Česi proti Dánom zvládli až nájazdy, Kanada nedala šancu Švédom

Konečne im to vyšlo, ale boli to nervy. Českí hokejisti sa dočkali druhého víťazstva na majstrovstvách sveta v Štokholme, ale nie za tri body.

09.05.2013 22:51
Zbyněk Michálek Foto: , ,
Česká radosť z gólu v sieti Dánov. Strelec Zbyněk Michálek je uprostred.

Na triumf nad húževnatými Dánmi potrebovali zverenci Aloisa Hadamczika predĺženie aj samostatné nájazdy. Defenzívne vedený súboj rozhodol dvoma gólmi v nájazdoch Zbyněk Irgl.

České útočné trápenie ukončil v 46. min Zbyněk Michálek. Obranca Phoenixu z uhla prestrelil brankára Simona Nielsena. Dáni však nesklonili hlavy. Najprv Mikkel Boedker trafil žŕdku, ale v 56. min Morten Poulsen po výbornej prihrávke Kima Staala vyrovnal na 1:1. Išlo sa do predĺženia, ale ani to nerozhodlo o víťazovi.

V prvej sérii nájazdov uspel na dánskej strele Mikkel Boedker, za Čechov vyrovnával v hodine dvanástej Jiří Hudler. Potom Česi viedli zásluhou Irgla, ale Morten Madsen ešte vyrovnal. Drámu rozuzlila až tretia séria nájazdov, v ktorej uspel už iba útočník Dynama Minsk Irgl. Aj po druhý raz našiel priestor medzi betónmi Nielsena.

Česi sú v štokholmskej skupine až na 5. mieste s 5 bodmi, ale zostali v hre o postup do štvrťfinále. Dáni majú o dva body menej na 7. priečke.

V druhom štvrtkovom zápase zvíťazila Kanada nad domácim Švédskom 3:0 a v tabuľke sa posunula na druhé miesto za vedúce Švajčiarsko. Kanaďania sa od úvodu pustili do svojho súpera a vyvrcholením ich snaženia bol presný zásah Stevena Stamkosa v 9. min.

Jordan Staal sa teší z gólu vo švédskej sieti. Foto: Reuters, ARND WIEGMANN
Jordan Staal Jordan Staal sa teší z gólu vo švédskej sieti.

V druhej časti pridala reprezentácia krajiny „javorového listu“ ďalšie dva góly: v 55. sekunde skóroval Luke Schenn a v druhej polovici II. tretiny aj Jordan Stall. Tréner Pär Maarts si vyžiadal oddychový čas, po ktorom už síce Švédi neinkasovali ani raz, ale nepodarilo sa im prekonať ani kanadského gólmana Mika Smitha.

Na posledných deväť minút zápasu nahradil Jhonasa Enrotha vo švédskej bránke Jacob Markström, ktorý si pripísal len dva úspešné zásahy. „Trom korunkám“ sa záverečný tlak nepodarilo využiť ani na skorigovanie nepriaznivého sta­vu.

Výsledky:

Švédsko – Kanada 0:3 (0:1, 0:2, 0:0)

• Góly: 9. Stamkos (B. Campbell, Schultz), 21. L. Schenn (Matt Read, E. Staal), 33. J. Staal (O'Reilly, Matt Read)
  • Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Rönn (Fín.), Olenin – Šeľanin (obaja Rus.), Woodworth (USA), 12 500 divákov

Česko – Dánsko 2:1 po sam. nájazdoch (0:0, 0:0, 1:1 – 0:0, 1:0)

• Góly: 46. Zbyněk Michálek (Hubáček, Šmíd), rozhodujúci sam. nájazd Irgl – 56. M. Poulsen (K. Staal)
  • Vylúčení: 3:7 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Johansson (Švéd.), Piechaczek (Nem.) – Carlson (Kan.), Dahmen (Švéd.), 3359 divákov