Bielorusi sa rozlúčili výhrou nad Nórmi. Kanada zdolala Fínsko

V parížskej B-skupine majstrovstiev sveta v hokeji v utorok popoludní Bielorusi zdolali Nórov 4:3. V tabuľke ich však nepredstihli, Nóri zostali s 8 bodmi na šiestom a Bielorusi so 7 bodmi na siedmom mieste. Parížska postupová štvorica do štvrťfinále bola známa už pred záverečným dňom súbojov v základných skupinách.

16.05.2017 15:02 , aktualizované: 22:40
Lars Haugen Foto: ,
Nórsky brankár Lars Haugen vyťahuje puk z bránky v zápase s Bieloruskom.

Kým v prvej tretine sa do štatistiky úspešných strelcov nezapísal nikto, v tej druhej hneď traja hokejisti. Bielorusi išli v 27. min do vedenia zásluhou beka Jevgenija Lisoveca, no o 9 minút vyrovnal obranca českého Litvínova Daniel Sörvik. Bieloruskí reprezentanti však do kabín odchádzali s vedením 2:1, keď sa presadil Alexander Kulakov.

Nóri do posledného dejstva na šampionáte vleteli výborne. Počas menej než 2 minút stihli otočiť skóre na 3:2 vo svoj prospech. Úspešnými strelcami bol Aleksander Reichenberg a kapitán Jonas Holös. To bolo zo strany „Vikingov“ všetko, ale nie z bieloruskej.

Šesť minút pred koncom riadneho hracieho času vyrovnal na 3:3 Iľja Šinkevič a o tri minúty zabezpečil Bielorusom víťazstvo 2-gólový strelec Jevgenij Lisovec.

B-skupina (Paríž/Fr.):

Bielorusko – Nórsko 4:3 (0:0, 2:1, 2:2)

Góly: 27. Lisovec (Stefanovič), 38. Kulakov (Stas, Demkov), 55. Šinkevič (Kovyršin, Stefanovič), 57. Lisovec (Pavlovič, Linglet) – 36. Sörvik (M. Olimb), 42. Reichenberg (Thoresen, Ödegaard), 44. Holös (Martinsen, M. Olimb)
Vylúčení: 3:2 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Piechaczek (Nem.), Wehrli (Švaj.) – Leermakers (Hol.), Vanoosten (Kan.), 3867 divákov

Hlasy:

Charles Linglet (útočník Bieloruska): „Dnes to bolo pre nás ťažké. Sme radi, že sme vyhrali. Myslím si, že sa budeme cítiť trochu lepšie. Musíme sa z toho, čo sme predviedli na tomto turnaji, poučiť aj smerom do budúcnosti. Na takéto podujatie sa treba lepšie pripraviť. Nesmieme znovu začať šampionát tak slabo ako v prvých štyroch stretnutiach v Paríži.“

Patrick Thoresen (útočník Nórska): „Sme sklamaní. Mali sme šancu dostať sa na deviate miesto v celkovom hodnotení turnaja, čo sme si dali za cieľ po tom, čo sme po prehre s Kanadou stratili šancu na štvrťfinále. Je smutné, ako slabo sme proti Bielorusku hrali. Viem, že majú dobrý tím, no na rozdiel od nich my sme ešte mali pre čo bojovať. Akýmsi spôsobom sme sa dostali na ich úroveň hry. Strácali sme priveľa pukov najmä v obrannom pásme. Naša hra dnes bola veľkým sklamaním.“

Švajčiari zdolali Čechov a postúpia z druhého miesta

Hokejisti Švajčiarska zdolali vo svojom záverečnom vystúpení hráčov Česka 3:1 a zabezpečili si postup do štvrťfinále z druhého miesta, zmerajú si v ňom sily so Švédmi. Česi sú momentálne tretí, no ak vo večernom stretnutí Fíni zdolajú Kanaďanov v riadnom hracom čase, zverenci Josefa Jandača klesnú na štvrtú priečku. Vo štvrťfinále budú Česi hrať proti Rusom alebo Američanom.

Skóre duelu otvoril už v druhej minúte útočník Klotenu Vincent Praplan, najproduktívnejší hráč krajiny spod Álp na turnaji. V 29. min zvýšil náskok Švajčiarov na 2:0 Reto Suri, no ešte pred prestávkou skorigoval stav Roman Červenka.

Čech Jakub Voráček v súboji proti Šviajčiarsku. Foto: SITA/AP, Petr David Josek
jakub voráček, česko, švajčiarsko Čech Jakub Voráček v súboji proti Šviajčiarsku.

Česi vstúpili do poslednej dvadsaťminútovky s jednogólovým mankom, nedokázali však vyrovnať. Naopak, Petr Mrázek si neporadil so strelou Damiena Brunnera, ktorý spečatil výsledok na 3:1.

Česko – Švajčiarsko 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)

• Góly: 35. Červenka (Pastrňák, Šulák) – 2. Praplan (Diaz), 29. Suri (Kukan, D. Schlumpf), 53. Brunner (T. Richard, Loeffel)
  • Vylúčení: 1:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš (SR), Linde (Švéd.) – Deďuľa (Biel.), Sormunen (Fín.), 4531 divákov

Kanaďania zdolali Fínov a ovládli skupinu

Hokejisti Kanady zdolali hráčov Fínska 5:2. Hráči Kanady viedli už od 3. min, keď otvoril skóre Mitch Marner, ale už o 22 sekúnd vyrovnal Janu Lajunen. Do konca prvej dvadsaťminútovky sa strelecky presadil Colton Parayko a druhý gól v zápase strelil Marner.

V druhej tretine hráči „javorových listov“ zvýšili svoj náskok už na 4:1 gólom Braydena Pointa. Fínsko vrátil do zápasu presným zásahom Atte Ohtamaa, ale nádeje „Suomi“ pochoval už po 34 sekundách záverečnej tretiny Matt Duchene. Deväť minút pred koncom duelu sa v početnej prevahe presadil Valteri Filppula, ale rozhodcovia jeho zásah neuznali ako gól. Už pred duelom bolo jasné, že obaja súperi postúpia do štvrťfinále. Kanada B-skupinu jednoznačne ovládla so ziskom 19 bodov a jedinou prehrou po predĺžení, Fíni získali 11 bodov a do vyraďovacej fázy turnaja postúpili zo štvrtého miesta.

Kanada – Fínsko 5:2 (3:1, 1:1, 1:0)

• Góly: 3. Marner (Point, Matheson), 5. Parayko (Marner), 14. Marner (Scheifele, MacKinnon), 29. Point (Matheson, Parayko), 41. Duchene (Couturier) – 4. J. Lajunen (Osala), 37. Ohtamaa (Honka, Kemppainen)
  • Vylúčení: 5:5 na 2 min, navyše: Kukkonen (Fínsko) 10 min osobný trest, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lemelin (Rak.), Reneau – B. Oliver (obaja USA), Otmachov (Rus.), 10 202 divákov