USA prehralo s Fínskom a čaká ho boj o záchranu, Švajčiari porazili Kanadu

Hokejisti USA prehrali v stretnutí na 74. majstrovstvách sveta v Nemecku s výberom Fínska 2:3 a čakajú ich iba súboje v skupine o záchranu medzi elitou.

12.05.2010 18:57 , aktualizované: 22:43
Švajčiarsko, radosť Foto:
Hokejisti Švajčiarska oslavujú gól v sieti Kanady.
debata (4)

Na úkor Američanov postúpili do osemfinálovej fázy práve Fíni ako aj Dáni a domáci Nemci. Dlho to pritom vyzeralo na triumf hráčov USA, ktorí od 4. min viedli presným zásahom Mossa. V 36. min však vyrovnal Komarov a v úvode tretieho dejstva naklonil misky váh na stranu Fínov Immonen. Gólovú poistku pridal v 58. min S. Kapanen a na triumfe Fínska už nič nezmenil ani presný zásah Oshieho 17 sekúnd pred treťou sirénou.

D-skupina (Kolín nad Rýnom):

Fínsko – USA 3:2 (0:1, 1:0, 2:1)

• Góly: 36. Komarov (Immonen, Puistola), 41. Immonen (Nummelin, Mäenpää), 58. S. Kapanen (Nummelin, Aaltonen) – 4. Moss (J. Johnson, Kreider), 60. Oshie (Yandle)

Vylúčení: 1:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Minář, Šindler – Kalivoda (všetci ČR), Sabelström (Švéd.), 17 633 divákov

• Fínsko: Vehanen – Nummelin, Puistola, Niskala, Vatanen, Kukkonen, Mäenpää, Jaakola – Miettinen, Immonen, J. Jokinen – S. Kapanen, Kontiola, Aaltonen – Santala, Korpikoski, Pihlström – Hytönen, Lehterä, Komarov
  • USA: Clemmensen – J. Johnson, Yandle, M. Greene, A. Greene, Hillen, Lundin, Chorney, Gilroy – Galiardi, Moss, Potulny – Dubinsky, Okposo, Oshie – Hanson, R. Carter, Foligno – Kennedy, Nystrom, Kreider

Hokejisti Dánska nepotvrdili vynikajúcu formu na 74. majstrovstvách sveta v Nemecku, keď po triumfoch nad výbermi USA a Fínska prehrali s domácim tímom 1:3.

Dáni však začali dobre a už v 4. min sa ujali vedenia presným zásahom Larsena. Presne o päť minút neskôr sa však radovali domáci priaznivci, keď sa do streleckej listiny zapísal M. Goc. Rozhodnutie prinieslo druhé dejstvo, v ktorom zverenci trénera Uweho Kruppa dokázali vyhrať 2:0, po jednom góle zaznamenali Schütz a N. Goc. Keďže v záverečnej tretine už ani jeden zo súperov nedokázal skórovať, duel sa skončil triumfom Nemcov 3:1.

Nemecký reprezentant John Tripp ide po puku... Foto: SITA, AP
Dánsko Nemecko Tripp Nemecký reprezentant John Tripp ide po puku pred bránkou Dánska.

Dánsko – Nemecko 1:3 (1:1, 0:2, 0:0)

• Góly: 4. Larsen (Regin, Damgaard) – 9. M. Goc (Sulzer), 34. Schütz (J. Krueger), 36. N. Goc.

Vylúčení: 7:6 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Muylaert, Savage (obaja Kan.) – Kaspar (Rak.), Kiča (Ukr.), 18 623 divákov

• Dánsko: Galbraith – Larsen, Lassen, M. Boedker, D. Nielsen, Mads Christensen, Damgaard – Madsen, F. Nielsen, Eller – Hardt, Mads Christensen, Regin – Degn, Morten Green, Jakobsen – K. Staal, Dresler, Lykkeskov – Sundberg
  • Nemecko: Endras – Hölzer, Dietrich, J. Krueger, Sulzer, N. Goc, C. Braun, Butenschön – Schütz, M. Goc, Rankel – Marcel Müller, Ullmann, M. Wolf – Hospelt, Tripp, Hager – A. Barta, Gogulla, Kreutzer – Felski
Konečná tabuľka D-skupiny:
1. Fínsko 3 2 0 0 1 5:6 6 – postup
2. Nemecko 3 1 1 0 1 5:3 5 – postup
3. Dánsko 3 1 1 0 1 7:5 5 – postup
4. USA 3 0 0 2 1 4:7 2 – záchrana

Pozn.: Počet zápasov, víťazstvá po 60 minútach (3 body), víťazstvá po predĺžení či sam. nájazdoch (2 body), prehry po predĺžení či sam. nájazdoch (1 bod), prehry po 60 minútach (0 bodov), skóre, počet bodov.

Lotyši do osemfinálovej fázy, Taliani o záchranu, Švajčiari vyhrali skupinu

Hokejisti Švajčiarska uspeli aj vo svojom treťom zápase na MS, keď zvíťazili v základnej B-skupine nad Kanadou 4:1 a do osemfinálovej fázy postúpili z prvého miesta. Kanadský tréner Švajčiarov Sean Simpson urobil pred duelom zmeny v zostave v porovnaní s úvodnými dvoma vystúpeniami, ktoré výberu krajiny helvétskeho kríža pomohli. Déruns sa posunul do prvého útoku a spolu s Plüssom a Rüthemanom bol hlavným ťahúňom svojho mužstva.

Skóre duelu otvoril v 12. min Rüthemann a o tri minúty neskôr zvýšil na rozdiel dvoch gólov Plüss. O dalších 26 sekúnd síce Tavares skorigoval náskok súpera, ale to bolo zo strany Kanady všetko. Aj napriek streleckej prevahe nedokázali prekonať gólmana Stephana už ani raz, kým Švajčiari uspeli ešte dvakrát. Najprv v 22. min skóroval Ambühl a na konečných 4:1 upravil v 46. min spomenutý Déruns.

B-skupina (Mannheim):

Kanada – Švajčiarsko 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)

• Góly: 15. Tavares (Duchene, Ray Whitney) – 12. Rüthemann (Déruns, Plüss), 15. Plüss (Déruns, Rüthemann), 22. Ambühl (Romy, Josi), 46. Déruns (Plüss, Rüthemann).

Vylúčení: 2:5 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Laaksonen (Fín.), Sterns (USA) – Deďoulija (Biel.), Terho (Fín.), 12 500 divákov

• Kanada: Ch. Mason – Burns, M. Staal, Cumiskey, Myers, Russell, Giordano, Del Zotto, Beauchemin – Perry, Bourque, Stamkos – Downie, Laich, Ott – Ray Whitney, Tavares, Duchene – E. Kane, Peverley
  • Švajčiarsko: Stephan – Vauclair, Seger, Du Bois, Josi, Hirschi, Bezina, Helbling – Déruns, Plüss, Rüthemann – Ambühl, Monnet, Brunner – Savary, Lemm, Romy – Jenni, Traschler, Duca – Niederreiter

Hokejisti Lotyšska zvíťazili v B-skupine nad Talianskom 5:2 a postúpili do osemfinálovej fázy. Talianov čaká skupina o záchranu. Zverencom Olega Znaroksa vyšiel dokonale úvod duelu a už v 50. sekunde viedli, keď sa do streleckej listiny zapísal Daugavinš. Výber Talianska, ktorý v prípade víťazstva mohol postúpiť medzi dvanástku najlepších tímov na svete, vyrovnal v 15. min zásluhou Eggera. V druhej dvadsaťminútovke sa Lotyšsko opäť dostalo do najtesnejšieho vedenia, ktoré na začiatku tretieho dejstva poistil obranca Rekis.

Gólová radosť lotyšských hráčov. Foto: Reuters
Lotyšsko Taliansko Gólová radosť lotyšských hráčov.

Vzápätí mohol pridať ďalší gól Lotyšov Niživijs, ale nepremenil trestné strieľanie. Taliansko o niekoľko sekúnd neskôr zdramatizovalo stretnutie gólom Scandellu v presilovke, ale posledné slovo mali lotyšskí reprezentanti. Najprv v 58. min Daugavinš upravil na 4:2 a 51 sekúnd pred treťou sirénou gólom do prázdnej bránky stanovil na konečných 5:2 Karsums.

Taliansko – Lotyšsko 2:5 (1:1, 0:1, 1:3)

• Góly: 15. Egger (Souza), 44. Scandella – 1. Daugavinš (Sprukts), 29. Niživijs (Vasiljevs, Pujacs), 42. Rekis (Vasiljevs, Pujacs), 58. Daugavinš (Karsums), 60. Karsums (Cipulis)

Vylúčení: 6:4 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: BALUŠKA (SR), Levonen (Fín.) – Brown (USA), M. VALACH (SR), 4029 divákov

• Taliansko: Russo – Helfer, Borgatello, Strazzabosco, Plastino, T. Johnson, De Marchi, Hofer – Ramoser, Ansoldi, Fontanive – Parco, Scandella, Margoni – Ianonne, Egger, Souza – Oberrauch, Zisser, De Toni
  • Lotyšsko: Masalskis – Rekis, Pujacs, Galvinš, Jerofejevs, Sotnieks, J. Redlihs, Andersons, Jass – Vasiljevs, Niživijs, Cipulis – Sprukts, Karsums, Daugavinš – Darzinš, Džerinš, M. Redlihs – Štals, Pečura, Meija