Kto ich zastaví? Rusi valcujú aj naďalej, po troch zápasoch majú skóre 20:0

07.05.2018 18:44, aktualizované: 23:06
Rusko, hokej
Ruský fanúšik sa teší počas zápasu proti Bielorusku. Autor: ,

Hokejisti ruskej reprezentácie zvíťazili nad hráčmi Bieloruska 6:0 v pondelňajšom stretnutí v Kodani v základnej A-skupine na 82. majstrovstvách sveta v Dánsku.

„Zborná“ uspela bez inkasovaného gólu aj vo svojom treťom dueli na tomto svetovom šampionáte, predchádzajúcich protivníkov Francúzov a Rakúšanov deklasovala zhodne 7:0. Hráči Bieloruska nezabodovali ani v treťom vystúpení, najskôr podľahli Švédom (0:5) a potom tiež hladko aj Francúzom (2:6).

Favorizovaní Rusi sa v I. tretine ujali vedenia gólom Pavla Daciuka, skúsený 39-ročný útočník SKA Petrohrad obkorčuľoval bieloruskú bránku a zasunul puk do siete Vitalija Trusa. Pre Daciuka to bol premiérový presný zásah na MS 2018. V druhej dvadsaťminútovke zvýšili hráči „zbornej“ svoj náskok o ďalšie tri góly: v 26. min sa presadil Maxim Šalunov, v polovici stretnutia Iľja Kablukov a v 40. min skóroval opäť kapitán Daciuk.

Na ľade v dánskej metropole hokejisti Ruska nepoľavili ani v tretej tretine a v Royal Arene sa tešili ešte dvakrát. V 46. min Maxim Mamin pridal piaty gól a konečný výsledok stanovil v 48. min útočník Kirill Kaprizov.

Najbližší duel čaká Rusov vo štvrtok 10. mája o 20.15 h proti Čechom, Bielorusi nastúpia o deň skôr v stredu 9. 5. o 16.15 h proti Švajčiarom.

MS 2018 hokejistov – A-skupina (Kodaň/Dán.) – pondelok – výsledok:

Bielorusko – Rusko 0:6 (0:1, 0:3, 0:2)
Góly: 6. Daciuk (Dadonov), 26. Šalunov (Barabanov, Kablukov), 30. Kablukov (Barabanov, Trjamkin), 40. Daciuk (Chafizulin, Šalunov), 46. Mamin (N. Zajcev), 48. Kaprizov (Daciuk, Dadonov)
Vylúčení: 2:1 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kaukokari (Fín.), Sjöqvist (Švéd.) – Lhotský (ČR), McCrank (Kan.), 6360 divákov

Švédi bez problémov zdolali Francúzov

Hokejisti Švédska zvíťazili aj vo svojom treťom stretnutí, keď si v pondelok v rámci „slovenskej“ A-skupiny poradili s Francúzskom 4:0. Švédi majú na konte 9 bodov, rovnako ako Rusi, ale horšie skóre ich odsunulo na priebežnú druhú pozíciu. Francúzom patrí so ziskom troch bodov štvrté miesto.

Švédi hneď v úvode vybehli na Francúzov a po 24 sekundách sa dostali do vedenia zásluhou Rikarda Rakella. V 6. min bolo už 2:0, keď sa v presilovej hre o jedného hráča pred bránkou presadil kapitán „Tre Konor“ Mikael Backlund.

Švédska gólová radosť v zápase proti Francúzsku.
Švédska gólová radosť v zápase proti Francúzsku. Autor: Reuters, GRIGORY DUKOR

Aj vo zvyšku prvej tretiny mali Švédi prevahu, ale ďalší gól pridali až v 28. min – rozhodcovia neodpískali faul Adama Larssona na Guillaumeho Leclerca a z následného útoku francúzsky gólman Ronan Quemener inkasoval z hokejky Olivera Ekmana-Larssona.

Ukrivdení Francúzi potom pritvrdili a častejšie sa dostávali pred švédsku bránku, no nevyťažili z toho kontaktný gól. Aj tretia tretina priniesla bojovný hokej, Švédi štyri minúty pred koncom stanovili konečný výsledok gólom Eliasa Petterssona v početnej prevahe.

Švédi najbližšie narazia na Rakúšanov, duel je na programe v stredu od 20.15 h. Francúzi sa postavia proti Slovákom vo štvrtok od 16.15 h.

Švédsko – Francúzsko 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)
Góly: 1. Rakell (A. Larsson, Janmark), 6. Backlund (Pettersson, Lindholm), 28. Ekman-Larsson (A. Larsson, Kempe), 56. Pettersson (Klingberg, Ekman-Larsson)
Vylúčení: 6:12 na 2 min, presilovky 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Hribik (ČR), Wehrli (Švaj.) – ŠEFČÍK (SR), Suominen (Fín.), 7218 divákov