Pre Bäckströma je zlatý triumf zadosťučinenie za striebro zo Soči

22.05.2017 11:30
Nicklas Bäckström
Nicklas Bäckström prekonáva Calvina Pickarda. Autor: ,

Švédski hokejisti sa tešia z historického desiateho zlata na majstrovstvách sveta. Kanadského súpera zdolali až po samostatných nájazdoch 2:1, keď "tri korunky" premenili dva pokusy a "javorové listy" žiadny zo štyroch. Rozhodujúci bol úspešný nájazd skúseného švédskeho útočníka Nicklasa Bäckströma.

„Musel som sa rozhodnúť, čo spravím ešte predtým, než vystrelím, pretože ľad už nebol dobrý. Vystrelil som do svojho obľúbeného miesta – pod brankárovu hokejku. Mám to natrénované už odmalička a zdá sa, že to funguje veľmi dobre,“ usmieval sa po zlatom úspechu hráč Washingtonu Capitals v rozhovore pre hockeysverige.se.

Bäckström zohral vo finálovom dueli hneď niekoľko úloh. Najskôr sedel na trestnej lavici, keď v závere druhého dejstva v oslabení skóroval jeho spoluhráč Victor Hedman. Neskôr svojim úspešným nájazdom položil základy švédskeho zlatého triumfu. „Bol to napínavý zápas, no po nájazdoch to z nás všetko opadlo. Ukázali sme, že sme silné mužstvo a stretnutie bolo vyrovnané. Som rád, že som bol ten, čo rozhodol,“ pokračoval Bäckström.

Dvadsaťdeväťročný svetlovlasý hokejista si pri pokorení Kanady spomenul na finále olympijského turnaja v Soči 2014 s rovnakým rivalom. Vtedy sa tešili zámorskí hráči z víťazstva 3:0. Bäckström bol v tom čase súčasťou švédskeho tímu, ale v najdôležitejšom zápase o olympijské zlato si nezahral pre doping. „Je jasné, že hokejista chce vyhrať každé finále. Pre mňa je tento úspech akýmsi zadosťučinením za finále v Soči.“

Finále MS v hokeji: Kanada - Švédsko

Finále MS v hokeji medzi Kanadou a Švédskom v obrazoch.

Fotogaléria
Kráľ Henrik.
		Švédsky brankár Henrik
		Lundqvist...
Kanaďan Mike Matheson v
		boji o puk so
		Švédom...
+14Kanaďan Ryan
		O'Reilly, vľavo, oslavuje gól
		vo...

Nicklas Bäckström neváhal do Kolína nad Rýnom pricestovať po tom, čo jeho Washington vypadol v druhom kole play-off Východnej konferencie s Pittsburghom Penguins 3:4 na zápasy. V Nemecku utvoril útočné duo s mladíkom Williamom Nylanderom, ktorý sa stal najužitočnejším hráčom celého turnaja. Pred jedenástimi rokmi bol súčasťou zlatého švédskeho tímu tiež, vtedy ako 18-ročný nováčik po boku iného Nylandera – Michaela – Williamovho otca.

„Spomenul som si na to po skončení nájazdov. Prvýkrát som získal zlato s otcom a tentokrát so synom, neuveriteľne milým chalanom, pre ktorého by človek urobil všetko,“ vystrúhal Bäckström poklonu mladému spoluhráčovi v rozhovore pre aftonbladet.se.

Bäckström dlhodobo patrí medzi najproduktívnejších útočníkov NHL. V práve vrcholiacej sezóne síce s Washingtonom neuspel v play-off o Stanleyho pohár, ale v základnej časti v 82 zápasoch nazbieral 86 bodov za 23 gólov a 63 asistencií, čím sa zaradil na štvrtú priečku v produktivite celej súťaže. K titulu majstra sveta pre Švédsko v 5 zápasoch prispel 7 bodmi za 3 góly a 4 asistencie.

#Nicklas Bäckström #MS v hokeji 2017
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku