Dáni Slovákom tŕň z päty nevytrhli. Fíni svoj vlastný áno

Švédska hokejová reprezentácia si podľa očakávania poradila s výberom Dánska 4:2 v nedeľňajšom večernom súboji na 81. majstrovstvách sveta v Nemecku a Francúzsku a už má istotu prieniku do štvrťfinále.

14.05.2017 18:52 , aktualizované: 22:52
Dánsko, hokej Foto: ,
Dánsky brankár George Sorensen sa márne naťahuje za pukom.
debata (4)

Tréner „Tre Kronor“ Rikard Grönborg už mal k dispozícii z NHL aj útočníka Nicklasa Bäckströma a brankára Henrika Lundqvista. Švédi postupne získali až trojgólový náskok, keď skóre zápasu otvoril v 3. min kapitán a dvojča spomenutého gólmana Joel Lundqvist a ďalšie dva presné zásahy zariadil William Nylander.

Za Dánov v 50. min skorigoval Morten Madsen a šesť minút neskôr skóroval aj Morten Madsen, ale bodku za duelom dal presilovkový gól Nicklasa Bäckströma.

Už v pondelok 15. mája o 16.15 h čaká na dánsky tím súboj proti výberu Talianska. Ak Dánsko získa aspoň bod, vybojuje tým záchranu medzi elitou pre slovenskú reprezentáciu. Švédov čaká už len duel proti hokejistom SR v utorok 16. mája o 12.15 h.

A-skupina (Kolín nad Rýnom/Nem.):

Dánsko – Švédsko 2:4 (0:1, 0:2, 2:1)

Góly: 50. Madsen (Ehlers), 56. M. Lauridsen (Ehlers, Regin) – 3. J. Lundqvist (Krüger, Eriksson Ek), 36. W. Nylander (J. Klingberg, Lindberg), 40. W. Nylander (Nicklas Bäckström), 58. Nicklas Bäckström (Klingberg, W. Nylander) ** Vylúčení:** 2:6 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Piechaczek (Nem.), Reneau (USA) – Kohlmüller (Nem.), ŠEFČÍK (SR), 10 314 divákov

Fíni otočili zápas so Švajčiarmi

Hráči Fínska otočili zápas so Švajčiarmi a zvíťazili 3:2 po predĺžení. Nedopustili ďalšie prekvapenie v parížskej B-skupine, akým bola napríklad ich prehra s Francúzmi či sobotné víťazstvo Švajčiarov nad Kanadou.

Skóre stretnutia otvorili Švajčiari, Tanner Richard po návrate z trestnej lavice na ľadovú plochu podržal puk, počkal si na spoluhráčov, našiel Fabricea Herzoga a ten prekonal Joonasa Korpisala vo fínskej bránke. Gólman Columbusu Blue Jackets inkasoval o necelých šesť minút po druhý raz, tentokrát mieril presne obranca Joel Genazzi. Po tomto zásahu vystriedal Korpisala v bránke Suomi Harri Säteri, ktorého už Helvéti nevedeli prekonať.

Fíni ešte do prestávky dokázali znížiť na rozdiel jedného gólu, presilovku využil obranca Juuso Hietanen. Na ďalší puk v sieti si diváci museli počkať po bezgólovej druhej dvadsaťminútovke až do 48. minúty. Strelu Villeho Lajunena tečoval útočník Mikko Rantanen a vyrovnal stav duelu na 2:2.

Obrat hokejistov z „krajiny tisícich jazier“ z 0:2 na 3:2 dokonal v tretej minúte predĺženia ich kapitán Valtteri Filppula. Oboch súperov čaká posledný zápas v skupinovej časti MS v utorok, Švajčiari si zmerajú sily s Čechmi, Fínov čaká Kanada.

B-skupina (Paríž):

Švajčiarsko – Fínsko 2:3 po predĺžení (2:1, 0:0, 0:1 – 0:1)

Góly: 5. Herzog (Richard, Untersander), 11. Genazzi (Loeffel) – 20. Hietanen (Savinainen, Aho), 48. Rantanen (Lajunen, Aho), 63. Filppula (Savinainen, Hietanen)
Vylúčení: 5:6 na 2 min, navyše Ambühl (Švajč.) 10 min za úder do oblasti hlavy a krku, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gofman (Rus.), Öhlund (Švéd.) – Deďuľa (Biel.), Suchánek (Čes.)

Česi zdolali Francúzov, vyhrali piaty zápas po sebe

Hokejisti Česka zvíťazili nad domácim Francúzskom 5:2.

Zverenci trénera Josefa Jandača sa ziskom troch bodov dotiahli na vedúcu Kanadu, obidve mužstvá majú na konte po 13 bodov. Česi si na šampionáte pripísali piate víťazstvo po sebe.

Skóre duelu otvoril v 9. min v presilovke David Pastrňák, keď sa nebránený presadil strelou švihom spomedzi kruhov. Z domáceho družstva odpovedal 53 sekúnd po začiatku druhej tretiny Stéphane da Costa, no v ďalšom priebehu hry Česi dokázali trikrát skórovať – dva góly strelil Michal Řepík a jeden Jan Rutta.

Francúzsky brankár Florian Hardy sa prizerá... Foto: Reuters, GRIGORY DUKOR
Česko, Francúzsko, hokej Francúzsky brankár Florian Hardy sa prizerá českej radosti.

Francúzi v 51. min síce znížili na 2:4 zásluhou Antoina Roussela, ale bodku za stretnutím dal v predposlednej minúte Tomáš Zohorna. V utorok na Čechov čakajú Švajčiari, Francúzi si v pondelok zmerajú sily so Slovincami.

Francúzsko – Česko 2:5 (0:1, 1:2, 1:2)

Góly: 21. S. da Costa (Fleury), 51. Roussel – 9. Pastrňák (Horák, Voráček), 27. Řepík (Kundrátek), 38. Rutta (Červenka), 49. Řepík (Kempný), 59. Zohorna (Horák)
Vylúčení: 3:7 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gouin (Kan.), Kubuš (SR) – Otmachov (Rus.), Sormunen (Fín.), divákov