Česi potešili divákov s Lotyšskom. Rakúšania zaskočili Švajčiarsko

Českí priaznivci sa na druhý pokus dočkali víťazstva domáceho tímu na 79. majstrovstvách sveta v hokeji. Česi po piatkovej tesnej prehre 5:6 po nájazdoch so Švédmi o deň neskôr zdolali v pražskej A-skupine Lotyšov 4:2.

02.05.2015 15:21 , aktualizované: 22:50
Schumnig, Bero Foto: ,
Rakúsky útočník Martin Schumnig zakončuje pred švajčiarskym brankárom Reto Berom.

Favorizovaní zverenci Vladimíra Růžičku to nemali jednoduché, lebo spočiatku prehrávali 0:1 aj 1:2 a až zlepšeným výkonom v druhej polovici zápasu priklonili víťazstvo na svoju stranu. Vedúci český gól na 3:2 strelil v 33. min nestarnúci štyridsiatnik Jaromír Jágr, pokoj na hokejky im priniesol až zásah kanoniera Philadelphie Jakuba Voráčka v 46. min. Český útočník Jan Kovář si pripísal gól a dve asistencie.

Česko – Lotyšsko 4:2 (0:1, 3:1, 1:0)
Góly: 23. Jordán (Červenka, Novotný), 25. Jan Kovář (Nakládal, Erat), 33. Jágr (Erat, Jan Kovář), 46. Voráček (Jan Kovář, Nakládal) – 14. Daugaviňš (Darziňš, Galviňš), 24. Mikelis Redlihs (Sprukts)
Vylúčení: 4:5 na 2 min, navyše Sotnieks 5+DKZ, presilovky: 3:1, oslabenia: 0:0. Rozhodovali: Olenin (Rus.), Stricker (Švaj.) – Kilian (Nór.), Puolakka (Fín.)

Rakúšania zvrátili súboj so Švajčiarskom

Švajčiarska hokejová reprezentácia nepotvrdila v sobotňajšom poludňajšom zápase A-skupiny s Rakúskom na majstrovstvách sveta v Prahe úlohu favorita a nečakane prehrala 3:4 po samostatných nájazdoch.

Rakúšania hrali bez rešpektu a pre Švajčiarov boli nepríjemným protivníkom. Helvétom pomohol rýchly prvý gól z hokejky Feliciana Du Boisa už po 72 sekundách hry. Následne Kevin Romy nepremenil trestné strieľanie. Švajčiari nedokázali využiť ani presilové hry, ktoré mali k dispozícii.

V 23. min vyrovnal zblízka Thomas Raffl, ale o tri minúty sa pri vlastnom oslabení presadil Andres Ambühl a vrátil Švajčiarom vedenie. V 44. min dal na 2:2 Brian Lebler. Favorit išiel aj tretíkrát do vedenia: v 52. min sa presadil Matthias Bieber. Päťdesiat sekúnd pred koncom tretej tretiny však upravil na 3:3 Michael Raffl. Predĺženie neprinieslo rozhodnutie a v „lotérii“ dal gól iba Konstantin Komarek v drese Rakúska.

Premiérovo v kariére sa na svetovom šampionáte objavili aj slovenskí arbitri Jozef Kubuš a Peter Šefčík.

A-skupina (Praha):
Švajčiarsko – Rakúsko 3:4 po sam. nájazdoch (1:0, 1:1, 1:2 – 0:0, 0:1)
Góly: 2. Du Bois (Fiala, Almond), 26. Ambühl (Josi), 52. Bieber (Almond, Grossmann) – 23. T. Raffl (Pallestrang), 44. Lebler (Herburger), 60. M. Raffl (T. Raffl, Schumnig), rozhodujúci sam. nájazd: Komarek
Vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Kubuš (SR), Piechaczek (Nem.) – Pihldblad (Švéd.), Šefčík (SR)

Nemci najtesnejším rozdielom zdolali Francúzsko

Hokejisti Nemecka úspešne odštartovali svetový šampionát v Česku. V sobotňajšom popoludňajšom súboji A-skupiny v Prahe Nemci zdolali Francúzov 2:1. Ich víťazný gól strelil presne minútu pred sirénou znamenajúcou koniec tretej tretiny v presilovke Patrick Reimer.

Nemeckí hokejisti viedli od 13. min zásluhou Michaela Wolfa, o francúzske vyrovnanie sa postaral v 51. Damien Fleury. O troch bodoch pre Nemcov potom rozhodol už spomenutý Reimer, ktorý strelou bez prípravy prekonal skúseného Cristobala Hueta.

A-skupina (Praha, O2 Arena):
Francúzsko – Nemecko 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)
Góly: 51. D. Fleury (Da Costa) – 13. Wolf (Rieder, Hager), 59. Reimer (Hager)
Vylúčení: 5:2 na 2 min, navyše Hager (Nem.) 10 min za nešport. správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gofman (Rus.), Vinnerborg (Švéd.) – Lazarev (Rus.), McIntyre (USA)

Viac na túto tému: #švajčiarska hokejová reprezentácia #francúzska hokejová reprezentácia #nemecká hokejová reprezentácia #rakúska hokejová reprezentácia