Lotyši neudržali vedenie nad USA, Nemci pripravili Talianom ďalšiu prehru

Hokejisti Spojených štátov amerických zvíťazili 5:3 nad Lotyšmi v úvodnom sobotňajšom zápase "slovenskej" A-skupiny v Kolíne nad Rýnom na MS v Nemecku a Francúzsku.

13.05.2017 14:50 , aktualizované: 22:41
USA, Lotyšsko Foto: ,
Rozruch pred americkou bránkou počas zápasu s Lotyšskom.

Američania v druhej tretine priebežne zaostávali 1:3, do prestávky však zmazali manko a v závere tretej časti rozhodli o svojom triumfe gólmi Andrewa Coppa a Dylana Larkina; druhý menovaný skóroval do prázdnej bránky.

Američania sa vyšvihli na prvú priečku A-skupiny, majú 12 bodov. Ešte v sobotu ich môžu odsunúť jedenásťbodoví Rusi, ktorí majú k dobru popoludňajší súboj proti Slovákom (16.15 h). Lotyši s 9 bodmi figurujú na 4. pozícii.

Hlasy (zdroj: iihf.com):

Teodors Blugers (útočník Lotyšska, strelec gólu): „Mám pocit, že sme hrali celkom dobre, najmä v prvej tretine. Zopár chýb v obrane nás však stálo lepší výsledok. Pred rozhodujúcim gólom sme potrebovali vydržať už iba niekoľko minút, žiaľ, vtedy nám súper odskočil. Naším cieľom je štvrťfinále, máme k dispozícii ešte dve stretnutia. Budeme na ne pripravení.“

Andrew Copp (útočník USA, strelec víťazného gólu): „Vzhľadom na nepríjemnosti v prvej časti duelu je to veľké víťazstvo. Lotyši najmä v úvodných dvoch tretinách hrali naozaj dobre. Obrat sa nám podaril aj v súboji proti Švédom. Tento tím má mentálnu silu. Vieme, že môžeme otočiť zápas proti komukoľvek, toto vedomie a viera vo vlastné sily nás môžu na turnaji dostať ďaleko.“

Lotyšsko – USA 3:5 (1:0, 2:3, 0:2)

• Góly: 12. Blugers (Bičevskis), 21. Daugaviňš (A. Džeriňš, Rob. Bukarts), 32. Cibulskis (Indrašis) – 30. Compher (A. Lee), 34. Bjugstad (Schmaltz, Keller), 39. Gaudreau (Trouba, Bjugstad), 57. Copp (Hellebuyck), 59. D. Larkin
  • Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Fonselius (Fín.), Iverson (Kan.) – Jensen (Dán.), Lazarov (Rus.)

Draisaitlom vyzbrojení Nemci zdolali Talianov

Už aj Leonom Draisaitlom vyzbrojení domáci zvíťazili nad Talianmi 4:1. Viac než 18-tisíc divákov v kolínskej Lanxess Arene si prvý raz zakričalo gól už v 4. min, keď otvoril skóre duelu Christian Ehrhoff; spomenutý Draisaitl, hviezda tohtoročného play off NHL v drese Edmontonu, si pripísal asistenciu.

Talianom sa zásluhou Micheleho Marchettiho zakrátko podarilo vyrovnať, ale ešte do konca prvej tretiny Matthias Plachta prinavrátil Nemcom vedenie. V prostrednej časti udreli hostitelia dvakrát v rýchlom slede: Yannic Seidenberg a Dominik Kahun sa postarali o trojgólový náskok 4:1 v 26. min, ktorý sa do konca zápasu nezmenil.

Piate Nemecko má v tabuľke na konte 9 bodov tak isto ako Lotyšsko, ale aj o jeden odohraný duel viac.

Taliansko – Nemecko 1:4 (1:2, 0:2, 0:0)

• Góly: 5. M. Marchetti (Kostner, S. Marchetti) – 4. Ehrhoff (Draisaitl), 19. Plachta (D. Seidenberg, Kahun), 23. Y. Seidenberg (Hördler), 26. Kahun (Y. Seidenberg)
  • Vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Reneau (USA), Wehrli (Švaj.) – Malmqvist (Švéd.), ŠEFČÍK (SR), 18 712 divákov