Senzácia na úvod MS: Nemecko vyhralo nad Ruskom 2:0

V prvom zápase A-skupiny hokejových majstrovstiev sveta vyhralo Nemecko senzačne nad Ruskom 2:0. V 25. minúte otvoril skóre Thomas Greilinger, ktorý bol prvým úspešným strelcom šampionátu. V závere poistil víťazstvo svojho tímu po výborne zvládnutom úniku Patrick Reimer. Nemecko bude v nedeľu súperom slovenskej reprezentácie.

29.04.2011 17:40 , aktualizované: 19:04
Nemecko radosť Foto:
Radosť nemeckých hokejistov. Vpravo Patrick Reimer.
debata (13)

A-skupina:

Nemecko – Rusko 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

• Góly: 25. Greilinger (Braun), 58. Reimer. Vylúčení na 2 min: 3:2, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Burchell, Reiber – Carlson, Murchinson (všetci Kan.), 9 049 divákov
  • Nemecko: Endras – Krueger, Dietrich, Holzer, Braun, Hördler, Lavallee, Goc – Wolf, Hospelt, Rankel – Greilinger, Ullmann, Müller – Tripp, Schütz, Gogulla – Reimer, Barta, Kreutzer
  • Rusko: Nabokov – Nikulin, Belov, Aťušov, Ťutin, Kornejev, Kalinin, Jemelin, Kulikov – Morozov, Kajgorodov, Kovaľčuk – A. Radulov, Zinoviev, Zarypov – Afinogenov, Tereščenko, Arťuchin – Tarasenko, Gorovikov, Kuľomin

Diváci v zaplnenej Orange aréne, kde dominovali najmä slovenskí a ruskí fanúšikovia, sledovali od začiatku prekvapujúco vyrovnaný zápas. Nemci výborne bránili a napriek kombinačnej prevahe Rusov dokázali vyrážať do rýchlych protiútokov. V prvej tretine dominovali obaja gólmani – Endras v nemeckej a Nabokov v ruskej bránke. Gólový účet stretnutia otvorili Nemci. V 25. min sa útočník Ingolstadtu Thomas Greilinger ako prvý zapísal do streleckých análov šampionátu, keď sa dostal s pukom až pred brankára a bekhendovým blafákom prekonal Nabokova. Ten síce puk betónom stlmil, no nezabránil mu doskákať za bránkovú čiaru.

Nemec Christoph Ullmann (vľavo) dvíha ruky po... Foto: TASR
Ullmann Nemecko gól Nemec Christoph Ullmann (vľavo) dvíha ruky po góle v ruskej bránke.

Nasledujúce minúty boli v znamení narastajúceho tlaku Rusov, no Endras v nemeckej bránke čaroval. Ruský tlak pokračoval aj v tretej tretine. Hospelt však mohol v 44. min z rýchleho protiútoku dvoch na jedného rozhodnúť, no trafil len žŕdku.

Ruský tlak bol stále viac kŕčovitejší, čo v 58. min využil Reimer, keď ušiel ruskej obrane a nedal Nabokovovi šancu. Rusi v závere odvolali brankára, no Radulovovo vylúčenie im zobralo aj poslednú šancu.

Uwe Krupp (tréner Nemecka): „Je to úžasný výsledok. Dobre sme vstúpili do stretnutia a splnili sme stanovenú taktiku. Mali sme skvelého gólmana. Som hrdý na môj tím. Hrali sme disciplinovane a agresívne. Je to úžasný pocit.“

Viačeslav Bykov (tréner Ruska): „Gratulujem Uwemu Kruppovi a nemeckému tímu. Súper hral lepšie ako my. Moje mužstvo predviedlo príliš akademický hokej, čo nemohlo stačiť na lepší výsledok, najmä keď sme nedokázali využiť naše šance.“

Michael Wolf (kapitán Nemecka): „Vedeli sme, že ak podáme disciplinovaný výkon, môžeme s Rusmi dúfať v dobrý výsledok. Vlani sme na domácom turnaji s Ruskom dvakrát tesne prehrali, preto sme si verili a chceli sme ich konečne zdolať. Nepúšťali sme ich do veľkých šancí, sami sme dve premenili a napokon sme zvíťazili 2:0. Náš cieľ je postupovať od zápasu k zápasu, kvalifikovať sa do ďalších bojov a potom sa uvidí.“