Dáni prehrávali 0:2, Nemcov napokon zdolali. Švédi si zastrieľali

Švédski hokejisti po štvrtkovom triumfe na majstrovstvách sveta nad Lotyšmi 2:0 nepripustili žiadne prekvapenie ani v piatkovom súboji základnej A-skupiny s papierovým outsiderom z Talianska.

12.05.2017 18:40 , aktualizované: 22:50
Victor Hedman, Švédsko Foto: ,
Radosť hokejistov Švédska.

Švédski hokejisti nepripustili žiadne prekvapenie ani v piatkovom súboji základnej A-skupiny s papierovým outsiderom z Talianska.

Hokejisti „Troch koruniek“ rozdrvili súpera presvedčivo 8:1, počas celého zápasu boli lepším tímom. Základ víťazstva položili v prvej tretine, ktorú gólmi Victora Raska a Philipa Holma vyhrali 2:0. Taliani však v druhej časti na severanov vyleteli a presným zásahom Giovanniho Moriniho v presilovej hre znížili na 1:2. Do konca druhého dejstva Švédi svoj náskok zvýšili na 3:1 zásahom Jonasa Brodina. Záverečná dvadsaťminútovka bola z pohľadu Talianov smolná.

Najprv si nešťastne zrazili puk do vlastnej siete už po 41 sekundách od úvodného vhadzovania, gól pripísali Eliasovi Lindholmovi. O 10 minút rozhodcovia Švédom odpustili faul a vďaka ležiacej hokejke zraneného talianskeho hráča sa puk dokĺzal k ľavej žŕdke, odkiaľ sa odrazil k Linusovi Omarkovi a ten už nemal problém zvýšiť na 5:1.

V záverečnej päťminútovke sa žlto-modrí trafili ešte trikrát. Najprv v 55. min Carl Klingberg, o dve minúty Joel Eriksson Ek a v 59. min spečatil výsledok na konečných 8:1 John Klingberg. Švédi si za dva dni pripísali druhé víťazstvo a v tabuľke A-skupiny sú už na druhom mieste s jednobodovou stratou na Rusov, ktorí majú zápas k dobru. Taliani zostávajú na dne a ich zostup je čoraz reálnejší.

Švédsko – Taliansko 8:1 (2:0, 1:1, 5:0)

• Góly: 4. Rask (Lindholm), 9. Holm (W. Nylander, Brodin), 30. Brodin (Holm), 41. Lindholm, 51. Omark (Söderberg, Edler), 55. C. Klingberg (Nordström), 57. Eriksson Ek (W. Nylander), 59. J. Klingberg (Holm, W. Nylander) – 24. Morini (Scandella, Insam)
  • Vylúčení: 2:2 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Fonselius (Fín.), Iverson (Kan.) – Jensen (Dán.), Suominen (Fín.), 10 878 divákov

Hlasy:

Joel Lundqvist (útočník a kapitán Švédska): „Vždy chceme odohrať perfektný zápas. Možno sa nám to dnes nepodarilo, ale oproti včerajšiemu zápasu s Lotyšskom sme sa zlepšili. Zapojili sme do našej hry viac rýchlosti, utvorili sme si lepšie šance a viac sa tlačili do bránky. Po tomto zápase sme šťastnejší než po včerajšom.“

Thomas Larkin (obranca Talianska): „Súperovi hráči výborne držali puk, majú dobrých hokejistov a tvoria skvelý tím. Myslím si, že sme sa počas prvých dvoch tretín dokázali držať našej hry, v tej tretej sme o ňu prišli. Nemôžete nás viniť za náš výkon, oni majú jednoducho lepšie mužstvo.“

Dáni prehrávali 0:2, Nemcov napokon zdolali po predĺžení

Reprezentanti Dánska zvíťazili nad domácimi Nemcami 3:2 po predĺžení. Výber usporiadateľskej krajiny viedol v 10. min už 2:0, ale nepoddajný súper ešte v prvej tretine v rozpätí 25 sekúnd vyrovnal. To bol na dlhé minúty v Lanxess Arene posledný zásah, a to najmä vďaka Sebastianovi Dahmovi.

Tridsaťročný kodanský rodák sa v dánskej bránke chvíľami prekonával a svoj skvelý výkon (27 zákrokov) vyšperkoval asistenciou pri víťaznom góle, o ktorý sa v druhej minúte predĺženia postaral útočník Peter Regin. Dáni sa ziskom dvoch bodov vyrovnali v tabuľke Slovákom.

Dánsko – Nemecko 3:2 po predĺžení (2:2, 0:0, 0:0 – 1:0)

• Góly: 17. Storm (E. Kristensen, J. Jakobsen), 17. M. Poulsen (M. Christensen), 62. Regin (Ehlers, Dahm) – 9. Reimer (Ehliz, Y. Seidenberg), 10. Macek (Y. Seidenberg, Kahun)
  • Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: rozhodovali: Hribik (ČR), Linde (Švéd.) – Lazarov (Rus.), Lhotský (ČR)