Slovenská stíhačka prišla neskoro, hokejisti podľahli Nemecku 3:4

Slovenská hokejová reprezentácia prehrala vo svojom nedeľňajšom druhom zápase na majstrovstvách sveta v Bratislave s Nemeckom tesne 3:4. Zverenci Glena Hanlona prehrávali už 0:4, tromi gólmi v tretej tretine sa im potom podarilo zdramatizovať zápas, no vyrovnávajúci gól už neprišiel. Nemci sú po nedeli istým víťazom základnej A-skupiny. Slovensko, ktoré skončí v tabuľke najhoršie na 3. priečke, sa v utorok stretne v záverečnom súboji skupiny s Ruskom.

01.05.2011 19:39 , aktualizované: 23:06
Nemecko gól Halák Foto:
Radosť nemeckých hráčov, vzadu slovenský brankár Jaroslav Halák.
debata (57)

A-skupina:

Slovensko – Nemecko 3:4 (0:0, 0:3, 3:1)

• Góly: 46. Nagy (Bartečko), 48. Stümpel (Nagy, Šatan), 53. Demitra (Marián Hossa) – 25. Müller M. (Ullmann, Greilinger), 34. Tripp (Schütz, Mauer), 37. Hördler (Ullmann, Müller M.), 45. Schütz (Tripp, Lavallee). Vylúčení na 2 min: 5:10, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Burchell (Kan.), Larking (Švéd.) – Carnathan (USA), Deduľa (Biel.), 9 303 divákov
  • Slovensko: Halák – Jurčina, Baranka, Podhradský, Štrbák, Ivan Majeský, Graňák – Marián Hossa, Stümpel, Demitra – Gáborík, Handzuš, Marcel Hossa – Šatan, Surový, Zedník – Ružička, Radivojevič – Bartečko, Nagy
  • Nemecko: Pätzold – Krueger, Dietrich, Holzer, Braun, Hördler, Lavallee, Goc – Wolf, Hospelt, Rankel – Greilinger, Ullmann, Müller – Tripp, Schütz, Gogulla – Reimer, Barta, Kreutzer – Maurer

ZÁPAS SME SLEDOVALI ONLINE

Slováci sa pustili do svojho druhého súpera na MS bez rešpektu, no Nemci neuhli ani o piaď, a tak sa hneď od začiatku iskrilo. Po súboji pred nemeckým gólmanom putovali na trestnú lavicu Bartečko a Krueger. Pri hre 4 na 4 našliapol zľava Gáborík presne našiel Surového, no tomu v 5. min nevyšla kľúčka na nemeckého gólmana. O dve minúty si pre zmenu pri súboji pred slovenskou bránkou neudržal nervy na uzde Schütz a po útoku na Baranku išiel na trestnú lavicu. Tam za ním už o štyri sekundy dorazil po vyhodení puku za plexisklo jeho spoluhráč Lavallee a Slováci mali pred sebou takmer dvojminútovú presilovú hru o dvoch mužov.

Nemecký brankár Dimitri Pätzold zasahuje po... Foto: TASR
Patzold, Bartečko Nemecký brankár Dimitri Pätzold zasahuje po strele Ľubomíra Bartečka.

Hneď prvú kombináciu zakončil Gáborík strelou, po ktorej boli mnohí presvedčení, že sa odrazila do poľa zvnútra bránky, rozhodca naznačil telefonát a nechal pokračovať v hre. Puk vypichol Patrick Reimer, ktorého zozadu nedovolene zastavil Marián Hossa. Rozhodcovia nariadili trestné strieľanie. Najprv sa však telefonovalo a ukázalo sa, že Gáboríkova strela sa odrazila od žŕdky Pätzoldovej svätyne. Nasledovalo Reimerovo trestné strieľanie, no jeho exekútor stroskotal na Halákových betónoch. Slovenský brankár mal tiež dobre postavené žŕdky, keď ľavú z nich opečiatkoval v 13. min pri Zedníkovom vylúčení obranca Dietrich.

Obraz hry sa nezmenil ani v druhom dejstve. Od prvej minúty v ňom pokračoval tvrdý súboj o prvý gól. Ten sa podarilo streliť v 25. min Nemcom, keď peknú rýchlu akciu na jeden dotyk zakončil pri ľavej žrdi odkrytej Halákovej bránky Bartečkom nepokrytý Müller. V 30. min si Handzuš pred nemeckou bránkou zasekol puk, oklamal obrancu, no jeho prudká strela len rozozvučala ľavú žŕdku Petzoldovej bránky. Tlak Slovákov silnel najmä po Lavalleeovom vylúčení. No po jeho návrate v 34. min zaváhal v strednom pásme Marián Hossa a rýchle nemecké prečíslenie 3 na 2 využil presnou strelou z druhého sledu korčuľujúci Tripp. Zverenci Glena Hanlona nedokázali využiť ani ďalšiu presilovku za Kruegerovo držanie. Opäť v nej chýbali pokusy o zakončenie a najmä sreľba od modrej. Okamžite po Kruegerovom návrate prišla ďalšia nemecká kontra, ktorú zakončil ďalšou strelou do Halákovej siete Hördler.

Pavol Demitra sa snaží usmerniť letiaci puk do... Foto: ČTK
Pavol Demitra Pavol Demitra sa snaží usmerniť letiaci puk do nemeckej bránky.

Zdecimovaní Slováci pokračovali v matnom výkone aj v tretej tretine a Nemci ich potrestali štvrtým gólom, keď Tripp v 45. min našiel pred Halákom voľného Schütza. Až potom dokázali zaplnené tribúny potešiť aj domáci hokejisti. Bartečko v 46. min potiahol po pravej strane puk do útočnej tretiny, tiesnený vystrelil, trafil pred nemeckou bránkou stojaceho Nagya a ten z otočky dokázal skákajúci puk poslať do Pätzoldovej siete. O minútu nato putoval na trestnú lavicu Greilinger a už po 14 sekundách jasali zaplnené tribúny opäť, keď strelu Nagya vyrazil Pätzold len pred seba a za jeho chrbát ju vrátil Stümpel. Tréner Uwe Krupp si vyžiadal oddychový čas.

Korbinian Holzer naráža na mantinel Richarda... Foto: Ľuboš Pilc
Korbinian Holzer, Richard Zedník Korbinian Holzer naráža na mantinel Richarda Zedníka.

O pár sekúnd nasledovala ďalšia slovenská presilovka, keď hru zdržiaval Schütz. Hanlonovi zverenci strieľali z každej pozície, no neúspešne. Nemci pod obrovským slovenským tlakom chybovali pri striedaní, no ustáli aj ďalšiu slovenskú presilovku. No hneď po návrate vylúčeného na ľad inkasovali Nemci tretíkrát, keď v 53. min potiahol akciu Demitra, prihral Mariánovi Hossovi, ten strieľal a Demitra si dokorčuľoval na Pätzoldom vyrazený puk a poslal ho do odkrytej nemeckej bránky. Na tribúnach sa rozpútalo peklo, ktoré hnalo Hanlonových zverencov k vyrovnaniu. Výborne hrajúci prvý slovenský útok prakticky neschádzal z ľadu a Demitra s Mariánom Hossom neustále zamestnávali nemeckého gólmana. Deväťdesiattri sekúnd pred sirénou odišiel po slovenskom oddychovom čase na striedačku Halák. No Slovákom už nebolo súdené vyrovnať. Za najlepších hráčov vyhlásili po stretnutí Ladislava Nagya a Johna Trippa.

Pavol Demitra (útočník SR): „Nemci nám dali lekciu z efektivity. Je to škoda. Verím tomu, že v ďalších zápasoch už budeme hrať tak, ako teraz v poslednej tretine.“

Jozef Stümpel (útočník SR): „Chýbalo nám trochu rozvahy. Skoro každá strela na našu bránku znamenala gól. Smola. Chceli sme vyrovnať, ale bohužiaľ, nepodarilo sa. Musíme sa pripraviť na Rusov a ukázať svoje kvality.“

Dimitri Pätzold (brankár Nemecka): „Pred turnajom by sme boli vďační za akýkoľvek bodový zisk, teraz máme po dvoch súbojoch šesť bodov. Tréner nás perfektne pripravil. Dôležitá bola naša trpezlivosť a úspech slávila aj naša defenzívna taktika.“

Milan Jurčina (obranca SR): „Vedeli sme, že to bude náročné. Najmä za stavu 0:4 sa proti tímu, akým je Nemecko, hrá veľmi ťažko. Za takého stavu sa Nemci hádzali do každej strely, zblokovali takmer všetky naše pokusy. Viackrát pri nich stálo aj šťastie, no taký je hokej. Nás opakovane podržal Jaro Halák. Týmto duelom nekončí turnaj. Ešte pred sebou máme veľa zápasov, najdôležitejšie súboje ešte len prídu. Musíme sa z týchto chýb poučiť a ísť ďalej.“

Branko Radivojevič (útočník SR): „V ďalších zápasoch musíme hrať jednoduchšie, zefektívniť koncovku, pokúšať šťastie a dať úvodný gól.“

Marián Hossa (útočník SR): „Nemci hrali to, čo sme od nich čakali. Mali dobre organizovanú defenzívu, cez ktorú sa iba ťažko prechádzalo. Vlastnými chybami sme ich pustili do veľkého náskoku a následne sme to už mali veľmi ťažké.“

Michael Wolf (kapitán Nemecka): „V prvých dvoch tretinách to bolo tesné. Nám sa však podarilo využiť šance a napokon sa nám to vyplatilo. Som veľmi rád, že sme ustáli záverečný nápor domácich.“

Peter Podhradský (obranca SR): „Zápas, v ktorom prehrávate o štyri góly, sa veľmi ťažko obracia. Keby to tak bolo o jeden ´gólik´ menej. Nemyslím si, že sme to prehrali len my obrancovia. Pri všetkých góloch bolo na ľade päť hráčov a väčšinou to boli prečíslenia dvaja na jedného či troch proti dvom, pri ktorých sme inkasovali. Musíme sa teraz dobre pripraviť na zápas s Ruskom, aby sme si do osemfinále odniesli aspoň nejaké body.“

Ivan Baranka (obranca SR): „Chýbalo nám trochu šťastia, puky sa odrážali k Nemcom. Súper výborne korčuľoval a veľa času v našej tretine nikdy nestrávili, vždy si to hodili na jednu dve prihrávky, z toho Nemci hneď strieľali a dávali nám góly. Aj v úvodných dvoch tretinách sme si vypracovali množstvo šancí, v tretej časti sme sa to snažili zjednodušiť, dávať všetko na bránku a už puky lietali aj k nám.“