Kanada poľahky zdolala Nórov. Francúzsko sa rozlúčilo víťazne

Kanadskí hokejisti v pondelkovom popoludňajšom súboji na majstrovstvách sveta v Nemecku a Francúzsku nepripustili prekvapenie a nad Nórmi zvíťazili hladko 5:0.

15.05.2017 18:50 , aktualizované: 22:40
Ryan O'Reilly, Johannes Johannesen, nórsko, kanada Foto: ,
Nór Johannes Johannesen bojuje s kanadským hráčom Ryanom O'Reillym.

Tento výsledok znamená, že obhajcovia titulu Kanaďania už sú istými víťazmi B-skupiny a štvrťfinále bude bez Nórov.

„Javorové listy“ mali hernú prevahu od začiatku duelu a už v prvej tretine si utvorili dvojgólový náskok vďaka presným zásahom v priebehu 54 sekúnd. Úspešnými strelcami boli v presilových hrách útočník Brayden Schenn a obranca Colton Parayko. Rovnaký počet pukov dostali Kanaďania do siete Henrika Haukelanda aj v druhom dejstve. V 35. min sa presadil Mark Scheifele a o štyri minúty neskôr znovu Parayko. V tretej tretine ešte stihol Ryan O'Reilly využiť početnú výhodu, a tak Kanada bez problémov zdolala Nórsko 5:0.

Nóri prišli o možnosť zahrať si na tomto šampionáte štvrťfinále. Za Fínmi na štvrtom mieste zaostávajú o tri body a aj v prípade plného bodového zisku v utorkovom dueli s Bielorusmi majú s reprezentantmi „Suomi“ horší vzájomný zápas. Kanaďania majú už 16 bodov a istotu víťazstva v parížskej B-skupine MS 2017.

Kanada – Nórsko 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)

• Góly: 18. B. Schenn (Simmonds), 19. Parayko (MacKinnon, R. O'Reilly), 35. Scheifele (Matheson, Skinner), 39. Parayko (MacKinnon, Marner), 58. R. O'Reilly (Scheifele, MacKinnon)
  • Vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky: 4:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gofman (Rus.), Linde (Švéd.) – Kaderli (Švaj.), Suchánek (ČR), 5093 divákov

Francúzi na záver potešili fanúšikov triumfom nad Slovincami, hetrik Roussela

Francúzski hokejisti podčiarkli svoje sympatické vystúpenie na majstrovstvách sveta záverečným víťazstvom nad Slovincami 4:1. V súboji domáceho tímu s neúspešným nováčikom MS pred 12 807 divákmi v parížskej AccorHotels Arene Francúzi predčasne rozhodli dvoma gólmi na rozhraní polovice zápasu, o ktoré sa postarala zámorská légia z NHL. Skóre otvoril v 29. min v presilovej hre Antoine Roussel (Dallas) a na 2:0 zvýšil v 32. min obranca Yohann Auvitu (New Jersey). Na už rozhodujúcich 3:0 upravil v 45. min v presilovke o dvoch mužov opäť Roussel a opäť po prihrávke Auvitua. Ešte v tej istej minúte v oslabení znížil na 1:3 Jan Muršak, ale to bolo z pohľadu už zostúpivších Slovincov všetko. V záverečnej hre hostí bez brankára Roussel gólom do prázdnej bránky dovŕšil hetrik a domáce víťazstvo.

Francúzsko dosiahlo v siedmich zápasoch na MS 2017 štyri víťazstvá a 10 bodov do tabuľky B-skupiny, kde mu pred utorkovým záverečným dňom základnej časti patrí piata priečka. Domácich ešte môžu predstihnúť Nóri, oba tímy však zostali bez nároku na štvrťfinále. Slovinci sú s 1 bodom na konte beznádejne poslední.

Francúzsko – Slovinsko 4:1 (0:0, 2:0, 2:1)

• Góly: 29. Roussel (Auvitu, S. da Costa), 32. Auvitu (Bellemare, Roussel), 45. Roussel (Auvitu), 59. Roussel – 45. Muršak (Mušič, Pintarič)
  • Vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 1:1, rozhodovali: Iverson (Kan.), Lemelin (Rak.) – Leermakers (Hol.), Oliver (USA), 12 807 divákov