Ďalšia senzácia na úvod: Dáni zdolali Fínov 4:1

Hokejisti Dánska sa postarali na majstrovstvách sveta v Nemecku o obrovské prekvapenie, keď v druhý hrací deň zdolali v severskom derby vysoko favorizovaných Fínov 4:1. Dáni viedli v 6. minúte už 2:0 a bronzoví medailisti z olympijských hier celý zápas márne doťahovali.

08.05.2010 18:45 , aktualizované: 23:09
MS 2010, hokej dani radosť Foto:
Dánska radosť po výhre nad Fínskom.
debata (5)

D-skupina (Kolín):
Fínsko – Dánsko 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)

• Góly: 7. Kontiola (Aaltonen, Nummelin) – 3. F. Nielsen (K. Staal, Jakobsen), 6. Regin (Degn), 22. Jakobsen (Dresler), 60. F. Nielsen. Vylúčení: 1:7 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Looker (USA), Minář – Kalivoda (obaja ČR), Kaspar (Rak.), 11 452 divákov.
  • Fínsko: Rinne – Nummelin, Puistola, Niskala, Vatanen, Kukkonen, Mäenpää, Jaakola – Immonen, J. Jokinen, Lehterä – S. Kapanen, Kontiola, Aaltonen – Santala, Korpikoski, Pihlström – Hytönen, Hahl, Komarov.
  • Dánsko: Andersen – Larsen, Lassen, M. Boedker, D. Nielsen, Mads Christensen, Duus, Damgaard – Madsen, F. Nielsen, Eller – Hardt, Mads Christensen, Regin – K. Staal, Dresler, Jakobsen – Degn, Sundberg, Lykkeskov.

Reprezentanti Dánska otvorili skóre už v 3. min, do streleckej listiny sa zapísal Frans Nielsen. O necelé tri minúty neskôr ho napodobnil spoluhráč Regin a to v konečnom dôsledku rozhodlo. Fíni síce vzápätí znížili zásluhou Kontiolu, ale to bolo zo strany favorita aj napriek výraznej streleckej prevahe všetko.

Dán Frans Nielsen prekonáva fínskeho brankára... Foto: SITA
MS 2010 hokej, Frans Nielsen gol Dán Frans Nielsen prekonáva fínskeho brankára Pekku Rinneho.

Na rozdiel dvoch gólov zvýšil v úvode druhého dejstva Jakobsen a dielo skazy pre Fínov dokonal 47 sekúnd pred treťou sirénou presným zásahom do prázdnej bránky svojim druhým gólom v zápase Frans Nielsen. Fínsku reprezentáciu nepodržal brankár Pekka Rinne, ktorý za svoj chrbát pustil puky po troch zo šestnástich striel dánskych hokejistov. V pondelok 10. mája sa v D-skupine stretnú hráči USA s Dánskom, domáci Nemci nastúpia proti Fínsku.

Kanada – Taliansko 5:1 (2:1, 2:0, 1:0)

• Góly: 3. Perry (Stamkos, Bourque), 20. Russell (Whitney), 26. Duchene (Whitney, Burns), 31. Stamkos (Duchene, Cumiskey), 58. Bourque (Myers) – 13. Strazzabosco (Plastino, Souza). Vylúčení: 6:9 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, D. Konc – Valach (všetci SR), Semionov (Est.), 7912 divákov.
  • Kanada: Ch. Mason – Cumiskey, Myers, Burns, M. Staal, Russell, Giordano, Del Zotto, Beauchemin – Perry, Bourque, Stamkos – Whitney, Tavares, Duchene – Downie, Laich, Ott – E. Kane, Peverley, Smyth.
  • Taliansko: Russo (od 41. Bellissimo) – Helfer, Borgatell, Strazzabosco, Plastino, T. Johnson, De Marchi, Hofer – Ramoser, Ansoldi, Fontanive – Scandella, Ianonne, Pittis – Oberrauch, Parco, Souza – Zisser, Margoni, De Toni.

V úvodnom zápase základnej B-skupiny triumfovali v sobotu popoludní mannheimskej SAP Arene favorizovaní Kanaďania nad Talianmi 5:1. Hokejisti z Apeninského polostrova dokázali držať krok s hráčmi z kolísky hokeja len v prvej tretine. V 13. min Strazzabosco odpovedal na presný zásah Perryho z úvodu stretnutia. Gól do šatne obrancu Russella v presilovej hre pri vylúčení Borgatella naklonil misky váh na stranu Kanaďanov ešte na konci prvej tretiny. Tí svoj náskok poistili v druhom dejstve po zásahoch mladíkov Ducheneho a Stamkosa. Na konečných 5:1 v prospech hráčov z krajiny javorových listov upravil dve minúty pred záverečnou sirénou Bourque.

Švajčiarsko – Lotyšsko 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

• Góly: 3. Ambühl (Brunner, Monnet), 23. Josi (Brunner, Ambühl), 60. Plüss (Bezina) – 43. Meija (Štals, J. Redlihs). Vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Laaksonen (Fín.), Sterns (USA) – Gemeinhardt, Kowert (obaja Nem.), 7089 divákov.
  • Švajčiarsko: Gerber – Vauclair, Seger, Hirschi, Bezina, Du Bois, Josi, Helbling – Plüss, Rüthemann, Lemm – Savary, Déruns, Niederreiter – Ambühl, Monnet, Brunner – Jenni, Duca, Romy.
  • Lotyšsko: Masalskis – Rekis, Pujacs, Galvinš, Jerofejevs, Sotnieks, J. Redlihs, Andersons, Jass – Vailjevs, Niživijs, Cipulis – Sprukts, Karsums, Daugavinš – Darzinš, Džerinš, M. Redlihs – Štals, Pečura, Meija.

Hokejisti Švajčiarska nezaváhali vo svojom úvodnom vystúpení v B-skupine, keď v sobotu večer zdolali v Mannheime Lotyšsko 3:1. Švajčiari pod taktovkou nového trénera Seana Simpsona sa ujali vedenia už v 3. min presným zásahom Ambühla a na rozdiel dvoch gólov zvýšil v druhej časti Josi. Lotyši skorigovali v treťom dejstve Meijom, ale vyrovnať sa im už nepodarilo. Na konečných 3:1 pre Švajčiarsko upravil dve sekundy pred treťou sirénou gólom do prázdnej bránky Plüss. Všetko dôležité sa stalo v úvodoch jednotlivých tretín, keď padli prvé tri góly. Zaujímavosťou je, že v každej dvadsaťminútovke hráči skórovali vždy v 3. minúte.

Po očakávanom popoludňajšom triumfe Kanady nad Talianskom 5:1 figurujú Švajčiari na 2. mieste tabuľky, Lotyši sú tretí. V pondelok 10. mája nastúpia Švajčiari proti Taliansku, Lotyšsko si zmeria sily s Kanadou.