Fíni vyhrali 3:0, do finále ich poslal aj krásny gól Granlunda

Vo finále hokejových majstrovstiev sveta sa stretne Švédsko s Fínskom. Rozhodla o tom večerná semifinálová výhra Suomi nad Ruskom 3:0, v prvom piatkovom dueli vyhralo Švédsko nad Českom 5:2. Najväčšími hviezdami fínskeho výberu boli autor prvého a asi najkrajšieho gólu na šampionáte Mikael Granlund a brankár Petri Vehanen.

13.05.2011 19:54 , aktualizované: 23:10
Fínsko Granlund Foto:
Fín Mikael Grandlun (vpravo) sa teší zo svojho gólu do siete Ruska.
debata (2)

Semifinále:

Fínsko – Rusko 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

• Góly: 26. Granlund (Immonen), 48. Lajunen, 50. Immonen (Granlund). Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Larking (Kan.), Ország (SR) – Arm (Švajč.), Semionov (Est.), 9272 divákov
  • Fínsko: Vehanen – Lepistö, Salmela, Valivaara, Niskala, Väänänen, Puistola, Kukkonen, Jaakola – Pyöralä, M. Koivu, T. Ruutu – Aaltonen, N. Kapanen, Komarov – Granlund, Immonen, Pesonen – Lajunen, Nokelainen, Pihlström
  • Rusko: Barulin – Aťušov, Ťutin, Kornejev, Grebeškov, Kalinin, Kulikov, Nikulin, Jemelin – Radulov, Zinoviev, Kovaľčuk – Kuľomin, Kajgorodov, Arťuchin – Afinogenov, Gorovikov, Ovečkin – Morozov, Tereščenko, Zaripov

ZÁPAS SME SLEDOVALI ONLINE

Od začiatku zápasu si obidva tímy dávali pozor predovšetkým na obranu. Časom sa však do šancí začali dostávať Rusi. Prvýkrát pohrozili v 9. min, keď Grebeškov od modrej čiary nahodil puk na Vehanena, ten sa odrazil pred Kuľomina, no ruský útočník nedokázal ani na dvakrát dostať puk do fínskej siete. O minútu zrazil Ovečkin pri mantineli Puistolu, ale Gorovikov spomedzi kruhov opäť nechal vyniknúť Vehanena, rovnako ako Zaripov v 14. min pri dorážkach pri závare pred fínskou bránkou. Jedinú príležitosť „Suomi“ v prvom dejstve mal v 15. min Aaltonen, jeho projektil však len trafil Barulina, ktorý mal zakrytý výhľad.

Fín Tuomo Ruutu (vľavo) zvádza tvrdý súboj pri... Foto: SITA, AP
Fínsko Ruutu Fín Tuomo Ruutu (vľavo) zvádza tvrdý súboj pri mantineli.

V 22. min ukázal hokejové kvality Arťuchin. Najprv sa tento ruský útočný tank natlačil pred Vehanena a potom našiel medzi kruhmi Zinovieva, ale ten trafil len fínskeho gólmana. V 23. min bol vo výbornej pozícii Kapanen, jeho strela z prvej však minula bránku. O minútu si Aaltonen položil obrancov, no netrafil puk. Tlak Fínov silnel. Niskala minul Immonenovu prihrávku tesne pred Barulinom. V 26. min predviedol cirkusový kúsok Granlund, keď za bránkou „urobil“ dvoch ruských hráčov, nabral na čepeľ hokejky puk a ponad Barulinovo rameno ho hodil do bránky. Ruské protesty na vysokú hokejku nepomohli, videorozhodca gól potvrdil – 1:0.

GRANLUNDOV GÓL SI POZRITE TU

Hneď po buly prišiel ďalší rýchly fínsky nájazd do rozvrátenej ruskej obrany, no Pihlström trafil len žŕdku Barulinovej svätyne. Frustrovaní Rusi nezvládli ani prvú presilovku v zápase pri Pyöraläovom vylúčení, naopak pri fínskom protiútoku ju faulom predčasne ukončil Arťuchin. Vzápätí faulovaj aj Nikulin, ale Fíni prišli o dlhšiu ako jedenásť sekundovú presilovku o dvoch mužov takmer 30-sekundovým naháňaním puku po klzisku. Pri hre piatich proti štyrom naservíroval M. Koivu nádherný puk pred odkrytú bránku Granlundovi, ale tomu to po zemi nešlo. Na konci tejto tretiny Rusi zatlačili. Kovaľčuk rozbehol akciu, po ktorej mohol skórovať Zinoviev, ale Radulov sa nedostal k dorážke. Nasledovala presilovka za Aaltonenovo vyhodenie puku, no ani túto početú výhodu Rusi nedohrali, keď frustrovaný Ovečkin zbytočne sekol fínskeho gólmana.

V tretej tretine sa prvou šancou prezentovali zverenci trénera Viačeslava Bykova. Afinogenov s Ovečkinom vyzvŕtali v 42. min fínsku obranu a Aťušov pálil od modrej čiary, no Vehanen bol opäť na mieste. Ďalšie zbytočné sekanie nervózneho Ovečkina Fíni nepotrestali, ale udreli hneď po skončení presilovky. Lajunen potiahol akciu stredom. Po prechode cez modrú čiaru okamžite vystrelil, Barulinovu bránku netrafil, no puk sa odrazil od mantinelu a dobiehajúci Lajunen našiel medzierku medzi žŕdkou a betónmi Barulina, ktorý bol až príliš vpredu – 2:0.

Fíni sa tešia z postupu do finále. Foto: SITA
Fínsko radosť postup Fíni sa tešia z postupu do finále.

Ďalšie, tentoraz však veľmi problematické seknutie, ktoré podľa rozhodcov fínskemu gólmanovi uštedril Kovaľčuk, už Fíni potrestali. Granlund našiel spoza bránky nabiehajúceho Immonena, ktorý zľava poslal puk od ľavej žŕdky do Barulinovej bránky po tretí raz. Rusi následne opäť nezvládli svoju presilovku, keď štvorminútové vylúčenie Väänänena za hru vysokou hokejkou ukončili svojím zlým striedaním. V nervóznom závere už ruská snaha k ničomu neviedla, a tak Bykovovi zverenci budú po troch rokoch chýbať vo finále majstrovstiev sve­ta.

Diváci v Bratislave tak v nedeľu 15. mája o 20.30 h uvidia štvrtýkrát v histórii klasické severské finále medzi Švédskom a Fínskom. Dvakrát boli úspešné „Tri korunky“ (1992 a 1998), Fíni si svoj jediný historický titul vybojovali v „jame levovej“ v Štokholme v roku 1995.

Jukka Jalonen (tréner Fínska): „Som nesmierne šťastný, veď sme zdolali najlepší tím na svete. Spokojný som s prvou tretinou, keď sme ubránili súperove šance. V ďalšom priebehu hry prišli góly. Darilo sa nám v presilovkách aj v oslabeniach.“

Viačeslav Bykov (tréner Ruska): „Som spokojný s prvou tretinou. Potom sa však hra zlomila. Ešte v druhej tretine za stavu 0:1 sme mali niekoľko gólových šancí, ale nedokázali sme ich premeniť. Fíni hrali lepšie ako my.“

Rus Alexander Ovečkin (vľavo) a Fín Pasi Puistola.
Fín Tuomo Ruutu (vľavo) zvádza tvrdý súboj pri...