mapa trate1.7.indiv. čas., 14 km1. etapa2.7.rovinatá, 203 km2. etapa3.7.zvlnená, 212 km3. etapa4.7.rovinatá, 207 km4. etapa5.7.kopcovitá, 160 km5. etapa6.7.rovinatá, 216 km6. etapa7.7.rovinatá, 213 km7. etapa8.7.kopcovitá, 187 km8. etapa9.7.horská, 181 km9. etapa11.7.rovinatá, 178 km10. etapa12.7.rovinatá, 203 km11. etapa13.7.horská, 214 km12. etapa14.7.horská, 101 km13. etapa15.7.zvlnená, 181 km14. etapa16.7.kopcovitá, 189 km15. etapa18.7.zvlnená, 165 km16. etapa19.7.horská, 183 km17. etapa20.7.horská, 179 km18. etapa21.7.zvlnená, 222 km19. etapa22.7.indiv. čas., 22,5 km20. etapa23.7.rovinatá, 103 km21. etapa

Kanada prišla o dvojgólový náskok a padla v predĺžení, Slovinci sa lúčia s elitou

13.05.2017 15:06, aktualizované: 16:31

Až hokejisti Švajčiarska našli recept na to, ako obrať o body výber Kanady na 81. majstrovstvách sveta v Nemecku a Francúzsku.

Švajčiarska radosť v zápase proti Kanade.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: SITA/AP, Petr David Josek

Helvéti v sobotu triumfovali 3:2 po predĺžení a dostali sa na druhé miesto tabuľky parížskej B-skupiny, lídrami sú stále práve Kanaďania. Tí viedli v sobotu večer v 7. min už 2:0, do streleckej listiny sa zapísali Ryan O'Reilly a Mitch Marner.

Vo švajčiarskej bránke Jonas Hillera nahradil Leonardo Genoni a to zámorský tím zastavilo v rozlete. Výber Kanady bol síce aktívnejší, ale v 47. min znížil v presilovke Fabrice Herzog a o tri minúty neskôr vyrovnal Vincent Praplan.

Duel dospel až do predĺženia, v ktorom o druhom bode pre Švajčiarov rozhodol svojim druhým gólom v zápase Herzog.

Kanada – Švajčiarsko 2:3 po predĺžení (2:0, 0:0, 0:2 – 0:1)

• Góly: 5. R. O'Reilly (Marner, Parayko), 7. Marner (Lee, Konecny) – 47. Herzog (Praplan, T. Richard), 50. Praplan (Hollenstein), 64. Herzog (Ambühl)
  • Vylúčení: 4:3 na 2. min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Odiňš (Lot.), Salonen (Fín.) – Leermakers (Hol), Sormunen (Fín.), 12 932 divákov

Fíni vyhrali v severskom derby po predĺžení

Fínsky hokejový tím opäť nedokázal získať tri body. V severskom súboji zdolal výber Nórska 3:2 až v predĺžení.

Po prvej tretine bolo skóre prekvapivo v prospech „bielo-červených“ 1:0, keďže v 19. min počas presilovej hry mieril presne Anders Bastiansen.

V druhom dejstve Fíni šliapli na plyn. Najprv vyrovnal v 26. min v početnej výhode Juuso Hietanen a o dve minúty už išli Suomi do vedenia zásluhou Juliusa Honku.

Na tri body im to však napokon nestačilo, keďže 29 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času v hre bez brankára Nóri dotlačili puk za Joonasa Korpisala a nasledovalo predĺženie. V ňom rozhodol Markus Hännikainen, ktorý naskočil na ľad z trestnej lavice a v samostatnom úniku prekonal gólmana Larsa Haugena.

Fíni získali do tabuľky B-skupiny 2 body a figurujú na štvrtom mieste. Nóri opäť ulúpili favoritovi aspoň bod a sú v parížskej skupine na piatej priečke.

B-skupina (Paríž/Fr.):

Nórsko – Fínsko 2:3 po predĺžení (1:0, 0:2, 1:0 – 0:1)

• Góly: 19. Bastiansen (Nörstebö), 60. Martinsen (Roest) – 26. Hietanen (S. Aho, V. Lajunen), 29. Honka (Ohtamaa, Hännikainen), 62. Hännikainen (Pyörälä)
  • Vylúčení: 5:6 na 2. min, navyše Ohtamaa (Fín.) 10 min za útok na hlavu, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jeřábek (ČR.), Kubuš (SR) – Deduľa (Bielor.), Otmachov (Rus.), 8108 divákov

Hlasy (zdroj: iihf.com):

Sebastian Aho (útočník Fínska): „Mali sme dosť gólových príležitostí, no nevyužili sme ich. Takisto sme mali veľa možností zvýšiť na 3:1, ale nórsky brankár a obrana pred ním odohrali kvalitné stretnutie. My sme taktiež hrali dobre, vyhrali sme a to je najdôležitejšie. Vyrovnávajúci gól na 2:2 nám zasadil tvrdý úder. V predĺžení sme však ubránili oslabenie a Hännikainenov únik nám zabezpečil cenné body.“

Anders Bastiansen (útočník a strelec prvého gólu Nórska): „Odohrali sme veľmi dobré stretnutie. Ak by mi niekto pred zápasom povedal, že budeme s Fínskom hrať po troch tretinách nerozhodne 2:2, tak by som to bral. Myslím si, že pár hodín po zápase budeme spokojní aj s tým jedným bodom. Pri tom mojom góle som videl, že spoluhráč Nörstebö má na modrej čiare puk a bude strieľať. Snažil som sa ho tečovať. Mal som šťastie, že som ho trafil a prešlo to súperovmu brankárovi pomedzi nohy.“

Slovinci opúšťajú elitnú kategóriu

Hokejisti Slovinska podľahli hráčom Bieloruska 2:5 v základnej B-skupine a opustia elitnú kategóriu. Slovinsko začalo priamy súboj o zotrvanie dobre, keď po prvej tretine viedli 2:1. Druhé dejstvo však suverénne ovládli Bielorusi, ktorí štyrmi gólmi sfúkli súpera a rozhodli o svojom zotrvaní medzi najlepšími. V záverečnom dejstve sa už nedokázalo presadiť ani jedno mužstvo.

Slovinci sa s turnajom rozlúčia v stretnutí proti domácim Francúzom, Bielorusov čaká derniéra s Nórmi, ktorí ešte majú šancu na postup do štvrťfinále.

Slovinsko – Bielorusko 2:5 (2:1, 0:4, 0:0)

• Góly: 17. Jeglič (Verlič, Sabolič), 20. Rodman (S. Kovačevič, Pretnar) – 14. A. Pavlovič (Šinkevič, Linglet), 21. Kovyršin (A. Kosticyn, S. Kosticyn), 30. A. Pavlovič (Šinkevič), 39. Šinkevič (A. Pavlovič, Linglet), 40. Stas (Stefanovič)
  • Vylúčení: 5:5 na 2. min, navyše Robar (Slovinsko) 10 min za útok na hlavu, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gouin (Kan.), Stricker (Kan.) – Kaderli (Švaj.), Vanoosten (Kan.), 7158 divákov