Najlepšiu štvorku MS doplnilo Rusko. Nad Kanadou vyhralo 2:1

Posledným semifinalistom majstrovstiev sveta v hokeji sa po výhre 2:1 nad Kanadou stalo vo štvrtok Rusko. Kanada po druhej tretine vyhrávala gólom Spezzu, ale Rusku sa v poslednej časti podarilo otočiť skóre zlepenými gólmi Kajgorodova a Kovaľčuka. Zborná sa v semifinále stretne s Fínskom, ktoré si poradilo s Nórskom 4:1. Kanada na MS nezdolala Rusko už od roku 2005, vtedy vo viedenskom semifinále zvíťazili reprezentanti krajiny javorového listu 4:3.

12.05.2011 20:15 , aktualizované: 23:47
Rusko radosť výhra Foto:
Veľká radosť ruských hokejistov.
debata (13)

Štvrťfinále:

Kanada – Rusko 1:2 (0:0, 1:0 0:2)

• Góly: 26. Spezza (Pietrangelo) – 50. Kajgorodov, 53. Kovaľčuk (Radulov, Kalinin). Vylúčení: 6:5 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Kurmann (Švaj.), Larking (Švéd.) – Arm (Švaj.), Deďuľa (Biel.), 9300 divákov
  • Kanada: Bernier (Reimer) – Phaneuf, Burns, Schenn, Methot, Pietrangelo, Colaiacovo, Gragnani – Neal, Spezza, Nash – Zajac, Ladd, Clutterbuck – Kane, Eberle, Duchene – Tavares, Stewart, Vermette – Skinner
  • Rusko: Barulin (Košečkin) – Aťušov, Ťutin, Nikulin, Jemelin, Kulikov, Kuľomin, Kalinin, Kornejev – Tereščenko, Radulov, Kovaľčuk – Zaripov, Zinoviev, Morozov – Arťuchin, Kajgorodov, Tarasenko – Ovečkin, Gorovikov, Afinogenov

Hneď v úvode mali Kanaďania výhodu presilovej hry, ale vylúčenie Kovaľčuka z 5. sekundy nepotrestali. Po naskočení z trestnej lavice mohol práve Kovaľčuk otvoriť skóre, ale jeho pokusu chýbala presnosť. V 5. min mohol na druhej strane skórovať Tavares, ale brankár Barulin bol pozorný. V tých okamihoch mali Kanaďania na svojom konte už osem striel, Rusi ani jednu. Zborná v početnej výhode zahodila obrovskú šancu, keď prihrávku Radulova spoza bránky nedokázal premeniť na gól Tereščenko. V ďalšom priebehu prvej tretiny si obaja súperi vypracovali niekoľko šancí, neujali sa však strely z diaľky ani zblízka. V 17. min mali obrovskú šancu Rusi, ale Radulov v prečíslení nenašiel Kovaľčuka.

Roztržka medzi Konstantinom Kornejevom (vpravo)... Foto: Reuters
Kornejev Clutterbuck Roztržka medzi Konstantinom Kornejevom (vpravo) a Calom Clutterbuckom.

Množstvo „pološancí“ si Kanada aj Rusko vytvorili aj na začiatku druhej tretiny, ale obaja brankári si držali čisté konto, keďže väčšina striel letela mimo bránok, alebo puky zblokovali obrancovia súpera. V 26. min unikol po pravej strane Spezza a popri Barulinovi otvoril skóre. V následnej presilovke Rusi mali blízko k vyrovnaniu, ale puk za ležiaceho Berniera nedokázal pretlačiť ani jeden z útočníkov ruského výberu.

V 30. min pri avizovanom vylúčení Kalinina napriahol od modrej Stewart a po jeho strele zazvonila horná žŕdka Barulinovej bránky. O minútu neskôr už v početnej výhode mal pred sebou prázdnu bránku Tavares, ale obetaví ruskí obrancovia mu zabránili vystreliť. V druhej polovici druhej časti pokračoval ofenzívny koncert v podaní oboch tímov, ale obrany si dávali obrovský pozor. Dvakrát bola hra v druhom dejstve prerušená, keďže technickí pracovníci museli z ľadu odstraňovať krv po tvrdých osobných súbojoch.

Rus Alexander Radulov (vľavo) v objatí s... Foto: Reuters
Radulov Kovaľčuk Rus Alexander Radulov (vľavo) v objatí s krajanom Iľjom Kovaľčukom.

V 42. min po tvrdej strele Nikulina rozhodcovia posudzovali videozáznam, ktorý ukázal, že puk sa odrazil od hornej a pravej žŕdky Bernierovej bránky na čiaru a celým objemom v kanadskej bránke nebol. V závere prvej desaťminútovky tretej tretiny sa aj vďaka vylúčeniam Rusov Kanaďania nasťahovali do útočného pásma a ostreľovali Barulina. Udrelo však na druhej strane. Kajgorodov v oslabení pri svojej bránke získal puk, naznačil jeho vyhodenie, čím zmiatol Kanaďanov. Nabral rýchlosť, s pukom sa vybral priamo k bránke súpera a Bernierovi nedal šancu – 1:1. O tri minúty neskôr Radulov našiel spoza bránky úplne voľného Kovaľčuka a kanadský gólman kapituloval druhýkrát. Kanada vložila všetky sily do útoku, zavrela Rusov a minútu pred koncom odvolala brankára. Radulov v páde netrafil prázdnu bránku súpera a Rusi si už ustrážili jednogólový triumf.

Ken Hitchcock (tréner Kanady): „Oba tímy predvádzali tvrdý, no férový hokej. Videli sme vynikajúci duel. V prvej časti sme urobili niekoľko chýb, ktoré Rusi nepotrestali. V druhej tretine sme sa ujali vedenia, ale záver duelu patril ruskému mužstvu. Hráči oboch tímov si zaslúžia pochvalu za predvedený výkon.“

Viačeslav Bykov (tréner Ruska): „Bol to jeden z našich najlepších duelov na týchto MS. Myslím si, že zápasy Rusko – Kanada sú vždy zaujímavé. To, že sme sa stretli už vo štvrťfinále, nie je dobré, pretože jeden vynikajúci tím odchádza domov. Som rád, že sme zvíťazili a postupujeme. Ďakujem kanadskému tímu za veľmi dobrý zápas.“

Dion Phaneuf (obranca Kanady): „Je to pre nás veľmi bolestivá prehra, sme sklamaní. Obe mužstvá podali dobrý výkon, hymnu si vypočulo to šťastnejšie.“

Jason Spezza (útočník Kanady): „Dlho sme viedli, ale nestačilo to. Súperovi sme príliš často poskytli početnú výhodu a v týchto situáciách sa dostal späť do zápasu. Je to obrovská škoda a sklamanie, pretože doteraz sa nám na turnaji darilo a pomýšľali sme na najvyššie méty. Jedna tretina však znamenala koniec našich nádejí. Toto stretnutie malo všetky atribúty kvalitného finále.“

Alexander Ovečkin (útočník Ruska): „Aj keď sme si vypracovali viaceré šance, dlho sme sa nedokázali presadiť. V našej hre sme mali veľmi dobré momenty. Na ceste za úspechom sme tvrdo pracovali. Sláva Bohu, že sme výsledok v tretej tretine otočili. Je to úspech celého kolektívu. Veľmi sa tešíme.“

Kolízia medzi Iľjom Kovaľčukom (v popredí) a...
Súboj medzi Rusom Fiodorom Ťutinom (vpravo) a...