Česko potvrdilo úlohu favorita. Francúzi zvíťazili nad Bielorusmi

Hokejisti Česka zvíťazili jednoznačne 5:1 nad hráčmi Slovinska v piatkovom zápase parížskej základnej B-skupiny v rámci 81. majstrovstiev sveta v Nemecku a Francúzsku.

12.05.2017 19:20 , aktualizované: 23:30
klemen pretnar, lukáš radil, česko, slovinsko Foto: ,
Slovinec Klemen Pretnar (vpravo) bojuje o puk s Českým hráčom Lukášom Radilom.

V prvej tretine strelili Česi tri góly a počas zostávajúceho priebehu duelu kontrolovali dianie. Zverenci Josefa Jandača sa v tabuľke vyšvihli na 2. priečku, majú desať bodov. Slovinci sú s jediným bodom na predposlednej 7. pozícii.

Česko – Slovinsko 5:1 (3:0, 1:0, 1:1)

• Góly: 3. Řepík (Jan Kovář, Červenka), 9. Horák (Pastrňák, Voráček), 12. Horák (Gudas, Šimek), 23. Kempný (Vrána), 48. Červenka (Jan Kovář) – 45. Verlič (Muršak, Urbas)
  • Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gofman (Rus.), Salonen (Fín.) – B. Oliver (USA), Vanoosten (Kan.), 2805 divákov

Hlasy:

Jakub Voráček (útočník a kapitán Česka): „Vedeli sme, že ak budeme korčuľovať, uspejeme. Darilo sa nám celý zápas, a to bol dôvod, prečo sme vyhrali. Dnes to mohlo pokojne skončiť aj 10:2. Teraz sa musíme sústrediť na zápas s Francúzskom. S Kanadou odohrali vyrovnaný duel, takže to nebude ľahké.“

Petr Mrázek (brankár Česka): „Tímy ako Slovinsko proti nám musia brániť, takže keď im dáme gól, otvoria nám hru. Vo včerajšom zápase s Nórskom sme sa nevedeli v úvode presadiť, dnes sme mali lepší štart.“

Radko Gudas (obranca Česka): „Dnes sme sa viac zdržiavali pred bránkou súpera. Naši útočníci tam odviedli skvelú prácu. Odrážali sa k nám v tom priestore puky a dobre sme sa pohybovali v okolí súperovej bránky. Myslím si, že Slovinci na to dnes nenašli odpoveď.“

Domáci Francúzi zvíťazili nad Bielorusmi, rozhodli nájazdy

Domáci hokejisti Francúzska zvíťazili 4:3 po samostatných nájazdoch nad Bielorusmi vo večernom piatkovom zápase základnej B-skupiny na 81. majstrovstiev sveta v nemeckom Kolíne nad Rýnom a Paríži a sú o krok bližšie k účasti vo štvrťfinále.

Šarvátka v súboji Francúzska s Bieloruskom. Foto: SITA/AP, Petr David Josek
francúzsko, bielorusko Šarvátka v súboji Francúzska s Bieloruskom.

Francúzi na začiatku druhej tretiny viedli 2:0, Bielorusi však tromi gólmi otočili skóre vo svoj prospech.

Duel poslal do predĺženia Pierre-Édouard Bellemare, ktorý v 53. min vyrovnal na 3:3. Päť nadstavených minút neprinieslo rozhodnutie, o to sa postarali až samostatné nájazdy a v nich dvakrát úspešný Stéphane da Costa. Francúzi majú sedem bodov a solídne vyhliadky na štvrťfinále, Bielorusi v piatok získali prvý bod na šampionáte.

Francúzsko – Bielorusko 4:3 po sam. nájazdoch (1:0, 1:2, 1:1 – 0:0, 1:0)

• Góly: 13. S. Treille (T. da Costa, Raux), 21. D. Fleury (Roussel, S. da Costa), 53. Bellemare (S. da Costa), rozhodujúci sam. nájazd S. da Costa – 27. Pavlovič (Šarangovič, Vorobej), 38. Šarangovič (Linglet), 42. Kulakov (S. Kosticyn, Demkov)
  • Vylúčení: 6:5 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Odiňš (Lot.), Öhlund (Švéd.) – Leermakers (Hol.), Suchánek (ČR), 6802 divákov