Rusi vstúpili do šampionátu vo veľkom štýle. Excelovali aj Švédi

Hokejisti Ruska ukázali svoju silu hneď v úvodnom zápase kodanskej A-skupiny MS, keď v piatok podvečer rozstrieľali Francúzsko vysoko 7:0.

04.05.2018 18:36
Rusko, Francúzsko Foto: ,
Ruskí hokejisti pred zápasom proti Francúzsku.

Zborná položila základ úspechu tromi gólmi v prvej tretine, ďalšie tri pridala v záverečnej. Duel mal aj slovenské zastúpenie v osobe čiarového rozhodcu Petra Šefčíka.

Rusko sa najbližšie predstaví v nedeľu 6. mája o 12.15 h proti Rakúsku. Francúzov čaká o deň skôr Bielorusko (16.15 h).

A-skupina (Kodaň):

Rusko – Francúzsko 7:0 (3:0, 1:0, 3:0)
Góly: 8. Kaprizov (Dadonov, Zajcev), 9. Bučnevič (Grigorenko, Nesterov), 11. Dadonov (Kaprizov, Chafizullin), 38. Kaprizov (Dacjuk, Zajcev), 43. Barabanov (Kiselevič, Kablukov), 45. Šalunov (Dacjuk, Chafizullin), 58. Anisimov (Nesterov, Grigorenko). Rozhodcovia: Hribik (ČR), Sjöqvist (Švéd.) – ŠEFČÍK (SR), Suominen (Fín.), vylúčení na 2 min.: 3:4, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0.
Rusko: Košečkin – Gavrikov, Kiselevič, Zajcev, Nesterov, Jakovlev, Trjamkin, Chafizullin – Mamin, Andronov, Šalunov – Dadonov, Dacjuk, Kaprizov – Bučnevič, Anisimov, Grigorenko – Barabanov, Kablukov, Michejev
Francúzsko: Hardy (41. Quemener) – Manavian, Chakiachvili, Gallet, Hecquefeuille, Janil, Raux, Thiry – Fleury, S. da Costa, Claireaux – Guttig, T. da Costa, Treille – Lamperier, Texier, Rech – Leclerc, Ritz, Perret – Douay

Prvý deň na hokejovom šampionáte Fotogaléria - 12 fotiek Všetky fotky
Kanadský brankár Darcy Kuemper v zápase proti USA.

Od úvod prvej tretiny to bola jednostranná záležitosť zbornej. Prvý gól dal v 8. minúte po Dadonovovej prihrávke Kaprizov. O 70 sekúnd pridal druhý Bučnevič, ktorý zostal pri presilovke úplne sám pred bránkou, a po desiatich minútach bolo už 3:0 vďaka zásahu Dadonova.

Francúzi sa dostali pred Košečkina len počas svojej presilovky v závere úvodného dejstva. V druhej časti zbroná ubrala z tempa, Francúzi sa dostali viac do hry, no napriek tomu stále dominovali ich súperi a v 38. zvýšil na 4:0 Kaprizov, ktorý využil Dacjukovu prácu.

Do tretej tretiny vystriedal Hardyho Quemener, ale ani on nedokázal zastaviť rozbehnutých Rusov, ktorí opäť zvýšili obrátky. V 43. minúte inkasoval z hokejky Barabanova a o dve neskôr ho prekonal v presilovke aj Šalunov.

V 58. minúte premenili Anismiov aj tretiu početnú výhodu Rusov a stanovil konečné skóre 7:0.

Švédi začali hladkým triumfom

Suverénne vstúpili do svetového šampionátu obhajcovia titulu Švédi. Bielorusov zdolali 5:0 (2:0, 2:0, 1:0). Zverenci trénera Rikarda Grönborga boli od začiatku do konca zápasu pánmi na ľade kodanskej Royal Areny a o ich víťazstve nebolo pochýb. Otáznikom bola iba výška skóre.

Švédska radosť v zápase proti Bielorusku. Foto: Reuters, GRIGORY DUKOR
Švédsko, Bielorusko Švédska radosť v zápase proti Bielorusku.

Najmä skvelému brankárovi Michailovi Karnauchovovi, ktorý po štvrtom góle Švédov vystriedal Ivana Kulbakova, môžu Bielorusi ďakovať, že neutŕžili debakel. V tretej tretine zastavil niekoľko ťažkých nájazdov súperových hráčov, ale aj on raz inkasoval.

Úvodné dva góly švédskeho tímu padli v rozpätí 28 sekúnd v 10. min prvej tretiny, postarali sa o ne Lias Andersson a Gustav Nyquist. V 24. min zvýšil Mattias Janmark na 3:0 a o desať minút neskôr pridal jeho spoluhráč z prvého útoku severanov Rickard Rakell štvrtý gól favorita.

Keď už sa zdalo, že ďalší gól nepadne, v 57. min stanovil na konečných 5:0 Mika Zibanejad. Napokon sa teda dočkali gólu všetci traja členovai elitnej „zámorskej“ formácie Švédov v zložení Zibanejad – Rakell – Janmark.

Švédi sa najbližšie predstavia v nedeľu 6. mája od 16.15 h proti Čechom, na Bielorusov čakajú už v sobotu od 16.15 h Francúzi. V A-skupine MS 2018 účinkuje aj Slovensko, ktoré začne svoju púť v sobotu od 20.15 h súbojom s Českom.

Švédsko – Bielorusko 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)
Góly: 10. L. Andersson (A. Kempe, Everberg), 10. Nyquist (J. Klingberg, H. Lindholm), 24. Janmark (Rakell, Zibanejad), 34. Rakell, 57. Zibanejad (Janmark, Rakell)
Vylúčení: 4:2 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali. Kaukokari (Fín.), Wehrli (Švaj.) – Lhotský (ČR), McCrank (Kan.), 10 884 divákov

Viac na túto tému: #MS 2018 v hokeji #ruskí hokejisti #francúzski hokejisti