Fínsky obrat sa nekonal. Z bronzu sa po deviatich rokoch tešia Američania

Na medailu zo svetového šampionátu čakali deväť rokov. Štokholmský ľad im ju doprial.

19.05.2013 18:39
USA, hokej radosť Foto: ,
Radosť hokejistov USA.

Bronzové medaily si z majstrovstiev sveta vo Švédsku a Fínsku vezú americkí hokejisti. Zverenci Joea Sacca zdolali v zápase o tretie miesto Fínov 3:2 po samostatných nájazdoch. Hráčom zámorského tímu zavesili organizátori na krk niektorý z cenných kovov po prvý raz od šampionátu v roku 2004, keď si v Prahe poradili v súboji zdolaných semifinalistov so Slovákmi. V dráme ich zdolali 1:0 taktiež po rozstrele.

Američania, ktorí v semifinále prekvapujúco nestačili na Švajčiarov (0:3), mali v štokholmskom súboji blízko k víťazstvu už v riadnom hracom čase. V polovici tretej tretiny viedli o dva góly. Jednu z kľúčových úloh pri vybudovaní náskoku zohral kapitán Paul Stastny. Syn slovenskej hokejovej legendy prihral už po 58 sekundách na otvárací gól Craigovi Smithovi. Presne o štvrťhodinu si obaja hráči počas presilovej hry úlohy vymenili a potvrdili pozíciu najväčších opôr Američanov na šampionáte.

Stastny nazbieral na turnaji 15 kanadských bodov (7+8), Smith o bod menej (4+10). Najmä vďaka útočníkovi Colorada a centrovi Nashvillu sa tešia Američania zo štvrtého svetového bronzu v rade. Zaujímavosťou je, že k tomu premiérovému dokráčali taktiež na štokholmskom ľade v roku 1949. Okrem toho obsadili tretie miesto aj na MS 1962 (v USA) a 1996 (v Rakúsku).

Naopak, Fíni zostali rovnako ako vlani tesne za medailovými priečkami. Majstrom sveta spred dvoch rokov z Bratislavy dlho neprialo strelecké šťastie. Po semifinálovej prehre so Švédmi 0:3 sa nevedeli presadiť ani proti Američanom. Po presune do štokholmskej Globen Arény dokázali prvýkrát skórovať až po 109 minútach, keď sa presadil Korpikoski. Útočník Phoenixu sa postaral sedem minút pred koncom riadneho hracieho času aj o vyrovnanie.

V samostatných nájazdoch však mali pevnejšie nervy a viac šťastia Američania, ktorí zdolali severanov v priebehu jedenástich dní hneď dvakrát. V základnej skupine vyhrali nad domácimi 4:1 a pripravili im v nej jedinú prehru.

„Súper bol lepší. My sme začali hrať svoj hokej až v druhej polovici zápasu. Chlapcom som pri nájazdoch veľmi nepomohol,“ vravel po zápase fínsky brankár Anti Raanta.

Fínsko – USA 2:3 sn (0:2, 0:0, 2:0 – 0:0, 0:1)
Góly: 49. a 53. Korpikoski – 1. Smith, 16. P. Stastný, roz. sam. nájazd Galchenyuk. Tretiny: 0:2, 0:0, 2:0 – 0:0, 0:1. Rozhodovali: Reiber (Švaj.), Vinnerborg (Švéd.) – Arm (Švaj.), Schrader (Nem.), vylúčení: 1:0, presilovky: 0:1. Diváci: 6 836.
Fínsko: Raanta – Hietanen, Lepistö, Laakso, Mäntylä, Väänänen, Jalasvaara, Kukkonen, Melart – Aaltonen, Kontiola, Pesonen – Pihlström, Korpikoski, Mikael Granlund – Salminen, Koskiranta, Savinainen, – Haataja, Hytönen, Hagman.
USA: Gibson – Matt Carle, Faulk, E. Johnson, Hunwick, Petry, Ch. Butler, McBain, Trouba – Moss, P. Stastny, C. Smith – Oshie, Galchenyuk, Stapleton – N. Thompson, R. Carter, S. Gionta – Palushaj, Bjugstad, Kristo.