Slováci zápas s favoritom nezvládli. Rusi im nastrieľali poltucet gólov

Slovenská hokejová reprezentácia podľa očakávania podľahla výberu favorizovaného Ruska, a to 0:6 v sobotňajšom zápase základnej A-skupiny na 81. majstrovstvách sveta v Nemecku a Francúzsku.

13.05.2017 16:15 , aktualizované: 22:42
Július Hudáček, Andrej Mironov Foto: ,
Július Hudáček inkasuje tretí gól z hokejky Andreja Mironova.
debata (56)

Zverenci Zdena Cígera stále majú na svojom konte 4 body a v tabuľke im patrí 7. miesto. Rusi sa dostali na čelo hodnotenia kolínskej A-skupiny. Slovákom stále za istých okolností hrozí zostup z elitnej kategórie.

V Lanxess Arene otvoril skóre už v 72. sekunde Jevgenij Dadonov a ten istý hráč v 14. min v presilovke pridal druhý gól „zbornej“. Na 3:0 zvýšil v poslednej minúte prvej časti Andrej Mironov. V druhej časti sa do streleckej listiny zapísali Nikita Kučerov korčuľou a Ivan Telegin pohotovým zakončením spoza bránkovej čiary o gólmana Júliusa Hudáčka. Definitívnu podobu výsledku dal v 56. min Vladislav Gavrikov.

V 37. vzájomnom zápase sa Rusom podarilo dosiahnuť 21. víťazstvo, Slováci ich majú na svojom konte 11. Tím SR zdolal ruské družstvo na MS naposledy v roku 2004.

A-skupina (Kolín nad Rýnom/Nem.)

Rusko – Slovensko 6:0 (3:0, 2:0, 1:0)

• Góly: 2. Dadonov (Gusev, Šipačov), 14. Dadonov (Gusev, Šipačov), 20. Mironov, 23. Kučerov (Tkačov, Kiselevič), 33. Telegin (Zub, Plotnikov), 56. Gavrikov (Šipačov, Dadonov)
  • Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lemelin (Rak.), Piechaczek – Kohlmüller (obaja Nem.), Ritter (USA), 18 591 divákov
  • Rusko: Vasilevskij – Gavrikov, Kiselevič, Antipin, Belov, Provorov, Mironov, Zub – Plotnikov, Andronov, Telegin – Gusev, Šipačov, Dadonov – Kučerov, Namesnikov – Barabanov, Ničuškin, Tkačov
  • Slovensko: J. Hudáček – P. Čerešňák, A. Jánošík, Gernát, J. Mikuš, Čajkovský, Sersen, P. Trška, Šedivý – Miklík, Bližňák, Marcel Haščák – Kudrna, Cingeľ, Hrnka – Dravecký, L. Hudáček, Skalický – A. Šťastný, Zigo, Matoušek
MS 2017: Rusko - Slovensko Fotogaléria - 10 fotiek Všetky fotky
Slovenskí hokejoví reprezentanti pred zápasom...
8. Taliansko 6 0 0 1 5 6:30 1

Rusi začali mohutným náporom a využili hneď prvé zaváhanie slovenskej defenzívy – v úvode druhej minúty sa až traja hokejisti „zbornej“ dostali pred J. Hudáčka a v 72. sekunde skóroval do odkrytej bránky Dadonov. Slovenský výber sa postupne vymanil z ruského tlaku, no súper neustále hrozil prečísleniami. V 7. min predviedli Slováci peknú kombináciu v útočnom pásme, na ktorej konci bol Kudrna a jeho pokus do pravého Vasilevského betónu. Zverenci trénera Cígera potom nevyužili presilovku, ale Rusi tú svoju o pár minút neskôr áno: voľný Dadonov nemal problém poslať puk za J. Hudáčka. Tretí gól inkasovali Slováci 41 sekúnd pred prvou sirénou, puk z hokejky Mironova od modrej čiary si našiel cestu do bránky.

Druhú tretinu začalo zakončenie Kučerova korčuľou, ktoré arbitri po porade s videorozhodcom uznali, v konaní ruského útočníka nevideli úmysel. Vzápätí J. Hudáček vynikajúco zakročil pri šanciach Plotnikova a Dadonova. Na opačnej strane Vasilevskij zachránil pri pokuse Ziga, neskôr chytil aj dve strely Marcela Haščáka v presilovke. Vzápätí nepochodil ani Bližňák a prišiel ruský trest – v 33. min Telegin odrazený puk od zadného mantinelu poslal od J. Hudáčka a hornej žŕdky do slovenskej bránky. V 38. min si s Vasilevským neporadil Skalický, pred koncom druhej tretiny na ňom v oslabení stroskotal aj Hrnka po prihrávke od Bližňáka.

zväčšiť Brankár Július Hudáček po jednom z inkasovaných... Foto: Reuters, WOLFGANG RATTAY
Július Hudáček Brankár Július Hudáček po jednom z inkasovaných gólov v zápase proti Rusku.

V úvode tretej dvadsaťminútovky putoval na trestnú lavicu Gernát, Dadonov však počas početnej výhody trafil iba žŕdku slovenskej bránky. Už v rovnovážnom stave spálil šancu Marcel Haščák, keď trafil len dezorientovaného Vasilevského. Pri ďalšej presilovky J. Hudáček zmaril možnosť na hetrik Dadonovovi. V 56. min Zigo neodpálil puk do bezpečia, dostal sa k nemu Gavrikov a Rusi pridali šiesty gól. V závere Slováci ešte nevyužili presilovku, prehrali teda 0:6.

Zdeno Cíger (tréner SR): „Rusi boli lepší. My sme sa snažili urobiť všetko možné, ale nepremenili sme niekoľko dobrých šancí. Máme tento zápas za sebou a musíme sa koncentrovať na ďalší duel.“

Oleg Znarok (tréner Ruska): „Hrali sme dobre, ale ešte to môže byť lepšie. V tretej tretine sme sa snažili trochu pomeniť zloženie formácií, pretože už bolo rozhodnuté.“

Vladimír Dravecký (útočník SR, kapitán): „Výsledok je, aký je, Rusi predstavujú enormnú silu. Bojovnosť z našej strany nechýbala, mali sme i šance, dokonca aj ja sám, ale nechce nám to tam padnúť. Myslím si, že v našom výkone sa dajú nájsť pozitíva.“

Martin Gernát (obranca SR): „Je to daň za to, že nepremieňame šance. Rusi po prvej tretine trochu znížili tempo a my sme sa začali dostávať do šancí. V prvej tretine sa nám nedarilo dodržať niekoľko vecí a to bola chyba.“

Marcel Haščák (útočník SR): „Rusi hrali fakt dobre a trestali každú našu chybu. V tom sú dobrí. Pri druhom striedaní dali gól, potom v presilovke druhý. Trochu sme to otvorili a chceli dať aj nejaké góly, aspoň jeden by sme si zaslúžili.“

Adam Jánošík (obranca SR): „Rusi boli lepší, ale myslím si, že by sa im hralo ťažšie, ak by nedali rýchly gól. Duel mohol vyzerať inak. Od začiatku prehrávať s Rusmi je náročné.“

Juraj Mikuš (obranca SR): „Výsledok plne zodpovedá dianiu na ľade. Môžeme len ďakovať Julovi Hudáčkovi za to, že sme neprehrali vyšším rozdielom. Tri góly boli trochu šťastné, ale Rusi nepremenili veľké množstvo ďalších tutoviek.“

Július Hudáček (brankár SR): „Škoda rýchleho prvého gólu. Ak by sme ich trochu dlhšie udržali na nule, mohlo to byť lepšie. Bolo však len otázkou času, kedy tie góly prídu. Rusi majú obrovskú kvalitu. Škoda, že tých gólov bolo až šesť.“

56 debata chyba
Viac na túto tému: #slovenská hokejová reprezentácia #ruská hokejová reprezentácia #MS v hokeji 2017