Američania si hravo poradili s Fínmi, Nóri Švédov nezaskočili

V šlágri stredajšieho programu na 77. svetovom šampionáte v ľadovom hokeji domáci Fíni podľahli Američanom 1:4. Tím USA vďaka trojgólovej výhre preskočil v tabuľke práve Fínov, ktorí klesli z druhej na tretiu priečku.

08.05.2013 17:54 , aktualizované: 21:26
Craig Smith, USA, hokej, MS Foto: ,
Radosť Američana Craiga Smitha, ktorý strelil Fínom hetrik.
debata (6)

Suomi poslal do vedenia v 6. min Jarno Koskiranta. Americký výber vyrovnal v čase 17:36 min, keď sa presadil center klubu Nashville Predators Craig Smith. Ten istý hráč zaznamenal aj víťazný gól stretnutia, a to počas presilovej hry v 44. min, pričom asistenciu na gól si pripísal aj syn slovenskej legendy Petra Šťastného Paul. Fíni znervózneli, čo bola voda na mlyn pre amerických hokejistov.

Tí viedli od 52. min už 3:1, keď sa presadil Stephen Gionta. Skóre zápasu uzavrel gólom do prázdnej bránky autor hetriku Smith, druhú asistenciu si pripísal Paul Šťastný.

USA – Fínsko 4:1 (1:1, 0:0, 3:0)
Góly: 18. C. Smith (Moss, Butler), 44. C. Smith (Paul Šťastný, Faulk), 52. Gionta (N. Thompson), 60. C. Smith (Paul Šťastný, Moss) – 6. Koskiranta (Pesonen, Hietanen)
Vylúčení: 6:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Brueggemann (Nem.), Reiber (Švaj.) – Dedioulia (Biel.), Wilmot (Kan.), 12 484 divákov

Nemci majú prvú výhru, Rakúšanov zdolali 2:0

Nemeckí reprezentanti zdolali v Helsinkách výber Rakúska 2:0 a pripísali si na konto prvé víťazstvo na MS.

Nemec Marcel Gog pred rakúskym gólmanom... Foto: SITA, Martti Kainulainen
Nemecko, Rakúsko Nemec Marcel Gog pred rakúskym gólmanom Bernhardom Starkbaumom.

Po bezgólovej prvej časti hry otvoril skóre stretnutia v 38. min po individuálnom prieniku hráč Mannheimu Marcus Kink. V závere stretnutia nedokázali Rakúšania využiť na vyrovnanie ani vylúčenie Torstena Ankerta a hru šiestich proti štyrom. Naopak, pri pokuse o zakončenie do opustenej bránky faulovali Kinka a rozhodcovia uznali tímu Nemecka technický gól.

Po zisku troch bodov predstihli Nemci v tabuľke helsinskej skupiny tímy Rakúska a Francúzska, Francúzi majú oproti obom kolektívom k dobru štvrtkový zápas s Rusmi.

Rakúsko – Nemecko 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
Góly: 38. Kink, 60. Kink
Vylúčení: 4:8 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Bulanov (Rus.), Croft (USA) – Arm (Švaj.), Kilian (Nór.), 6 820 divákov

Švédi v dôležitom zápase zdolali Nórsko

Švédska reprezentácia uspela vo večernom zápase, keď zdolala v Štokholme Nórsko 5:1. Pre oba tímy to bol dôležitý duel, keďže pred ním mali na svojom konte zhodne šesť bodov za dve víťazstvá a jednu prehru. Domáci Tre Kronor položili základ svojho úspechu už v prvej tretine, ktorú vyhrali 2:0 – presadili sa Gabriel Landeskog a Loui Eriksson.

Nóri v prostrednej časti najprv nevyužili 113 sekundovú presilovú hru o dvoch hráčov, ale v 32. min predsa zaznamenali kontaktný gól, keď sa presadil 28-ročný útočník Marius Holtet. Zverenci Pära Maartsa v tretej tretine nepripustili nijakú drámu. V 45. min v priebehu 48 sekúnd skórovali Andreas Jamtin a Elias Falth, ktorí rozhodli o víťazstve favorita.

Strelecký účet duelu symbolicky uzavrel autor prvého gólu Gabriel Landeskog. O prevahe Švédov svedčí aj pomer striel 48:21 v prospech spoluorganizátora svetového šampionátu

Nórsko – Švédsko 1:5 (0:2, 1:0, 0:3)
Góly: 32. Holtet – 10. Landeskog (D. Axelsson, Fransson), 15. L. Eriksson (N. Persson, D. Axelsson), 45. Jamtin (Fransson), 45. Falth (D. Axelsson, N. Persson), 57. Landeskog (Hjalmarsson, L. Eriksson)
Vylúčení: 8:8 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: BALUŠKA (SR), Kirk (Kan.) – Dehaen (Fran.), Suominen (Fín.), 12 293 divákov

Švajčiari uspeli aj štvrtýkrát, Slovinci odišli s debaklom

Švajčiarski reprezentanti zdolali v stredajšom zápase Slovincov vysoko 7:1, na 77. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji ešte neokúsili trpkosť prehry a s jedenástimi bodmi figurujú na čele štokholmskej skupiny. Naopak, slovinskí hokejisti sa ešte neradovali z víťazstva a patrí im posledná priečka v tabuľke so ziskom jediného bodu.

Skóre stretnutia otvoril v 7. min slovinský útočník Rok Pajič, od tohto momentu však triafali do čierneho už len hráči z krajiny „helvétskeho kríža“. V prvej tretine sa zaskvelo najmä trio Simon Bodenmann, Luca Cunti, Denis Hollenstein, ktorí v priebehu piatich minút zaznamenali zhodne gól a dve asistencie. Po druhom góle hráča Klotenu Hollensteina v 32. min a presnom zásahu Mosera o štyri minúty neskôr už viedli Švajčiari 5:1.

Švajčiar Luca Cunti a Slovinec Sabahudin... Foto: SITA, Anders Wiklund
Švajčiarsko, Slovinsko Švajčiar Luca Cunti a Slovinec Sabahudin Kovacevič.

Skóre druhej tretiny uzavrel svojím druhým gólom na turnaji Andres Ambühl, jeho presný zásah musel ešte potvrdiť videorozhodca. V záverečnej časti hry videlo 2132 prítomných divákov jediný gól, po prihrávke Ambühla sa presadil Reto Suri.

Vo večernom stretnutí si v Štokholme zmerajú sily domáci Švédi s Nórmi. Oba kolektívy získali v úvodných troch vystúpeniach na turnaji šesť bodov.

Slovinsko – Švajčiarsko 1:7 (1:3, 0:3, 0:1)
Góly: 7. Pajič (Pavlin, Pretnar) – 15. Bodenmann (Cunti, Hollenstein), 18. Cunti (Bodenmann, Hollenstein), 20. Hollenstein (Bodenmann, Cunti), 32. Hollenstein (Vauclair, Walker), 36. Moser (Plüss, Niederreiter), 40. Ambühl (Suri), 45. Suri (Ambühl)
Vylúčení: 4:2 na 2 min, presilovky: 0:3, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jeřábek (ČR), Kaval (USA) – Carlson (Kan.), VALACH (SR), 2 132 divákov