Taliani mali opäť smolu. O ich prehre s Lotyšmi sa rozhodlo v poslednej minúte

Hokejisti Lotyšska zvládli utorkový zápas A-skupiny v Kolíne nad Rýnom na 81. majstrovstvách sveta, keď zdolali nepríjemné Taliansko tesne 2:1.

09.05.2017 18:32 , aktualizované: 23:44
Lotyšsko, Taliansko, hokej Foto: ,
Lotyš Teodors Blugars v zápase proti Taliansku.

Zverenci kanadského trénera Boba Hartleyho vyhrali aj tretí duel na turnaji a ako jediní si v „áčku“ držia stopercentnú bilanciu v základnom hracom čase. Lotyši majú po troch stretnutiach na konte plný počet deviatich bodov a sú na čele skupiny pred Rusmi, Američanmi aj Švédmi. Talianom patrí predposledné siedme miesto s jedným bodom.

Skóre duelu otvoril v 4. min taliansky reprezentant Marco Insam, keď vybojoval puk v strednom pásme a vymietol pavučinu v pravom hornom rohu bránky Elvisa Merzlikinsa. V 13. min hlavní rozhodcovia trochu prísne vylúčili Giovanniho Moriniho a v presilovej hre vyrovnal Andris Džeriňs, ktorý pred gólmanom Andreasom Bernardom tečoval strelu Guntisa Galviňša od modrej čiary.

V druhej časti hry boli aktívnejší Taliani, v tretej tretine zasa Lotyši, čo im napokon prinieslo víťazný gól v predposlednej minúte stretnutia. Druhý zásah v zápase a tretí na turnaji si pripísal Džeriňš. Taliani v závere ešte skúsili hru bez brankára, ale neúspešne.

A-skupina (Kolín nad Rýnom):

Taliansko – Lotyšsko 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)
Góly: 4. Insam (Traversa) – 13. Džeriňš (Galviňš, Daugaviňš), 59. Džeriňš (Roberts Bukarts) Vylúčení: 1:3 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Iverson (Kan.), Wehrli (Švaj.) – Deďuľa (Biel.), Otmachov (Rus.), 6332 divákov

Slovinci podľahli aj Nórom, tí sú v „béčku“ už druhí

Hokejová reprezentácia Nórska si na MS pripísala druhé víťazstvo. Zverenci trénera Pettera Thoresena zdolali v parížskej B-skupine výber Slovinska hladko 5:1 a v tabuľke sa posunuli na priebežnú druhú pozíciu za suverénnu Kanadu.

Od začiatku stretnutia to bola jasná záležitosť Nórom, ktorí už v prvej tretine získali trojgólový náskok, do streleckej listiny sa zapísali bratia Olimbovci a Kristian Frosberg. V druhej časti zvýšil náskok nórskeho družstva Aleksander Reichenberg, za Slovincov vzápätí znížil Robert Sabolič.

Definitívnu podobu výsledku dal 43 sekúnd pred treťou sirénou Patrick Thoresen.

Slovinci nastúpia najbližšie v stredu o 20.15 h proti Fínom, Nórov čaká o deň neskôr o 16.15 h duel proti Čechom.

B-skupina (Paríž):

Slovinsko – Nórsko 1:5 (0:3, 1:1, 0:1)
Góly: 40. Sabolič (Podlipnik, Vidmar) – 6. M. Olimb (Thoresen, K. A. Olimb), 15. K. A. Olimb (Thoresen, Nörstebö), 19. K. Forsberg, 39. Reichenberg (Holös, Haugen), 60. Thoresen (K. A. Olimb, Bonsaksen)
Vylúčení: 3:5 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gofman (Rus.), Jeřábek – Lhotský (obaja ČR), Šefčík (SR)

Francúzi zaskočili ďalšieho favorita

Hokejisti Francúzska sa postarali o ďalšie prekvapenie. Vo svojom treťom vystúpení v parížskej B-skupine zdolali favorizovaných Švajčiarov 4:3 po samostatných nájazdoch a po Fínoch si pripísali na svoje konto ďalší cenný skalp. Zverencom kanadského kouča Dava Hendersona patrí v B-skupine s 5 bodmi štvrtá priečka, Švajčiari sú druhí s náskokom jedného bodu pred Francúzmi.

Skóre stretnutia otvoril už v tretej minúte francúzsky obranca Yohann Auvitu vo vlastnom oslabení. Švajčiarsky bek na vlastnej útočnej modrej čiare zlomil hokejku, hokejisti galského kohúta sa dostali do prečíslenia 2 na 1 a hráč, ktorý v uplynulej sezóne pôsobil aj v drese New Jersey Devils v NHL, nezaváhal.

Následné nadšenie domácich z vedenia nad favoritom schladil na začiatku druhej dvadsaťminútovky útočník Klotenu Vincent Praplan. Najprv v čase 21:22 vyrovnal a o dve a pol minúty neskôr naklonil misky váh na stranu Helvétov.

Aj druhý gól Francúzov sa zrodil v nerovnovážnom stave, vylúčenie Romaina Loeffela potrestal po prihrávke Auvitua Stéphane Da Costa. Nerovnovážny stav duelu vydržal približne desať minút, chybu domáceho tímu potrestal kapitán Davosu Andres Ambühl a poslal Švajčiarov do vedenia. Z neho sa však netešili príliš dlho, v 56. min vyrovnal na 3:3 päťnásobný majster Francúzska Anthony Rech.

Meranie síl sa dostalo až do samostatných nájazdov, v nich uspeli hráči domácich a dokonali obrat z 2:3 na 4:3. Jediným úspešným strelcom bol niekdajší útočník Ottawy Senators Stéphane Da Costa.

Švajčiarsko – Francúzsko 3:4 po sn (0:1, 2:0, 1:2 – 0:0, 0:1)
Góly: 22. Praplan (Hollenstein, Loeffel), 24. Praplan (Hollenstein, Haas), 54. Ambühl (P. Suter, Understander) – 3. Auvitu (Perret), 44. S. Da Costa (Auvitu), 56. Rech (Meunier), rozh. nájazd S. Da Costa
Vylúčení: 6:6 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Odiňš (Lot.), Öhlund (Švéd.) – Kohlmüller (Nem.), Suominen (Fín.)