Kanada prišla o dvojgólový náskok a padla v predĺžení, Slovinci sa lúčia s elitou

Až hokejisti Švajčiarska našli recept na to, ako obrať o body výber Kanady na 81. majstrovstvách sveta v Nemecku a Francúzsku.

13.05.2017 15:06 , aktualizované: 16:31
zväčšiť Švajčiarska radosť v zápase proti Kanade. Foto: SITA/AP, Petr David Josek
Švajčiarsko, hokej, radosť Švajčiarska radosť v zápase proti Kanade.

Helvéti v sobotu triumfovali 3:2 po predĺžení a dostali sa na druhé miesto tabuľky parížskej B-skupiny, lídrami sú stále práve Kanaďania. Tí viedli v sobotu večer v 7. min už 2:0, do streleckej listiny sa zapísali Ryan O'Reilly a Mitch Marner.

Vo švajčiarskej bránke Jonas Hillera nahradil Leonardo Genoni a to zámorský tím zastavilo v rozlete. Výber Kanady bol síce aktívnejší, ale v 47. min znížil v presilovke Fabrice Herzog a o tri minúty neskôr vyrovnal Vincent Praplan.

Duel dospel až do predĺženia, v ktorom o druhom bode pre Švajčiarov rozhodol svojim druhým gólom v zápase Herzog.

Kanada – Švajčiarsko 2:3 po predĺžení (2:0, 0:0, 0:2 – 0:1)

• Góly: 5. R. O'Reilly (Marner, Parayko), 7. Marner (Lee, Konecny) – 47. Herzog (Praplan, T. Richard), 50. Praplan (Hollenstein), 64. Herzog (Ambühl)
  • Vylúčení: 4:3 na 2. min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Odiňš (Lot.), Salonen (Fín.) – Leermakers (Hol), Sormunen (Fín.), 12 932 divákov

Fíni vyhrali v severskom derby po predĺžení

Fínsky hokejový tím opäť nedokázal získať tri body. V severskom súboji zdolal výber Nórska 3:2 až v predĺžení.

Po prvej tretine bolo skóre prekvapivo v prospech „bielo-červených“ 1:0, keďže v 19. min počas presilovej hry mieril presne Anders Bastiansen.

V druhom dejstve Fíni šliapli na plyn. Najprv vyrovnal v 26. min v početnej výhode Juuso Hietanen a o dve minúty už išli Suomi do vedenia zásluhou Juliusa Honku.

Na tri body im to však napokon nestačilo, keďže 29 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času v hre bez brankára Nóri dotlačili puk za Joonasa Korpisala a nasledovalo predĺženie. V ňom rozhodol Markus Hännikainen, ktorý naskočil na ľad z trestnej lavice a v samostatnom úniku prekonal gólmana Larsa Haugena.

Fíni získali do tabuľky B-skupiny 2 body a figurujú na štvrtom mieste. Nóri opäť ulúpili favoritovi aspoň bod a sú v parížskej skupine na piatej priečke.

B-skupina (Paríž/Fr.):

Nórsko – Fínsko 2:3 po predĺžení (1:0, 0:2, 1:0 – 0:1)

• Góly: 19. Bastiansen (Nörstebö), 60. Martinsen (Roest) – 26. Hietanen (S. Aho, V. Lajunen), 29. Honka (Ohtamaa, Hännikainen), 62. Hännikainen (Pyörälä)
  • Vylúčení: 5:6 na 2. min, navyše Ohtamaa (Fín.) 10 min za útok na hlavu, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jeřábek (ČR.), Kubuš (SR) – Deduľa (Bielor.), Otmachov (Rus.), 8108 divákov

Hlasy (zdroj: iihf.com):

Sebastian Aho (útočník Fínska): „Mali sme dosť gólových príležitostí, no nevyužili sme ich. Takisto sme mali veľa možností zvýšiť na 3:1, ale nórsky brankár a obrana pred ním odohrali kvalitné stretnutie. My sme taktiež hrali dobre, vyhrali sme a to je najdôležitejšie. Vyrovnávajúci gól na 2:2 nám zasadil tvrdý úder. V predĺžení sme však ubránili oslabenie a Hännikainenov únik nám zabezpečil cenné body.“

Anders Bastiansen (útočník a strelec prvého gólu Nórska): „Odohrali sme veľmi dobré stretnutie. Ak by mi niekto pred zápasom povedal, že budeme s Fínskom hrať po troch tretinách nerozhodne 2:2, tak by som to bral. Myslím si, že pár hodín po zápase budeme spokojní aj s tým jedným bodom. Pri tom mojom góle som videl, že spoluhráč Nörstebö má na modrej čiare puk a bude strieľať. Snažil som sa ho tečovať. Mal som šťastie, že som ho trafil a prešlo to súperovmu brankárovi pomedzi nohy.“

Slovinci opúšťajú elitnú kategóriu

Hokejisti Slovinska podľahli hráčom Bieloruska 2:5 v základnej B-skupine a opustia elitnú kategóriu. Slovinsko začalo priamy súboj o zotrvanie dobre, keď po prvej tretine viedli 2:1. Druhé dejstvo však suverénne ovládli Bielorusi, ktorí štyrmi gólmi sfúkli súpera a rozhodli o svojom zotrvaní medzi najlepšími. V záverečnom dejstve sa už nedokázalo presadiť ani jedno mužstvo.

Slovinci sa s turnajom rozlúčia v stretnutí proti domácim Francúzom, Bielorusov čaká derniéra s Nórmi, ktorí ešte majú šancu na postup do štvrťfinále.

Slovinsko – Bielorusko 2:5 (2:1, 0:4, 0:0)

• Góly: 17. Jeglič (Verlič, Sabolič), 20. Rodman (S. Kovačevič, Pretnar) – 14. A. Pavlovič (Šinkevič, Linglet), 21. Kovyršin (A. Kosticyn, S. Kosticyn), 30. A. Pavlovič (Šinkevič), 39. Šinkevič (A. Pavlovič, Linglet), 40. Stas (Stefanovič)
  • Vylúčení: 5:5 na 2. min, navyše Robar (Slovinsko) 10 min za útok na hlavu, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gouin (Kan.), Stricker (Kan.) – Kaderli (Švaj.), Vanoosten (Kan.), 7158 divákov