Proti Slovincom sme hrali Hirošima systém, vravel Pavelec

Česká hokejová reprezentácia sa v piatok popoludní poriadne natrápila s výberom Slovinska v zápase štokholmskej základnej skupiny na 77. majstrovstvách sveta, no napokon zvíťazila 4:2.

10.05.2013 18:48 , aktualizované: 22:47
Česko, fanúšikovia Foto: ,
Českí fanúšikovia počas zápasu so Slovinskom.

Zverenci Aloisa Hadamczika síce viedli gólom Koukala v oslabení, ale slovinský výber sa nevzdával – v 7. min vyrovnal v presilovke Sabolič a o päť minút ho poslal do vedenia Tičar.

Ešte pred prvým klaksónom upravil Hudler na 2:2. Po bezgólovej druhej tretine, v ktorej Česi svojho súpera prestrieľali 13:6, hrozilo bronzovým medailistom z predchádzajúcich MS nečakané zakopnutie. Prekvapenie sa napokon nekonalo, pretože v 46. min skóroval Zb. Michálek a definitívnu podobu výsledku dal o desať minút neskôr Novotný.

Česi sa v tabuľke štokholmskej základnej skupiny posunuli na štvrté miesto pred Nórov, Slovinci sú naďalej poslední.

„V prvej tretine sme proti nim hrali ‚Hirošima systém‘. Oba tímy mali šance a mohlo sa rozhodnúť. Našťastie to ale napokon bolo 2:2, keď Jirko Hudler vyrovnal. V kabíne sme si potom povedali, že takto sa dá hrať, a zdvihli sme sa. V obrane už to potom bolo lepšie,“ uviedol brankár Ondřej Pavelec po zápase.

Slovinsko – Česko 2:4 (2:2, 0:0, 0:2)
Góly: 7. Sabolič (Tičar, Gregorc), 12. Tičar (Sabolič) – 6. Koukal, 20. Hudler (Nakládal, Voráček), 46. Zb. Michálek (Voráček), 56. Novotný (Hubáček, Čáslava). Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Kirk (Kan.), Olenin (Rus.) – Suominen (Fín.), VALACH (SR), 1949 divákov.

V druhom piatkovom zápase v Štokholme si Kanada poradila hladko s Bieloruskom a dostala sa na čelo skupiny.

Bielorusko – Kanada 1:4 (0:2, 0:1, 1:1)
Góly: 56. Jefimenko (Demkov) – 12. R. O'Reilly (Skinner, Jordan Staal), 17. Ladd (C. Giroux, Schultz), 26. Stamkos (C. Giroux, Schultz), 43. C. Giroux (Stamkos, Ladd). Vylúčení: 6:4 na 2 min, presilovky: 0:3, rozhodovali: Jeřábek (ČR), Kaval (USA) – Dehaen (Fr.), Schrader (Nem.)

1. Kanada 5 4 0 1 0 19:6 13
2. Švajčiarsko 4 3 1 0 0 18:7 11
3. Švédsko 5 3 0 0 2 11:9 9
4. Česká republika 5 2 1 0 2 11:10 8
5. Nórsko 4 2 0 0 2 8:15 6
6. Dánsko 4 0 1 1 2 7:10 3
7. Bielorusko 4 1 0 0 3 6:11 3
8. Slovinsko 5 0 0 1 4 9:21 1