treille (v strede) a jeho spoluhráči oslavujú gól do siete Rakúska.

Dvojgólovým hrdinom Dánom bol Nicklas Jensen, čisté konto si udržal brankár Frederik Andersen. Nóri neskórovali už v treťom zápase v rade.

Jedným z čiarových rozhodcov zápasu bol Slovák Peter Šefčík. Dáni nastúpia na ďalší zápas v sobotu od 16.15 proti výberu Kórejskej republiky, súperom Nórov budú v nedeľu od 16.15 reprezen­tanti USA.

B-skupina (Herning)

Dánsko – Nórsko 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)

• Góly: 20. N. Jensen (P. Larsen, Regin), 27. N. Jensen (P. Larsen, Bjorkstrand), 34. Storm (Bödker, Jensen).

Rozhodcovia: Hribik (ČR), Mayer (USA) – Šefčík (SR), McCrank (Kan.), vylúčení: 5:6 na 2 min., presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0.

• Dánsko: Andersen – Nich. Jensen, O. Lauridsen, Lassen, Larsen, Nich. Jensen, D. Nielsen, Kristensen – Bjorkstrand, F. Nielsen, Bödker – Hardt, Regin, Storm – Nick. Jensen, Jesp. Jensen, Bau Hansen – Christensen, Jakobsen, Russel
  • Nórsko: Haukeland – Bonsaksen, Holös, Bull, Johannesen, Espeland, Sörvik, Sveum – Kristiansen, Roest, Röymark – K. A. Olimb, M. Olimb, Lindström – Salsten, Bastiansen, Olsen – Hoff, Forsberg, Thoresen

Dáni išli za víťazstvom od prvých minút, no svoju prevahu v prvej tretine dlho nevedeli prejaviť aj na skóre. Nóri pôsobili najmä v ofenzíve bezzubo, aktívnejšie korčuľujúci Dáni boli v prvej tretine lepším mužstvom. Do kabín odchádzali s vedením 1:0, po tom, čo Jensen využil presiilovku v 20. minúte.

V druhej časti sa hra vyrovnala, no Dáni ťažili z presiloviek. V 27. minúte predviedli jednoduchú realizáciu početnej výhody, v ktorej sa tvrdou strelou opäť presadil Jensen. Dôležitý gól na 3:0 pridal opäť v presilovke Storm, ktorý pred Haukelandom využil výbornú prihrávku Bödkera a od 34. minúty bolo 3:0.

Nóri postupne zlepšovali svoj výkon a tretia časť bola dlho herne v ich réžii. Dáni, vedomí si trojgólového náskoku, sa sústredili na defenzívu. Nóri síce v tretej časti výrazne prestrieľali súpera, ale vyložených gólových príležitostí mali minimum.

Gólová radosť hráčov Dánska. Foto: Reuters, DAVID W CERNY
hokej ms Gólová radosť hráčov Dánska.

Druhá výhra Francúzska

Francúzski hokejisti si vo svojom piatom zápase na MS v Kodani pripísali na konto druhé víťazstvo. V piatok popoludní si v Royal Arene poradili s Rakúskom 5:2 a v tabuľke A-skupiny majú na konte šesť bodov a priebežne im patrí šiesta priečka.

Francúzov čaká deň voľna a po ňom sa v nedeľu 13. mája o 16.15 h stretnú s Českom. Rakúšania, ktorí sú zatiaľ bez víťazstva, si zahrajú v sobotu o 16.15 h proti Bielorusku.

A-skupina (Kodaň)

Francúzsko – Rakúsko 5:2 (2:1, 2:1, 1:0)

• Góly: 10. Fleury (S. da Costa, Rech), 14. Treille (Texier, Hecquefeuille), 35. Fleury (Auvitu, S. da Costa), 38. T. da Costa (Texier, Gallet), 42. Treille (Texier, Hecquefeuille) – 4. Hundertpfund (Heinrich, Schumnig), 32. Raffl (Heinrich).

Rozhodcovia: Jeřábek (ČR), Reneau (USA) – Oliver (USA), Otmachov (Rus.), vylúčení 6:7 na 2 min., presilovky: 3:1, oslabenia: 0:0, 5780 divákov.

• Francúzsko: Hardy – Auvitu, Manavian, Hecquefeuille, Chakiachvili, Janil, Gallet, Raux – Fleury, S. Da Costa, Rech – Texier, T. Da Costa, Treille – Claireaux, Lamperier, Guttig – Perret, Ritz, Leclerc – Douay
  • Rakúsko: Starkbaum – Ulmer, Unterweger, Schumnig, Heinrich, Viveiros, Schlacher, Altmann, Peter – Lebler, Hundertpfund, Ganahl – Hofer, Komarek, Raffl – Haudum, Schneider, Zwerger – Obrist, Rauchenwald, Spannring

V úvodnej tretine boli aktívnejší Francúzi, i keď inkasovali už v 4. minúte. Heinrich vysunul Hundertpfunda a ten trafil presne do šibenice. O vyrovnanie sa postaral v 10. minúte z dorážky Fleury a o ďalšie štyri poslal v presilovke „galských kohútov“ do vedenia v presilovke Treille. Tí mohli pridať aj ďalšie góly, zabránil im výborný Starkbaum.

Rakúšanom sa podarilo vyrovnať v 32. minúte, keď Raffl premenil presilovku, no rovnaká odpoveď prišla o tri minúty neskôr z hokejky Fleuryho. Francúzi odskočili súperovi na dva góly v 38. minúte, keď sa spoza obrancu presadil T. da Costa a krátko po druhej prestávke to bolo už 5:2.

Ďalšiu presilovku premenil Treille a Francúzi napriek tlaku súpera doviedli zápas do víťazného konca.

Viac na túto tému: #Kodaň #Herning #MS 2018 v hokeji