Slováci si poradili s finalistami ZOH. Ramsay: Godla bol ako pravý šampión

Slovenskí hokejoví reprezentanti zvíťazili vo svojom treťom zápase záverečnej prípravy na majstrovstvá sveta v sobotu vo Weisswasseri nad domácim Nemeckom 2:1 po predĺžení a samostatných nájazdoch.

14.04.2018 20:20 , aktualizované: 22:14
Andrej Kudrna Foto: ,
Andrej Kudrna pred brankárom Mathiasom Niederbergerom

Odvetu odohrajú už v nedeľu 15. apríla o 17.00 h v Drážďanoch.

Zverenci trénera Craiga Ramsayho mali v úvodných 40 minútach viac z hry, zahrali si aj presilovku o dvoch hráčov, no vyťažili len dve žŕdky. V 39. minúte otvoril skóre duelu Nicolas Krämmer, na jeho vedúci gól odpovedal v 44. minúte Dávid Buc a začínalo sa odznova. O triumfe hostí nakoniec rozhodol v nájazdoch Martin Bakoš.

Slovenskí hokejisti si tak vylepšili vzájomnú bilanciu s Nemeckom, keď z 55 duelov vyhrali 30, jeden remizovali a 24 prehrali so skóre 139:127. Na budúci týždeň ich čaká domáci dvojzápas s Lotyšskom v Michalovciach a Poprade.

Slovenskí hokejisti začali v Nemecku výhrou Fotogaléria - 5 fotiek Všetky fotky
Patrik Svitana sa snaží vypichnúť puk Timovi...

Nemecko – Slovensko 1:2 pp a sn (0:0, 1:0, 0:1 – 0:0, 0:1)

• Góly: 39. Krämmer (Uvira, Ebner) – 44. Buc (Bondra, Svitana), rozh. nájazd: Bakoš. Rozhodovali: Bauer, Steinecke – Flad, Lajoe (všetci Nem.), vylúčení: 4:3, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 2750 divákov.
  • Nemecko: Niederberger (32. Strahlmeier) – Ebner, Zerressen, Nowak, Wagner, Bender, Brückner, Sezemsky – Uvira, Höfflin, Krämmer – Müller, Pietta, Michaelis – Hafenrichter, Loibl, Kammerer – Schmölz, Danner, Holzmann
  • SR: Godla – Čajkovský, Fehérváry, Ďaloga, Grman, Gernát, Stehlík, Valach, Trška – Paulovič, Krištof, T. Mikúš – Miklík, Hovorka, Bakoš – Bondra, Buc, Svitana – Kudrna, Šimun, Nagy

Po opatrnejšom úvode z oboch strán sa do prvej vážnejšej šance dostali Slováci, no v 7. min debutant T. Mikúš trafil spomedzi kruhov len do brankára Niederbergera. Na opačnej strane vzápätí nemusel zasahovať Godla, keď Höfflin vystrelil tesne vedľa. D. Bondra sa potom neúspešne snažil dotlačiť puk za nemeckého gólmana, stav sa nezmenil. Nemci následne nezužitkovali presilovku, rovnakú výhodu nepremenili na prvý gól ani Slováci v závere prvej a na začiatku druhej tretiny.

Súboj Michal Krištofa (vpravo) s Mirkom Höfflinom. Foto: TASR, DPA
Michal Krištof Súboj Michal Krištofa (vpravo) s Mirkom Höfflinom.

Rovnako tím SR naložil s 84-sekundovom dvojnásobnou početnou výhodou, počas ktorej trafil obranca Čajkovský žŕdku. Neskôr prišlo ďalšie vylúčenie domáceho hokejistu, no rovnako bez gólovej odpovede. V závere druhej časti však prišiel trest pre obrancu J. Valacha, ktorý potrestal Krämmer gólom od žŕdky a masky brankára Godlu.

Vyrovnať sa slovenskému tímu podarilo v 44. min v rovnovážnom stave – trio Popradčanov sériou prihrávok prevýšilo domácu defenzívu a Buc v otočke z bekhendu upravil na 1:1. Na opačnej strane sa potom riadne zapotil Godla, no Marcelovi Müllerovi nedoprial gól. Obaja súperi sa snažili o strelenie víťazného zásahu, no nestalo sa. V 60. min mal veľkú šancu T. Mikúš, ale skóre sa nezmenilo.

V predĺžení putoval na trestnú lavicu Marek Ďaloga, no Slováci sa ubránili. V závere nadstaveného času mali Nemci výhodu trestného strieľania, ale Kammerer neprekonal Godlu. V nájazdoch z desiatich exekútorov uspel iba slovenský útočník Martin Bakoš a rozhodol o triumfe hokejistov spod Tatier.

Hlasy (SZĽH):

Craig Ramsay, tréner SR: „Víťazstvo je dobré, vždy chcete vyhrať, ale pre nás bolo dôležitejšie hrať tak, ako chceme hrať. Myslím si, že dnes sme hrali agresívne a keď sme získali puk v ofenzívnom pásme, tak sme ho aj udržali. Mali sme dosť striel aj dorážok. Viacero vecí, o ktorých sme sa rozprávali, boli dnes lepšie, ale stále to nebolo všetko, čo vieme. Ale som rád za to, ako sme hrali. Brankár hral dobre, ale mal to ťažké. V druhej tretine nemal takmer žiadnu prácu a potom dajú taký šťastný gól. No myslím si, že potom zabojoval, ukázal sa ako pravý šampión. Zvládol to v predĺžení aj v nájazdoch, takže som na neho hrdý.“

Tomáš Mikúš, útočník a debutant v drese SR: „Je super, že sme vyhrali, aj keď po nájazdoch, ale to víťazstvo sa počíta a som rád za takýto štart. Myslím si, že ako mužstvo sme hrali výborne, boli sme silní na puku. Väčšinu času sa hralo v ich pásme a myslím si, že sme odohrali super zápas.“

Denis Godla, brankár SR: „Celý zápas sme mali hru pod kontrolou a myslím si, že sme boli lepší, len nám to tam nechcelo spadnúť. Nemci dali na konci druhej tretiny trochu šťastnejší gól, ale dokázali sme vyrovnať a v nájazdoch aj vyhrať. Chalani hrali super v obrane aj útoku a výborne blokovali puky.“

Dávid Buc, útočník SR, ktorý strelil premiérový gól v národnom drese: „Prvý gól ma teší, ale dôležitejšie bolo, že sme vyhrali. Myslím si, že sme celý zápas hrali dobre, tlačili sme a mali sme šance už v prvej tretine. Naša lajna mala dosť veľa šancí v úvode zápasu, škoda, že to tam nepadlo. Trafili sme niekoľkokrát žŕdku, ale paradoxne skóre otvorili oni. My sme hrali ďalej, verili sme, že vyrovnáme a nakoniec sme v nájazdoch otočili zápas na našu stranu.“

Marco Sturm, tréner Nemecka: „Celkovo to bolo z našej strany trochu sklamanie. Od prvej do poslednej minúty to nebol zápas, aký sme chceli odohrať. Nemám tušenie prečo. Musíme hrať lepšie.“

Viac na túto tému: #slovenskí hokejisti #Euro Hockey Challenge #nemeckí hokejisti