Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Švédi vyradili Kanadu až po samostatných nájazdoch

Hokejisti Švédska zvíťazili vo štvrtkovom štokholmskom štvrťfinálovom stretnutí na 77. majstrovstvách sveta nad výberom Kanady 3:2 až po samostatných nájazdoch a skompletizovali kvarteto semifinalistov.

16.05.2013 23:08
Švédsko, Kanada Foto: ,
Steven Stamkos (vľavo) a Petter Granberg.

Okrem Švédov budú v Štokholme bojovať o medaily aj výbery Švajčiarska, USA a Fínska. Švédsko sa v semifinále predstaví po ročnej pauze, Kanaďania do rovnakej fázy nepostúpili už štvrtýkrát v rade.

Kanadu poslal do vedenia Stamkos, ale Švédi dvoma presnými zásahmi Danielssona otočil skóre vo svoj prospech. Na 2:2 vyrovnal C. Giroux a v nájazdoch rozhodol o postupe „troch koruniek“ v 4. sérii Petterson.

Kanada – Švédsko 2:3 po sam. nájazdoch (0:0, 1:0, 1:2 – 0:0, 0:1)
Góly: 21. Stamkos (Robidas, A. Ladd), 51. C. Giroux (A. Ladd) – 46. Danielsson (H. Sedin, D. Sedin), 50. Danielsson (D. Sedin, H. Sedin), rozhodujúci sam. nájazd Pettersson
Vylúčení: 4:2 na 2 min, navyše: Edler (Švéd.) 5+DKZ za faul kolenom, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Bulanov (Rus.), Rönn (Fín.) – Dehaen (Fr.), Woodworth (USA), 11 153 divákov
Nájazdy: C. Giroux nedal, L. Eriksson 0:1, Eberle 1:1, H. Sedin nedal, Duchene nedal, D. Sedin nedal, Pettersson 2:3, Eberle nedal
Kanada: M. Smith – Hamhuis, Robidas, Harrison, P.K. Subban, L. Schenn, B. Campbell, Dillon, Schultz – A. Ladd, C. Giroux, Stamkos – J. Staal, Simmonds, Matt Read – Duchene, E. Staal, Eberle – T. Hall, Skinner, O'Reilly
Švédsko: Enroth (62. – 64. Markström) – Tallinder, E. Gustafsson, Granberg, Falth, S. Kronwall, Edler, Fransson, Pettersson – Lundqvist, J. Ericsson, Danielsson – Hjalmarsson, Persson, Landeskog – L. Eriksson, D. Sedin, H. Sedin – Lindberg, Järnkrok, Thörnberg

Kanaďania od úvodu spustili na domáci výber streleckú kanonádu, ktorej počas celej I. tretiny úspešne odolával brankár Enroth. V 16. min sa faulom kolenom previnil švédsky obranca Edler, za čo dostal od rozhodcov vyšší trest a duel sa preňho skončil. V závere päťminútovej početnej výhody, už na začiatku druhej časti, otvoril skóre kanonier Stamkos, ktorý do švédskej bránky usmernil delovku Robidasa od modrej čiary.

Stamkos mohol pridať druhý gól v 26. min, no Enroth vystihol jeho úmysel pri forhendovom blafáku. Vyrovnanie mal na hokejke Fransson, ale trafil iba rameno dobre postaveného brankára M. Smitha. V závere druhého dejstva dopravil po skrumáži puk do bránky obranca P. K. Subban, po konzultácii s videorozhodcom však arbitri gól neuznali, pretože kanadský bek ho dosiahol až po klaksóne, ktorý ukončil tretinu.

Radosť domácim fanúšikom urobil v 46. min Danielsson v presilovke od modrej čiary prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste – 1:1. O štyri minúty neskôr zazvonila po pokuse Hamhuisa a teči Stamkosa žŕdka švédskej bránky. Druhý presný zásah Švédska zaznamenal v ďalšej početnej výhode opäť Danielsson, no o ďalších 75 sekúnd vyrovnal na 2:2 kanadský útočník C. Giroux. Keďže do konca tretej časti už nepadol gól, muselo sa predlžovať. Ani v nadstavenom čase sa nezrodilo rozhodnutie, v nájazdoch postup Švédov do semifinále spečatil Pettersson.