Sen Švédov o zlate pokračuje, od Fínov nedostali ani gól

Reprezentanti Švédska sa stali prvými finalistami 77. majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji. Zverenci trénera Pära Maartsa v sobotňajšom popoludňajšom semifinálovom súboji v štokholmskej hale Globen zdolali výber Fínska 3:0.

18.05.2013 18:26
Loui Eriksson Foto: ,
Švédsky hrdina Loui Eriksson.

Hrdinom duelu sa stal útočník tímu NHL Dallas Stars Loui Eriksson, ktorý strelil dva presilovkové góly, oba po spolupráci bratov Henrika a Daniela Sedinovcov. Henrik Sedin v záverečnej minúte spečatil konečný výsledok presným zásahom do prázdnej fínskej bránky pri power-play. Nemalou mierou sa o triumf Švédov pričinil aj brankár Jhonas Enroth čistým kontom, keď zneškodnil všetkých 30 striel súpera. V nedeľňajšom finále o 20.30 h nastúpia Švédi proti víťazovi sobotňajšieho večerného duelu Švajčiarsko – USA (hrá sa od 19.00 h).

Reprezentácia Tre Kronor sa do finále svetového šampionátu kvalifikovala po ročnej pauze, predtým o zlato bojovala v záverečnom zápase MS 2011 v Bratislave, no vtedy podľahla Fínsku vysoko 1:6. Švédi v domácom prostredí stále živia šancu na svoje deviate zlato v histórii, prvé od roku 2006. Vtedy sa tešili v lotyšskej Rige po triumfe nad Českom. Hokejisti Švédska zároveň majú možnosť prelomiť „prekliatie“ organizátorov šampionátov, pretože domáci výber sa naposledy tešil z titulu majstra sveta ešte v roku 1986, keď hráči Sovietskeho zväzu triumfovali na šampionáte v Moskve. Pred rokom, keď MS rovnako ako teraz hostili Švédsko a Fínsko, vypadli „tri korunky“ už vo štvrťfinále.

Fínsko po zisku zlatých medailí v Bratislave 2011 druhýkrát v rade nepremenilo semifinálovú účasť na postup do záverečného súboja šampionátu. Pred rokom v tejto fáze nestačili Suomi na Rusov.

Smutní fínski hokejisti po semifinálovej prehre... Foto: Reuters, ARND WIEGMANN
smútok, fínsko, hokej MS Smutní fínski hokejisti po semifinálovej prehre so Švédskom.

Fínsko – Švédsko 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

• Góly: 11. L. Eriksson (H. Sedin, D. Sedin), 37. L. Eriksson (H. Sedin, D. Sedin), 60. H. Sedin (L. Eriksson, Tallinder)
  • Vylúčení: 4:2 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Olenin (Rus.), Reiber (Švaj.) – Deďuľa (Biel.), Wilmot (Kan.), 11 674 divákov
  • Fínsko: Raanta – Hietanen, Lepistö, Laakso, Mäntylä, Väänänen, Jalasvaara, Kukkonen, Melart – Aaltonen, Kontiola, Pesonen – Salminen, Korpikoski, Mikael Granlund – Koskiranta, Savinainen, Pihlström – Anttila, Hytönen, Hagman
  • Švédsko: Enroth – Tallinder, Falth, E. Gustafsson, Fransson, Granberg, S. Kronwall – Lundqvist, Pettersson, Danielsson – Hjalmarsson, Persson, Landeskog – L. Eriksson, D. Sedin, H. Sedin – Lindberg, J. Ericsson, Thörnberg – Axelsson, Järnkrok

Už v 2. min získali Švédi výhodu presilovej hry, ale fínsky bek Jalasvaara strávil na trestnej lavici celé dve minúty a domáci výber Tre Kronor si nevypracovali výraznejšiu šancu. Už v rovnovážnom stave v 6. min pred gólmanom Enrothom neuspel Laakso, o minútu neskôr nepochodil ani Hagman, ktorý poslal odrazenú strelu Kukkonena od modrej čiary tesne vedľa súperovej bránky. Švédsky výber využil až druhú početnú výhodu: Melartov priestupok proti pravidlám potrestal L. Eriksson po spolupráci bratov Sedinovcov. Vyrovnanie mali na hokejke Salminen a Hietanen, no gólman Enroth si udržal čisté konto aj pri ich príležitostiach.

Fíni v druhej tretine zlepšili pohyb a domácemu výberu nebezpečne „podkurovali“. V 27. min Enroth zlikvidoval niekoľko šancí Suomi, na druhej strane musel v 30. min Raanta ratovať pri akcii Danielssona. Radosť fanúšikom v štokholmskej hale Globen urobil v 37. min opäť L. Eriksson, ktorý svoj druhý presný zásah v zápase dosiahol rovnako v početnej výhode, tiež po spolupráci bratov Sedinovcov a vynikajúcej prihrávke Henrika spoza bránky.

Fínsko sa ani v tretej časti nezmierilo s možným vypadnutím a tlačilo sa pred Enrotha. V 42. min švédsky gólman nemusel zasahovať pri strele jedného z fínskych reprezentantov, o tri minúty neskôr zachránil po strele Pihlströma a teči Korpikoskiho. Raanta potom podržal svoj tím pri šanci L. Erikssona na skompletizovanie hetriku, potvrdila to aj porada jedného z hlavných arbitrov s videorozhodcom. Vzápätí Granlund v prečíslení mieril nepresne. V 56. min síce Enrotha prekonal obranca Mäntylä, ale puk smerujúci do švédskej bránky odpálil do bezpečia Granberg. Fínsky kouč Jukka Jalonen v závere siahol k hre bez brankára a definitívnu podobu výsledku dal 23 sekúnd pred treťou sirénou H. Sedin.

Jukka Jalonen (tréner Fínska): „Neuspeli sme, a preto pocity po tomto zápase nemôžu byť dobré. Švédi nás ničím nezaskočili, v hre piatich proti piatim sme hrali veľmi dobre, ale neefektívne.“

Pär Maarts (tréner Švédska): „Som veľmi hrdý na tento tím, že sa dostal už do finále. Stál proti nám ťažký súper, ale našli sme cestu, ako ho zdolať. Dnes sme síce hrali dobre, ale stále je priestor sa zlepšovať. Najväčším rozdielom medzi nami a Fínmi v dnešnom zápase bolo to, že za nás hrali bratia Sedinovci. Sú vynikajúci v presilovkách a tímu dodávajú potrebné sebavedomie.“