USA v skvelom zápase zdolali Rusko. Nemecko po dráme do štvrťfinále

Hokejisti Spojených štátov amerických sa postarali o jedinú prehru Rusov v "slovenskej" A-skupine v Kolíne nad Rýnom na MS v Nemecku a Francúzsku, v utorok ich zdolali 5:3 a triumfovali v "áčku".

16.05.2017 18:50 , aktualizované: 23:10
rusko, USA, Foto: ,
Radosť ruských hokejistov v súboji proti USA.
debata (7)

Rusi v stretnutí trikrát viedli, Američania však zakaždým zmazali manko a o svojom víťazstve rozhodli v tretej tretine gólmi Andersa Leeho a Brocka Nelsona, druhý menovaný skóroval do opustenej bránky súpera.

Rusko – USA 3:5 (1:0, 2:3, 0:2)

• Góly: 13. Gusev (Kiselevič), 28. Belov (Plotnikov, Andronov), 37. Gusev (Šipačov, Dadonov) – 22. Hayes (Nelson, Keller), 33. D. Larkin (Nelson), 38. Hayes (Gaudreau, Bjugstad), 53. A. Lee (Gaudreau, Eichel), 60. Nelson (D. Larkin)
  • Vylúčení: 8:4 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Salonen (Fín.), Stricker (Švaj.) – Lhotský (ČR), Malmqvist (Švéd.), 18 756 divákov

Hlasy:

Nikita Gusev (útočník Ruska, strelec dvoch gólov): „Bolo to ťažké, pretože sme hrali veľa času v oslabení. Nemohli sme si utvoriť dostatok šancí a nemôžem byť naozaj spokojný, pretože ani moje dva góly dnes nestačili na víťazstvo. Američania sú rýchli a dnes nás zatlačili.“

Johnny Gaudreau (útočník USA): „Je to pre nás veľké víťazstvo a je výborné, že sme sa dostali na čelo tabuľky. Bol to jeden z cieľov, ktoré sme si určili na začiatku turnaja. Chceme tiež predviesť dobré výkony vo vyraďovacej časti.“

Nemci v priamom súboji o štvrťfinále zdolali Lotyšov

Čo sa nepodarilo v Paríži domácemu Francúzsku, to napokon s vypätím síl zvládla druhá usporiadateľská krajina hokejových majstrovstiev sveta 2017 Nemecko v Kolíne nad Rýnom. Zverenci trénera Marca Sturma v utorňajšom záverečnom stretnutí základnej A-skupiny v priamom súboji o postup do štvrťfinále zdolali Lotyšov 4:3 po samostatných nájazdoch a predstavia sa v play-off.

Nemci v polovici duelu v rozpätí 27 sekúnd dvakrát skórovali – presadili sa David Wolf a Dennis Seidenberg, ale súper z Pobaltia ešte do konca prostrednej tretiny znížil, o čo sa postaral Gunars Skvorcovs. V tretej tretine potom najprv vyrovnal Janis Sprukts a v 57. min šokoval domácich Andris Džeriňš. V záverečnej hre bez brankára sa však Nemecku podarilo vyrovnať 33 s pred naplnením riadneho hracieho času, presadil sa Felix Schütz. V nájazdoch bol jediným úspešným strelcom Frederik Tiffels.

Nemecko – Lotyšsko 4:3 po sam. nájazdoch (0:0, 2:1, 1:2 – 0:0, 1:0)

• Góly: 32. D. Wolf (Ehrhoff, Reimer), 32. D. Seidenberg (Kink, M. Müller), 60. Schütz (Draisaitl), rozhodujúci sam. nájazd Tiffels – 39. Skvorcovs (Sotnieks), 49. Sprukts (Indrašis, Sotnieks), 57. Džeriňš (Balinskis, Bukarts)
  • Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gouin (Kan,), Öhlund (Švéd.) – Ritter (USA), ŠEFČÍK (SR), 18 797 divákov