Šok na úvod štvrťfinále. Američania rozobrali obhajcov z Ruska 8:3

Prvými semifinalistami MS sa stali hokejisti USA, ktorí v úvodnom štvrtkovom štvrťfinále šokujúco zdolali obhajcov titulu z Ruska vysoko 8:3.

16.05.2013 14:27
USA, hokej radosť Foto: ,
Radosť hokejistov USA.
debata (4)

Američania sa v sobotňajšom semifinále stretnú s víťazom duelu medzi Českom a Švajčiarskom. Zbornej nepomohla ani posila z Washingtonu Alexander Ovečkin, ktorý si pripísal gól a asistenciu.

Medzi najlepšími štyrmi Rusi chýbajú prvýkrát od roku 2006 v Rige, odvtedy bolo trikrát zlaté vrátane vlaňajška, raz strieborné, raz bronzové a raz štvrté. Američania hrali naposledy o medaily v roku 2009, vo Švajčiarsku skončili na štvrtom priečke. Naposledy sa z cenného kovu radovali v roku 2004 v Prahe, keď skončili tretí. Hráči USA vrátili Rusom prehru zo základnej helsinskej skupiny.

Rusko – USA 3:8 (1:2, 0:2, 2:4)

• Góly: 16. Svitov (Soin, Ťutin), 42. Ovečkin (Varlamov), 44. Perežogin (Popov, Ovečkin) – 12. P. Stastny (C. Smith, Hunwick), 13. Oshie (Stapleton), 26. N. Thompson (R. Carter), 38. Galchenyuk (C. Smith, P. Stastny), 43. R. Carter, 49. Trouba (C. Smith, P. Stastny), 50. Moss (C. Smith), 51. P. Stastny (C. Smith, Butler)

Vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Brüggemann (Nem.), Reiber (Švaj.) – Arm (Švaj.), Wilmot (Kan.), 5506 divákov

• Rusko: Bryzgalov (39. Varlamov) – Nikulin, J. Biriukov, Ťutin, Medvedev, Denisov, Belov, Zajcev – Radulov, Tereščenko, Kovaľčuk – Popov, Perežogin, Ovečkin – Kuznecov, Anisimov, Petrov – Soin, Kokarev, Svitov – Moziakin
  • USA: Gibson – Carle, Faulk, E. Johnson, Hunwick, Petry, Butler, McBain, Trouba – Moss, P. Stastny, C. Smith – Oshie, Galchenyuk, Stapleton – N. Thompson, R. Carter, S. Gionta – Palushaj, Bjugstad, Kristo

Po obojstranne opatrnom začiatku, v ktorom si oba tímy vytvorili niekoľko šancí, otvoril skóre v 12. min Paul Stastny, ktorý uplatnil dôraz pred bránkou. O necelú minútu už bolo 2:0, keď sa presadil z ľavého kruhu Oshie. V 16. min adresoval presnú prihrávku pred bránku Soin a Svitov umiestnil puk do siete. Po prvej prestávke trafil Moss žŕdku vo vlastnom oslabení, na opačnej strane neuspeli v šanciach Ovečkin a Tereščenko. V 26. min po rýchlej akcii našiel Carter presne pred bránkou Thompsona, ktorý trafil medzi betóny Bryzgalova – 1:3. Rusi pridali ešte viac smerom dopredu, ale nedokázali prekonať pozorného Gibsona.

Ruskí hokejisti po prehre 3:8 s Američanmi vo... Foto: Reuters, GRIGORY DUKOR
Hokej MS, Rusko Ruskí hokejisti po prehre 3:8 s Američanmi vo štvrťfinále MS.

Američania hrozili po rýchlych kontrách a využívali každé ruské zaváhanie. Po jednom z nich Paul Stastny vystihol rozohrávku a po kombinácii Galchenyuk zvyšoval už na 4:1. Nádej Rusom dal Ovečkin, ktorý po druhej prestávke trafil presne pod hornú žŕdku z pravého kruhu. V 43. min vo vlastnom oslabení Ryan Carter zvýšil už na 5:2, ale v pokračujúcej presilovke znížil Perežogin. Ruská obrana nestála na pevných nohách, v priebehu 104 sekúnd od 49. min ju prekonali aj Trouba, Moss a Paul Stastny. Ruskí hráči boli psychicky na dne, smerom dopredu im nič nevychádzalo a Američania si už bez problémov ustrážili víťazstvo.