Prekvapenie na úvod. Hviezdami nabitá Kanada padla. Pokorili ju USA

Piatkový popoludňajší šláger medzi výbermi USA a Kanady na 82. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Dánsku sa skončil triumfom Američanov 5:4 po samostatných nájazdoch.

04.05.2018 19:06
USA, Kanada Foto: ,
Momentka zo zápasu USA - Kanada.

MS 2018 hokejistov – B-skupina (Herning/Dán.):

USA – Kanada 5:4 po sam. nájazdoch (1:2, 2:1, 1:1 – 0:0, 1:0)
Góly: 14. A. Lee (T. Thompson, DeBrincat), 21. D. Larkin (Kreider, Oesterle), 30. J. Gaudreau (P. Kane, Coleman), 44. Larkin (Kreider, Atkinson), rozhodujúci sam. nájazd Atkinson – 1. Dubois (Horvat), 13. R. O'Reilly (Joshua Bailey), 38. Beauvillier (Ekblad, Barzal), 51. Parayko (McDavid)
Vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jeřábek (ČR), Ohlund (Švéd.) – Kohlmüller (Nem.), Otmachov (Rus.), 9632 divákov

Kanaďania v Herningu otvorili skóre už v 47. sekunde zásluhou Pierra-Luca Duboisa a v 13. min sa presadil za Kanadu aj Ryan O'Reilly, Američania sa však nevzdali. Ešte pred prvou sirénou skorigoval Anders Lee, v 43. sekunde druhej časti vyrovnal na 2:2 Dylan Larkin a presne v polovici stretnutia pridal tretí americký gól Johnny Gaudreau.

Za Kanadu kontroval gólom na 3:3 Anthony Beauvillier. V treťom dejstve oba tímy skórovali raz, keď na ďalší zásah Larkina odpovedal Colton Parayko po peknej asistencii Connora McDavida. V predĺžení sa o víťazovi nerozhodlo, v nájazdoch druhý bod pre tím USA zariadil Cam Atkinson.

Kanada v piatok získala iba jeden bod napriek tomu, že svojho súpera v zápase prestrieľala 44:25.

Prvý deň na hokejovom šampionáte Fotogaléria - 12 fotiek Všetky fotky
Kanadský brankár Darcy Kuemper v zápase proti USA.

„Na nájazdy som bol pripravený. Obvykle ich v drese Columbusu absolvujem, takže som rád, že som dostal príležitosť. Našťastie to vyšlo,“ povedal Atkinson, citoval ho web šampionátu.

„Je to pre nás dobré víťazstvo. Nezačali sme dobre, v úvode sme možno mali príliš veľa rešpektu. Kanaďania si utvorili nejaké šance, no postupom času sme prevzali iniciatívu,“ skonštatoval Atkinson, doplnil ho tréner Jeff Blashill:

„Brankár Keith Kincaid nás udržal v hre. Postupne sme sa zlepšovali. Myslím si, že v závere bol Keith naším najlepším hráčom, a to nič neuberám výkonom ostatných.“

Kanaďania najbližšie v nedeľu vyzvú výber Kórejskej republiky, Američanov čaká v sobotu zápas s domácimi Dánmi.

Domáci Dáni na úvod zvíťazili

Dánski reprezentanti zvíťazili nad nemeckými hokejistami 3:2 po samostatných nájazdoch. Stretnutie viedol z pozície hlavného rozhodcu slovenský arbiter Jozef Kubuš.

Dánski fanúšikovia v zápase proti Nemecku. Foto: Reuters, DAVID W CERNY
Nemecko, Dánsko Dánski fanúšikovia v zápase proti Nemecku.

Domáci hráči sa ujali vedenia po bezgólovej prvej tretine v 29. min zásahom Jespera Jensena v presilovej hre. Už o štyri minúty neskôr vyrovnal útočník Edmontonu Oilers Leon Draisaitl. Druhý gól Dánov strelil v 36. min znovu v početnej výhode Frederik Storm. Nerozhodný rezultát po riadnom hracom čase stanovil deväť minút pred záverečnou sirénou Yasin Ehliz.

Päťminútové predĺženie gól neprinieslo a o víťazovi tak rozhodli samostatné nájazdy. V nich boli úspešnejší Dáni, svoj pokus premenil iba skúsený útočník Frans Nielsen.

Dáni absolvujú ďalší zápas už v sobotu od 20.15 h proti reprezentantom USA, Nemci po dni voľna nastúpia v nedeľu od 16.15 h proti Nórom.

Nemecko – Dánsko 2:3 po sam. nájazdoch (0:0, 1:2, 1:0 – 0:0, 0:1)
Góly: 33. L. Draisaitl (Ehliz), 51. Ehliz (L. Draisaitl, M. Müller) – 29. J. Jensen (Jensen Aabo, F. Nielsen), 36. Storm (Hardt, P. Larsen), rozhodujúci sam. nájazd F. Nielsen
Vylúčení: 3:1 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: KUBUŠ (SR), A. Rantala (Fín.) – J. Davis (USA), Sormunen (Fín), 9982 divákov

Viac na túto tému: #MS 2018 v hokeji #kanadskí hokejisti #americkí hokejisti